Відносини між дітьми і батьками

Відносини між дітьми і батькамиЧасто стається так, що батьки намагаються маніпулювати вже дорослими дітьми, хоча самі зовсім не є хорошими психологами. Це виникає від того, що батьки розуміють відповідальність за дитину як невпинний контроль над усім в житті, позбавляючи таким чином її самостійності.

Саме з цього помилкового уявлення про турботу і з'являються такі фрази як «раз мама каже, значить краще знає», «щоб я не червоніла потім за тебе», «ти повинен і крапка», «я прожила життя - я знаю» і т. д.
Бажання диктувати свою волю найчастіше викликане відчуттям тривоги і невпевненості, з яким батьки можуть впоратися лише завдяки повному контролю і недовірі. А їх у свою чергу можна заховати під виглядом чогось хорошого: турботи, опіки, бажання нібито зробити краще. Але найсумніше, що дитина завжди залишається маленькою для своїх батьків. Навіть тоді, коли їй виповнюється 30 років або 55... Вона в будь-якому віці не може жити без їх піклування, а значить і без їх контролю.

Мама, яка намагається маніпулювати своєю дитиною, ніколи добровільно не змінить формат цих відносин. В будь-якому віці вона буде питати чи добре вона поїла, чи тепло вдяглася і вкаже на гори брудного посуду. Самі по собі маніпуляції батьків нікуди не зникнуть.
Мами, які диктують свою волю, все ж будуть давати надію: «ось вийдеш заміж, тоді...», «ось закінчиш університет, тоді...». Але все ж закінчення цих фраз цю надію і вбивають: «тоді я і помру спокійно». Зверніть увагу, що про закінчення контролю над дорослою дитиною мова взагалі не йде. Мама буде продовжувати тиснути на почуття провини і почуття батьківського обов'язку.
Діти таких батьків можуть розуміти, що вони є жертвою маніпуляцій і повного контролю, або ні. Для тих, хто зрозумів, що батьки ними маніпулюють, існують кілька форм поведінки.

Терпіння у відносинах між дітьми та батьками

Постійне терпіння щодо батьків гідно поваги, як людини яка вшановує батьків, але не більше. Терпіти - це означає змиритися з тим, що ви не господар свого життя і постійно придушувати своє роздратування, спрямоване до батьків. Крім цього вас буде переслідувати почуття провини, адже батьки для вас так стараються, а ви... Незадоволення від життя, безліч внутрішніх суперечностей, зате залишається можливість відчути себе терплячим сином або дочкою.
Чи існують інші виходи із ситуації?

З'ясування стосунків між дітьми та батьками

Ті, хто зрозумів суть маніпулювання собою з боку батьків, найчастіше йдуть саме шляхом з'ясування відносин. Бажання розібратися за кого вас тримають ваші батьки закінчуються, як правило, гучними скандалами. Але варто запам'ятати, що досі нічого не відомо про вдалі спроби вказати батькам на їх помилкову поведінку.

Віддалення

Трохи більш усвідомлений шлях поведінки - віддалення. Тобто відхід від сім'ї батьків в самостійне плавання і Відносини між дітьми і батькамизменшення контактів з ними. Перший час, той, хто пішов, буде відчувати себе винуватим. Адже батьки можуть потребувати допомоги, уваги, ймовірно в їх віці не все в порядку зі здоров'ям. Швидше за все, маніпулювання батьків не настільки вас пригнічує, щоб повністю обрубати всі зв'язки. Крім того такі батьки вважають дітей частиною своєї сім'ї настільки, що подібне розлучення можна порівняти з позбавленням якої-небудь частини тіла - руки або ноги.

Стати маніпулятором

Часто відбувається так, що у маніпулюючих батьків діти теж виростають маніпуляторами, які починають відточувати свою майстерність на них же. В результаті виходить сім'я взаємних маніпуляторів - жахливо сумне видовище. Зрозуміло, що подібний підхід, який спочатку виконує захисні функції, в подальшому буде використовуватися дитиною з оточуючими його людьми, його родичами та власними дітьми, так і зовсім стане основою його комунікації.

Змінити ситуацію у відносинах між дітьми та батьками

 

Змінити стосунки з батьками-маніпуляторами. Це найважчий, але в той же час найбільш виважений шлях вирішення проблеми. Багато хто просто не може повірити, що можливо змінити відносини, які складались з раннього дитинства. Можливо, але доведеться добряче попрацювати.
1. Розуміння. Головне, що варто зрозуміти, це те, що маніпулювання батьків зовсім не від злого умислу. Це від зайвого почуття відповідальності, від бажання вам всього найкращого, від внутрішньої невпевненості у своїх можливостяхта силі. А можливо все просто від того, що в дитинстві ваша мама також піддавалася маніпуляціям її батьків.
2. Розібравшись з тим, що мама бажає вам насправді добра, настав час розібратися яка вона. Що ви знаєте про її молодість, про стосунки в її сім'ї, про її вибір життєвого шляху. Кожна дрібниця дуже важлива. Уявіть, що ви вирішили написати її біографію і тепер збираєте для цього інформацію.
3. Уявіть себе дорослішими за ваших батьків. Швидше за все, ви досвідченіші їх в деяких речах, крім того ви прийняли зважене рішення припинити маніпулювання вами. Намагайтеся будувати ваші стосунки з батьками, як доктор з пацієнтом - будьте твердими, доброзичливими і гранично терплячими. Не варто дорікати, злитися і кидати звинувачення. Не піддавайтеся на можливі спроби батьків втягнути вас у дискусію і скандал, не приймайте близько їх оціночні судження на вашу адресу.
4. На цій стадії вам потрібно починати змінювати сформовані стосунки між дітьми та батьками. Потроху збільшуйте відстань між вашим особистим життям і батьками. Не дозволяйте батькам втручатися у ваш власний приватний простір. Не варто дозволяти їм дошкуляти вас постійними дзвінками, краще за все, якщо ви будете дзвонити самі і в різний час.
У той же час батьки не повинні думати, що ви намагаєтесь відгородитися від них у своєму житті: намагайтеся частіше піклуватися про них, дарувати невеликі подарунки, по можливості сходіть куди-небудь разом. Справді, хто з вас доросліший ви чи батьки? Намагайтеся планувати якісь спільні справи, зацікавте батьків якою-небудь справою: відвідування басейну, оздоровчі фізичні вправи, постійно цікавтеся як успіхи і все обов'язково налагодиться!