Як почати інвестувати і не втратити гроші: інвестиції з нуля, зрозуміла інструкція

Інвестиції в акції та облігації для початківців - тема цікавить багатьох, хто раніше не мав справи з цією галуззю. Як стати інвестором, торгувати на біржі цінними паперами і отримувати пасивний дохід в інтернеті? Куди вкласти гроші, які акції купити і де купити акції? Інвестиції з нуля для чайників - це ключова тема статті. Перш ніж купувати акції, облігації, ETF на біржі або інших фондових ринках, переконайтеся, що вам зрозуміла логіка інвестування. Про це далі.

Як почати інвестувати з нуля

Базова термінологія

Перед тим як починати вивчення питання, як почати інвестувати, розглянемо базову термінологію, без якої нікуди.

Інвестування - це накопичення інвестиційних інструментів, з метою збільшення капіталу та отримання пасивного доходу.

Інвестиційні інструменти можуть бути різними: нерухомість, інтелектуальна власність, фінанси. Якраз про останні ми сьогодні і поговоримо, бо вони пропонують найнижчий поріг входу. Для старту і вивчення інструментів можна скористатися 1 тисячею гривень і менше.

Інвестиційний портфель - це те, куди вкладені всі ваші гроші, інвестиційні інструменти. Які бувають інвестиційні інструменти?

 • банківський депозит - невисока прибутковість, разом з тим низький ризик. Банківські вклади в Україні застраховані на суму до 200 тис. грн. Зрозуміло, що це спосіб збереження коштів, а не примноження;
 • облігації - це борговий інструмент, дохідність вища, ніж у банківського внеску. Борговий інструмент означає, що комусь потрібні гроші: компанії, державі. Люди випускають боргові розписки, і беруть гроші в борг. Ви можете надати такі гроші, за це будуть сплачуватися відсотки. Другий варіант заробітку - коливання вартості. Наприклад, якщо справи у компанії йдуть не дуже добре, таким чином, ціна облігацій знизиться, і ви можете купити папір дешево, та дочекатися дати погашення, заробивши на різниці, чи продати до терміну погашення, якщо ціна буде вигідною. Є державні облігації, муніципальні, корпоративні;
 • акції. Це ризикований інструмент, оскільки ви купуєте частку в бізнесі і потрібно розуміти, що бізнес може вистрілити або провалиться. На акціях багато хто ставить за мету заробити на різниці купити дешевше, продати дорожче. І другий варіант прибутку - дивіденди. У будь-якої компанії є акціонери, яким потрібно виводити прибуток. Акціонери приймають рішення, що потрібно вивести кошти і виплачують дивіденди. Врахуйте, що далеко не всі фірми платять ці відсотки. Про це потрібно пам'ятати;
 • дорогоцінні метали (золото, срібло, паладій, платина). Можна купувати як у фізичному вигляді, так і в якості фінансових інструментів - ф'ючерси на дорогоцінний метал, ETF на золото, наприклад, металевий рахунок;
 • колективне інвестування - ПІФи, це пайова участь в сформованому портфелі. Купівля здійснюється з частки, і прибуток від колективних інвестицій ділитися порівну між учасниками. ПІФи свої фонди можуть вкладати у різні інструменти - акції, нерухомість, змішані і т.д. Інструмент дорогий, але популярний.

Де торгуються фінансові інструменти?

Біржа - це майданчик, який зводить між собою покупців та продавців. На цей момент вона електронна і ніхто не стоїть в "ямі", як було раніше. Щоб отримати доступ до біржі, купити / продати активи потрібен посередник. Це брокер. Можливі й інші професійні учасники - банки. Вийти без брокера на біржу нереально.

Існує позабіржовий ринок, коли продавець і покупець не бажають платити комісію посередникові і роблять операцію безпосередньо. Це ризиковані речі, для новачків такий варіант точно не підходить.

Емітент - компанія, держава, яка випускає фінансовий інструмент. Наприклад, компанія Тесла - емітент акцій.

Де зберігаються активи і що станеться, якщо борокер, тобто посередник збанкрутує?

Активи зберігаються в депозитарії - компанії, яка відповідає за зберігання та облік фінансових активів. Якщо брокер збанкрутує то нічого не відбувається, бо все записано. Папери просто переводяться на рахунок іншого брокера.

Брокерський рахунок для покупки / продажу відкривається у брокера. Можливе віддалене відкриття. Інвестиції з нуля вимагають від будь-якого учасника терпіння і часу, оскільки існує чимало процесів і етапів, які потрібно проаналізувати, вивчити.

Кількість брокерських рахунків не обмежена.

Стратегія

Стратегія інвестування для початківців

Як почати інвестувати? Потрібна стратегія, про це скаже будь-який експерт. Стратегії можна класифікувати за певними критеріями.

Готовність до ризику:

 • консервативні - коли людина хоче інвестувати на тривалий термін, але не готова ризикувати, обирає прості та надійні інструменти;
 • помірні;
 • агресивні - користувач орієнтується на високі доходи, і готовий на ризик.

За тривалістю:

 • короткострокові до 1 року - це найчастіше називається не інвестуванням, а спекуляцією, трейдингом;
 • середньострокова 1-3 роки;
 • довгострокова понад 3 років.

В останньому випадку завдання полягає в тому, щоб сформувати збалансований інвестиційний портфель, який складається з різних інструментів - диверсифікувати. І з цим портфелем ви рухаєтеся, покращуєте свій фінансовий стан.

Шахраї

Аферистів багато, особливо коли мова йде про кризові часи. Тому потрібно бути напоготові. Вони можуть запропонувати вкласти ваші гроші з прибутком в 300% річних - це міф. Якщо обіцяна прибутковість перевищує ставку НБУ - це вже свідчить про підвищений ризик. Розраховувати на повернення коштів в такому випадку не варто.

Другий вид - покупка чарівних сигналів, з твердженням того, що експерт знає, куди буде рухатися ринок сьогодні-завтра або через рік. Не існує кнопки «бабло», і вестися на це не слід. Ризики осічки є завжди, особливо якщо ринки волатильні.

І третій тип не чесної роботи - продаж додаткових послуг, продуктів, які для клієнтів не вигідні. Тому потрібно бути вкрай уважними з пропозиціями від брокерів, навіть якщо мова йде про надійну компанію. Це частіше за все не обов'язкові речі для інвестора, але на них брокер може непогано заробити. На старті краще утриматися від зайвих продуктів представлених компанією, з досвідом інвестор зможе розрізняти дійсно якісний інструмент від викачування грошей.

Як зрозуміти, що потрібно починати вивчати інвестиції з нуля для початківців?

Інвестиції з нуля

В цьому випадку, щоб вирішити особисто для себе чи слід вам вдаватися до вивчення азів вкладення коштів, дотримуйтеся наступного алгоритму дій:

 • Візьміть листок і ручку і пропишіть свої фінансові цілі, чого бажаєте досягти.
 • Зрозумійте, що вам заважає в цей момент досягти цілей: розрахувати дохід / витрати, сімейний бюджет, розібратися, чи є борги, кредити. Що можна зробити з заборгованістю, адже спочатку потрібно розібратися з боргами і тільки потім приступати до інвестування.
 • Коли зрозуміли, що готові інвестувати, можна приступати. Можна відкрити брокерський рахунок і нехай термін йде. Обираючи брокера, за пасивної стратегії краще вибирати фірму, яка бере плату за обслуговування рахунку.
 • Приступаємо до вивчення практики, теорії. Відразу всі гроші вкладати на рахунок не потрібно. Починаємо з малого. Досить після відкриття рахунку купити на мінімальну суму базові інструменти: акції, облігації та ETF-фонди. Це буде маленький стартовий портфель, який дозволить зрозуміти, як інструменти поводяться, які опції присутні на біржі і т.д.
 • Далі приступаємо до вивчення. Для цього вибираємо правильні книги для старту.
 • Після того, як прочитані базові книги, проходимо онлайн-курси, навчання у брокерів і т.д. Для початку створіть фундамент - це позбавить вас від ризику співпраці з шахраями.
 • Далі приступайте до формування інвестиційного портфеля. Тут потрібно враховувати тривалість цілей, і схильність до ризиків.

Відзначимо три головні секрети довгострокового інвестування:

 • регулярність, дисципліна - намагайтеся щомісяця певну суму виділяти і вкладати в інструменти. Не варто намагатися відшукати ідеальні точки для входження. Середній результат буде згладжений;
 • диверсифікація - не потрібно вкладати кошти в один інструмент, правильно розподіляйте ризики: по країнам, за класами фінансових активів, валюті;
 • реінвестування доходів. Коли отримані дивіденди, купони, прибуток від продажу активів, подумайте, що якщо мова йде про довгострокове вкладення потрібно задіяти складний відсоток. Не потрібно зароблені кошти направляти на веселощі, заохочення себе. Ви працюєте на майбутнє, яке заробили, вкладаєте тому, щоб портфель збільшувався.