Чи потрібна дієта при циститі?

Багато захворювань сечовивідних шляхів вимагають не тільки медикаментозного втручання, але й корекції способу життя та харчування. І цистит не виняток!

Дієта при циститі потрібна для того, щоб менше подразнювати і без того пошкоджену слизову оболонку сечового міхура. І, звичайно, не можна забувати про дотримання питного режиму, бо сеча не має застоюватися в сечовому міхурі. Суворих обмежень доведеться дотримуватися в період загострення, а й під час ремісії деякі страви не повинні з'являтися на столі.

Дієта при циститі

Від чого доведеться відмовитися?

Під час вибору страв варто пам'ятати, що слизова оболонка сечового міхура запалена, набрякла і дуже чутлива. Тому виключаються всі продукти, які надають подразнюючу дію. До них відносяться:

  1. Більшість спецій, в тому числі цибуля та часник.
  2. Копчення, соління й маринади. Тому мариновані на зиму огірки та помідори краще роздати.
  3. Будь-які цитрусові, серед яких ананас та інші кислі фрукти.
  4. Міцна кава і чай.
  5. Солоні страви, серед яких і сири.

До солодкого теж доведеться ставитися з побоюванням, адже тортики і кремові рулети тільки підсилюють спрагу. А надмірний діурез при циститі вкрай небажаний. І, звичайно, ніякого спиртного в період загострення. 1

А що ж можна їсти?

Раціон можна урізноманітнити овочами, які багаті клітковиною: капуста, морква, кабачки та шпинат. До переліку дозволених продуктів відносяться всі кисломолочні вироби, домашній і несолоний сир, нежирні сорти м'яса, цільнозерновий хліб. Не можна не сказати пару слів про спосіб приготування їжі. На жаль, смажені та жирні страви теж доведеться виключити, краще готувати страви на пару або запікати їх.

Перелік дозволених напоїв також невеликий: морси, компоти, неміцний чай, соки з овочів та фруктів.

Кожна дієта має обговорюватися з лікарем індивідуально. Адже за хронічного циститу вона може бути навіть більш жорсткою, а іноді навіть деякі продукти з переліку дозволених можуть викликати загострення. 2

Дехто радить пити не менше 2,5 літрів води на день, але це не зовсім вірно. У період загострення подібний діурез тільки погіршить ситуацію, адже пацієнт відчуває біль при кожному поході до туалету. Під час ремісії, звичайно, потрібно дотримуватися питного режиму, це сприяє вимиванню патологічних організмів з сечового міхура.


1. А.В. Зайцев, Г.Р. Касян, Л.Г. Спивак Урология. Российские клинические рекомендации.2016:453-468

2. Игнашов Ю.А., Слесаревская М.Н., Кузьмин И.В. "Влияние диеты на симптоматику интерстициального цистита/синдрома болезненного мочевого пузыря" Урологические ведомости, том. 7, Спецвыпуск, 2017, стр. 40.