Що треба знати про ГМО

10 цікавих  фактів  про ГМО

Все що треба знати про ГМО

ГМО - страшна абревіатура з трьох літер, якою лякають навіть маленьких дітей. Завдяки ЗМІ кожен знає, що генетично модифіковані організми можуть навіть перетворити нас на мутантів, але про самі ГМО ми й досі майже нічого не знаємо.

 

1. ГМО скрізь

ГМО –  це генетично модифікований організм. Незважаючи на те, що сьогодні ці три літери виступають як одна з головних страшилок, майже всі овочі і фрукти, які ми сьогодні їмо, є в більшій чи меншій мірі ГМО.

Так, пшениця - це результат багаторазового міжвидового схрещування різних диких злаків між собою і з уже окультуреними видами.

Банан - гібрид двох неїстівних видів, багато сортів культурних рослин - тетра-і більше -плоїдні гібриди. Кукурудза й зовсім була виведена зі злаку теосінте, який сьогодні від кукурудзи дуже далеко і належить навіть не до іншого роду, а до іншого виду. Без будь-якої генної інженерії наші предки змінювали генетику рослин до невпізнання.ГМО кукурудза

2. Генна гармата

Процес пересадки генів відбувається за допомогою так званої генної гармати – пристрою, який доставляє частки важких металів, вкритих ДНК плазмідами в клітку рослини, яку хочуть трансформувати. Цей процес ще називають біобалістикою та біолістикою.

Перша генна гармата була зроблена з автоматичного забивателя цвяхів.

раплю порошку вольфраму з генетичним матеріалом наносили на кулю і вистрілювали в чашку Петрі, перед якою поміщали пластину з вирізом, який зупиняє кулю. Куля затримувалася металевою пластиною, а частинки вольфраму з генетичним матеріалом потрапляли до чашки Петрі. Клітини в центрі цілковито руйнувалися частинками металу, але по периферії залишалися цілими і в них відбувалася трансформація.

Сьогодні під час біолістики використовують частки золота та срібла, бо золото не є токсичним для клітин, порівняно з вольфрамом.

3. ГМО фантастика

За допомогою ГМО-технології вже виведені безліч сортів, які раніше можна було уявити тільки у фантастичних фільмах. Так, в США вивели сорт полуниці з геном риби, яка живе у полярних морях. Таким чином, вчені домоглися її стійкості до морозів.

ГМО успішно використовується для захисту видів від шкідників та хвороб. Впровадивши до картоплі геном підсніжника його зробили стійким до шкідників, в Бразилії вирощують квасолю, стійку до мозаїчних вірусів, в Китаї - рис, зростаючий в спеку і посуху. І цей список можна продовжувати.

4. Страшна казка

Переважна більшість вченого співтовариства не бачать в ГМО ту небезпеку, про яку полюбляють розповідати ЗМІ. Противники ГМО запевняють, що борються за здоров'я людини і збереження біосфери, але за фактом боротьба з ГМО є прихованим лобіюванням інтересів виробників отрутохімікатів та фермерів, які отримують гроші за зниження продуктивності їх полів. У загальному та цілому, боротьба з ГМО - це частина політичної та інформаційної боротьби.

5. Перевірка продуктів ГМО

ГМО-продукти проходять ретельну перевірку перед виходом на ринок. Журнал Critical reviews in biotechnology нещодавно розмістив огляд близько 1800 наукових праць, які стосувалися безпеки ГМО за останнє десятиріччя.

Серед них лише стосовно трьох виникли підозри негативного впливу, але і вони не виправдалися. Ще у двох ГМ-сортів була виявлена потенційна алергенність.

Єдиний обгрунтований випадок негативного впливу був виявлений у гена бразильського горіха, який вживили до сої. Розробники відмовилися від просування цього сорту на ринок.

6. ГМО та щури

Цікаво про ГМОЖурнал Food and Chemical Toxicology 2012-го року розмістив статтю французського дослідника на ім’я Сераліні про те, що ГМ-кукурудза викликає захворювання на рак і збільшує смертність щурів.

Ця робота підняла серйозну хвилю в науковому середовищі, бо дослідження Сераліні містили грубі помилки та і взагалі були проведені вкрай недбало.

Незважаючи на це, фото щурів з огидними пухлинами справили величезне враження на громадськість. Навіть після відкликання статті з журналу, противники ГМО її активно цитують.

7. Без ГМО

Поширені сьогодні етикетки на продуктах «без ГМО», які зустрічаються на більшості продуктів від води до м'яса, жодного стосунку до генної інженерії не мають. Це просто маркетинговий хід та підміна понять.

8. ГМО перетворять нас на мутантів?

Противники ГМО полюбляють стверджувати, що трансгени здатні вбудуватися в хромосоми людини і тварин. Насправді, кожен з нас протягом життя з'їдає кілька десятків кілограмів чужорідної ДНК зі звичайних продуктів, але від цього не вкривається шерстю, не стає зеленим і не починає займатися фотосинтезом.

9. ГМО впливають на бактерії кишківника?

Ще одна страшилка про ГМО - це те, що ГМО можуть вбудуватися в ДНК кишкових бактерій та робити їх стійкими до антибіотиків. За фактом, навіть в лабораторних умовах вкрай складно домогтися того, щоб гени з хромосом рослин прилаштувалися до ДНК мікроорганізмів. У природних умовах цього ніхто не спостерігав.

Але гени для створення ГМО - це звичайні гени одних організмів, перенесені до інших. Хоча до складу трансгенних вставок зазвичай входять маркерні гени стійкості до застарілих антибіотиків, нічого страшного в цьому немає. Мікроби постійно виробляють механізми стійкості до антибіотиків, і в цьому сенсі одна таблетка тетрацикліну замінює тонни трансгенних помідорів.

10. ГМО як бізнес

Звичайно, інтереси ГМО-виробників теж лобіюються. Сьогодні йде справжня боротьба між ГМО-шниками та виробниками так званих органічних продуктів. Вони обходяться дорожче у виробництві, ніж ГМО і ринковими методами конкурувати з ГМ-сортами вони не можуть, тому ГМО демонізують в ЗМІ.