Чи можна завагітніти зразу після місячних?

Чи можна завагітніти зразу після місячних?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (3 Votes)

Чи можна завагітніти зразу після місячних?Досі є чимало жінок, які вважають за краще оберігатися календарним методом, обираючи секс без будь-якої контрацепції у так звані "безпечні" дні. Тільки про рівень безпеки існують різні думки. Чи можна завагітніти відразу після закінчення місячних і наскільки висока ймовірність цього?

Для початку зазначимо, що відразу після місячних, в "безпечні"дні можливість завагітніти все одно залишається, хоча треба визнати, що вона набагато менша, ніж в деякі інші дні циклу. Виникає закономірне питання про те, чому цей шанс все ж існує і у кого він більший? Щоб відповісти на нього, трохи розберемося в жіночому менструальному циклі.

Менструальний цикл та ймовірність завагітніти

Він ділиться на 3 фази, які відрізняються фізіологічними і гормональними процесами, що протікають в організмі жінки, а також ймовірністю зачаття дитини. У фолікулярну фазу циклу відбувається дозрівання яйцеклітини, але вона все ще перебуває в яєчнику. В цей же час відбувається відторгнення епітелію матки - менструація. Потім, приблизно на 7 день циклу, починається овуляційна стадія, коли зріла яйцеклітина виходить з яєчника. Період овуляції короткий - його тривалість всього дві - три доби, але саме в цей час спостерігається так зване "фертильна вікно", коли ймовірність завагітніти найбільш висока. До речі, на нашому сайті ви можете за допомогою калькулятора розрахувати овуляцію. Нарешті настає лютеїнова фаза - проміжок між овуляцією і початком чергових місячних.

На підставі цих даних був розроблений той самий метод "календарної" контрацепції Огино-Кнауса. Він передбачає, що в першу фазу циклу, тобто під час менструації, яка триває приблизно протягом 7 днів, жінка "інфертильна", тобто зачати дитину не може. Але тут є тонкість - у кожний наступний день менструації можливість завагітніти дещо підвищується, хоча в цілому все одно залишається відносно невеликою. З 8 по 19 дні циклу можливість зачаття дитини найвища, а 20-31 дні циклу включно вважаються неплідними. Таким чином, відразу після закінчення місячних вагітність цілком може настати, до того ж з досить високою часткою ймовірності. Однак зі 100 жінок, оберігавшихся цим методом, завагітніли до 40 жінок! У чому ж причина?

Вагітність після місячних

А справа в тому, що неможливо дати кожній жінці 100 % гарантію того, що вагітність не настане в "безпечні" дні, в перший день після місячних або навіть під час самої менструації. Тому що цикл у всіх різний. У зв'язку з цим "календарно" можуть оберігатися лише ті жінки, у яких менструальний цикл ідеальний, а репродуктивна система працює, як годинник. Будь-який збій навіть на один-два дні в підсумку значно збільшить шанси завагітніти. Отже, які конкретно події призводять до зачаття дитини в нібито "безпечні" дні менструального циклу?

- Якщо період менструації триває більше 7 днів. У той час, доки у жінки місячні на 8 - 9 дні, дозрівання яйцеклітини вже відбулося, і вона може бути запліднена. Відбувається так би мовити накладення фази овуляції на фазу менструації. Ендометрій в цей час може бути цілком готовий до імплантації нової яйцеклітини. Тож вагітність настає фактично під час місячних, або відразу після них.

- Жінки з коротким менструальним циклом, який триває менше 21 дня, теж потрапляють в групу ризику. У них можливість настання овуляції в найближчі дні після місячних набагато вища.

- Стрес напередодні може прискорити овуляцію, тому якщо в цьому місяці ви багато хвилювалися, є ймовірність раннього дозрівання яйцеклітини - скорочення циклу.

- Якщо менструальний цикл нерегулярний в принципі, що може бути зумовлено гормональними порушеннями або якими-небудь Xи можна завагітніти зразу після закінчення місячнихзахворюваннями репродуктивної системи, визначити неплідні дні практично неможливо. У такому разі овуляція може відбутися в абсолютно будь-який момент, коли її не чекаєш. Тож фактично у таких жінок поняття "безпечних" днів циклу відсутнє.

- Іноді можуть виникати кровотечі, схожі не менструацію, але такими не є. В результаті такої плутанини жінка може порахувати, що місячні настали, а насправді їх не було. Природно, що у зв'язку з помилковими місячними всі підрахунки будуть порушені, і ймовірність зачати дитину буде дуже висока.

- Іноді під час овуляції може вийти не одна, а відразу кілька яйцеклітин. Таке не виключено після прийому протизаплідних пігулок, якщо менструації у попередньому місяці не було зовсім, тобто не було овуляції. Власне, над питанням таких спонтанних овуляцій фахівці б'ються досі, вважається, що деяку роль грає і спадковість.

- Варто пам'ятати ще і про чоловічі статеві клітини - сперматозоїди. У цервікальному секреті (рідини шийки матки) сперматозоїди можуть жити тиждень. Тому навіть якщо статевий акт відбувся в "безпечний" день, тобто до овуляції, є ймовірність, що чоловічі статеві клітини "дочекаються" дозрівання яйцеклітини, запліднять її, і вагітність настане.

Читаючи кожну причину настання вагітності відразу ж після місячних, в "безпечні" дні, ви, можливо, подумали, що ймовірність їх досить незначна, і швидше за все, з вами такого не станеться. Але будь-який лікар скаже вам, що "безпечних" днів як таких в циклі немає взагалі. Навіть у жінок з регулярним циклом зберігається ймовірність спонтанної овуляції або овуляції раніше звичайного строку просто в результаті впливу негативних зовнішніх факторів.

Звичайно, кожна жінка вирішить сама, чи варто сподіватися на часто неправдиву безпеку занять сексом під час місячних і відразу після них без будь-яких контрацептивів. Однак народження дитини, безумовно, справа відповідальна, і покладатися тут на випадок було б нерозумно. Все ж, якщо вагітність в цей період життя зовсім небажана, займайтеся сексом навіть в "безпечні" дні, застерігаючись додатково. Навіть якщо у вас ідеальний двадцяти восьмиденний менструальний цикл, хто знає... Раз на рік може вистрілити і палиця.

Читайте також: