Як створити інвестиційний портфель

Інвестиційний портфель - це набір акцій, облігацій та інших цінних паперів з різним ступенем ризику. Чим вищою є прибутковість інвестицій, тим більший ризик бере на себе інвестор. У цій статті ми розглянемо, як створити інвестиційний портфель, які інструменти мають бути у вашому наборі та інші нюанси. Чому не можна купувати тільки акції однієї компанії? Які існують правила створення збалансованого інвестиційного портфеля? Про це далі.

Що таке інвестиційний портфель

 

Інвестиційний портфель - це ...

Це фінансовий інструмент, який включає в себе кілька класів активів. Тому в основі портфеля має бути більше інструментів однієї групи акцій. Існує кілька ключових принципів створення портфеля, розглянемо саме їх.

Диверсифікація

Це включення до переліку паперів, які мають слабку кореляцію. Виходить, що динаміка їх котирувань практично між собою не пов'язана. Розглянемо приклад.

Якщо маєте намір купити акції US Airways та American Airlines, вийде портфель слабо диверсифікований, оскільки це авіаційна галузь, і в разі поганого розвитку подій, того ж таки коронавірусу, котирування компаній можуть впасти. Дві компанії зменшать дивіденди, що вважається ризикованим методом вкладення.

Якщо до портфеля скласти:

 • American Airlines;
 • JPMorgan Chase;
 • Apple.

Портфель виходить більш диверсифікованим, оскільки інструменти з різних сфер та галузей економіки. Але недоліком цього портфелю є те, що всі ці компанії з однієї країни.

Розподіл активів

Капітал потрібно розподілити за різними групами активів:

 • акції;
 • дорогоцінні метали;
 • готівка;
 • квартири, будинки;
 • криптографічна валюта і т.д.

Мета - створення потрібного балансу ризиків та прибутковості. Слід розуміти, що інвестиційний портфель у кожного свій, і залежить від конкретних цілей і установок. Тут немає якогось унікального рецепту або формули.

Баланс активів в портфелі створює потрібний результат. З ідентичних інгредієнтів можна зробити протилежний продукт, і все залежить від дій користувача.

Розподіл активів інвестиційного портфеля

Коли не потрібен інвестиційний портфель?

 • Коли доходи менше витрат. Завдання користувача - це налагодити бюджет сім'ї, тобто навести лад в особистих фінансах. Подивитися де можна урізати витрати, і збільшити доходи. Тільки після цього можна шукати відповіді на запитання, як правильно створити інвестиційний портфель.
 • Наявні кредити, особливо мова йде про споживчі позики. Спочатку розбираємося з боргами, після вкладаємо.
 • Відсутня фінансова подушка безпеки, яка закриє мети за видатками в найближчі три місяці.
 • Відсутні довгострокові фінансові цілі. Оскільки інвестиційні портфелі створюються на термін від 5 років і більше. При цьому п'ять років - це найбільш короткостроковий горизонт планування.

Пам'ятайте, що інвестування з метою забрати гроші через 1 рік - це неправильний підхід, особливо якщо мова йде про акції. Потрібно враховувати, що портфель може бути волатильним, і через рік він покаже істотне просідання, і якщо через рік побажаєте забрати кошти, користувач просто втратить на вкладеному.

Уявіть, що ви заморожуєте інвестиції на тривалий термін, тоді на горизонті 5, 10 і 20 років вони покажуть істотне зростання.

Алгоритм «Як створити інвестиційний портфель приватній особі»

Тепер приступимо до розгляду інструкції, як створити портфель самостійно.

Термін вкладень

Відразу розглянемо приклад - мета накопичити на навчання дитини. Важливо враховувати на якій точці ви перебуваєте на даний момент. Якщо дитині 2 роки, тоді є близько 17 років, в такому випадку створювати інвестиційний портфель можна, велика ймовірність що через певний термін мета буде досягнута. Коли вашій дитині вже 15 років, великого сенсу створювати портфель немає. В такому випадку краще звернути увагу на інструменти, які допоможуть вам зберегти капітал, це можуть бути банківські депозити, облігації короткострокового типу.

Визначте чіткі терміни вкладення. Уявіть візуально замок, який закриває ці вкладення. Якщо дістати кошти завчасно, можна тільки втратити.

Мета інвестицій

Залежно від цілей, портфелі поділяють на три типи:

 • Агресивний - включає в себе акції, здатні принести високу прибутковість, але пов'язаний високими ризиками. Цей варіант ідеальний для тих, хто має намір наростити капітал і готові ризикнути.
 • Консервативний - будується на облігаціях, ґрунтується на помірній прибутковості з мінімальними ризиками. Підходить тим, у кого є вже капітал, і завдання поставлене зберегти засоби і захиститись від інфляції.
 • Збалансований, який поєднує в собі акції, облігації, дає відповідно середній результат.

Схильність до ризику

Найчастіше людині складно визначити особисто для себе яке саме просідання вона здатна витримати. Тут важливо враховувати персональні характеристики кожного інвестора. Хтось здатен вести себе спокійно, навіть якщо портфель втрачає в ціні до 50%. Безумовно, не варто відкидати і життєві обставини, адже кожен приступає до створення портфель з певною метою, яка формується в результаті життєвих процесів. Досить просто поставити особисто собі питання, який відсоток готові втратити. Важливо відповісти максимально чесно на нього.

Формування портфеля

Формування портфеля

У цьому випадку важливо розуміти, що розподіл активів грунтується не тільки на підборі різних груп активів, а також на диверсифікації за певними критеріями: країнами, валютою.

Щодо останнього, потрібно відзначити, що якщо інвестор націлений зберігати кошти на термін 1-2 роки, разом з тим витрачати в гривнях, нема сенсу конвертувати гроші в валюту. Оскільки курс валют може змінюватись, і за невеликий часовий інтервал вона може впасти в ціні, відповідно немає сенсу на невеликий термін переводити в неї гривню. Але, якщо мова йде про планування вкладень від 5 років і вище, тоді можна перевести частину капіталу, це дозволить диверсифікувати ризики.

Щодо країни, краще обирати держави з розвиненим ринком або ж ті, які перебувають в групі країн, що розвиваються. Перший варіант - це надійність, але невеликий профіт, другий варіант - це підвищена прибутковість і високі ризики.

Щодо акцій потрібно сказати кілька слів, вони поділяються на акції:

 • зростання, які купуються інвесторами у розрахунку на підвищення котирувань;
 • прибутку, які купуються для гарної дивідендної дохідності.

У реальності для нових вкладників більш правильним буде купувати не акції та облігації окремих організацій, а ETF фонди на акції, облігації та інші групи активів.

ETF фонди

Відшукати ETF фонди на золото, на сировину та нерухомість реально. Це дозволяє не займатися самостійним вибором активів, оскільки на старті відсутність досвіду та знань може стати основою для набору не найвигідніших інструментів. Скориставшись цим інструментом, інвестор зможе грамотно розподілити ризики, разом з тим витратити менше часу, і гарантувати високу прибутковість.

Обираємо точку для входу

На цьому етапі потрібно вивчити фундаментальний та технічний аналіз. Для початку можна ознайомитися з основними положеннями, потім можна вже приступати до вибору фірми та інструментів. На це піде не два дні, потрібно бути готовим до ретельного вивчення статей, матеріалів від експертів, аналітиків.

Тестування портфеля на історії

Цей етап рекомендують багато консультантів, але до нього слід підходити з побоюванням. Оскільки, коли ми дивимося на портфель і те, як він поводився протягом 5 років, можна зробити висновок про майбутнє. Це не найвдаліший варіант передбачити майбутнє, оскільки прибутковість на фінансових майданчиках в минулому - це не гарантія профіту в майбутньому. Змінюваність економічного циклу ніхто не відміняв, тому прибутковість може бути зовсім іншою найближчим часом.

Після того, як був створений портфель, можна приступати до вивчення його динаміки. За необхідності можна провести ребалансування, за потреби трохи відкоригувати портфель, додати інших інструментів або ж прибрати певні позиції зовсім.