Фінансові цілі: як правильно ставити і досягати?

Постановка цілей - це перший і дуже важливий крок у фінансовому плануванні. Перш ніж почати інвестування в цінні папери та інші інструменти, необхідно ретельно проаналізувати свої особисті фінансові цілі. Як правильно ставити і цілі і досягати їх? У цій статті ми розглянемо види фінансових цілей, особливості вибору інвестиційних інструментів в залежності від завдання. Пам'ятайте, що інвестування без поставлених завдань, терміну і в цілому відсутності якоїсь мотивації - даремний процес. Ви навчитеся правильно ставити фінансові цілі і завдання та досягати їх.

Фінансові цілі

Фінансова ціль - це?

Постановка завдань і рух для вирішення цілей - це те, що допомагає кожній людині розвиватися і бути щасливою. Якщо мети немає - відсутній стимул жити, людина їсть, спить, ходить на роботу і життя незмінне. Нічого не відбувається, якщо щось змінюється в способі життя, це везіння, а не заслуга людини.

Правильна постановка особистих цілей - це ключовий етап фінансового планування і його втілення в життя. Реалізуємо цілі виключно через інвестування. Разом з тим мета фінансової діяльності, вкладення коштів - це результат до якого користувач бажає прийти, виражається в грошах або матеріальних цінностях. Навіть якщо мова йде про матеріальні цінності, тут присутній грошовий еквівалент. Ціль завжди можна виміряти. Найчастіше вона формується на основі наступних слів - багатство, безбідна старість. Відсутня конкретика або цифри, тому такі цілі частіше залишаються мріями.

До фінансовим цілей потрібно відносити те, що реально виміряти в грошах. Як варіант, придбати нову пральну машинку або путівку на море і навпаки, ставимо суму для здійснення цього придбання. Безумовно, поставити цілі недостатньо, потрібно розробити план, за яким користувач буде рухатись. Тут потрібно відразу ж зважити на:

 • яку кількість коштів готові щомісяця відкладати;
 • за який період хочеться досягти завдання.

Коли термін виходить більшим, необхідно думати, як збільшити суму коштів, які відкладаються. Приклад: придбання ноутбука, ціна 15 тис. гривень, вивчаєте бюджет і готові відкладати 3 тис. щомісяця. Виходить, через 5 місяців вийде накопичити, без урахування підвищення ціни. Тоді думаємо, якщо відкладати 5 тис. гривень, і за 3 місяці можна досягти мети.

Класифікація цілей

Цілі поділяються залежно від терміну виконання на три групи:

 • короткострокові до 12 місяців;
 • середньострокові від 1 року до 3-5 років;
 • довгострокові від 3 і вище.

Короткострокові: до 12 місяців

Грудень вважається ідеальним місяцем для фінансового планування. Використовуємо щоденник, блокнот або документ на комп'ютері, вказуємо всі витрати які будуть протягом року від відпочинку до придбання телевізора, оновлення гардеробу. Зверніть увагу, обов'язково навпроти зазначеної мети потрібно вписати дату досягнення, коли задача має бути закритою.

У такий спосіб можна вивчити всі особливості планування бюджету сім'ї, і зрозуміти які витрати на вас чекають. Опісля потрібно зробити ще грамотне планування коштів і не відхилятися від встановленого плану.

Якщо мова йде про короткострокові цілі не рекомендується застосовувати інструменти фінансового ринку - акції або облігації. Оптимальне вирішення:

 • депозит в банку;
 • накопичувальний рахунок.

Потрібно розуміти, що фінансові ринки - це непередбачувана сфера яка вимагає досвіду і знань, більш того будь-яке коливання волатильності здатне порушити плани.

Середньострокові цілі: до 5 років

Вважається більш трудомістким і ґрунтовним етапом, який зводиться до накопичення на авто, нерухомість, навчання або створення інвестиційного капіталу.

Довгострокові: від 5 років

Довгострокові фінансові цілі

У цьому випадку найчастіше мова йде про накопичення коштів на пенсію. Держава як показує практики з часом, тільки ускладнює процес виходу на пенсію, тому доводиться самостійно забезпечити собі старість.

Щоб грамотно інвестувати кошти, потрібно підготуватися до останніх двох видів цілей. Алгоритм дій:

 • Визначте суму для збору, враховуючи показники інфляції. Відштовхуватися можна від даних НБУ, але додатково ознайомтесь з аналізами фахівців в сфері економіки та фінансів.
 • Прогнозуємо прибутковість від вкладень. Тут враховувати важливо термін і відсоток від суми.
 • Тепер відомо, скільки необхідно відкладати коштів, щоб досягти довгострокових та середньострокових завдань.
 • На допомогу приходить фондовий ринок. Якщо середній період, тоді робимо ставку на консервативні облігації - ОФЗ, які надають гарантію на конкретну прибутковість. Для довгострокового періоду акції вважаються більш виграшним варіантом, оскільки показники волатильності в цьому випадку на користь.

Інструменти страхування життя

Для довгострокового типу завдань можна задіяти інструменти накопичувального та інвестиційного типу, які стосуються страхування життя. Але, тут важливо розуміти, що прибутковість високою не буде.

Не варто вестися на рекламні кампанії банків, страхових організацій та менеджерів цих фірм, оскільки на прибутковість ці інструменти не розраховані. Вони є стимулом для накопичення коштів на певну мету, завдяки чому користувач буде здійснювати стабільні внески. Але додатково клієнт страхує себе від ризиків.

Уявімо, що задача поставлена ​​назбирати на навчання дитини у ВНЗ. Робота пов'язана з ризиками, в результаті використання страховки, можна підстрахувати себе і свої накопичення. Якщо стабільно відкладати, вийде зібрати непогану суму. Безумовно, інфляція буде з'їдати кошти, але все ж необхідний капітал на навчання буде зібраний.

Які рекомендації з постановки і виконання цілей?

Людині властиво розпорошуватися, що виступає основою для зменшення ймовірності досягнення всіх цілей. Тому потрібно в процесі створення переліку цілей згадати, що саме є більш важливим для вас. Можливо вирішення першочергових завдань - це спосіб прискорити процес роботи?

Далі, пам'ятайте, чим більше термін тим менше цілей слід виписувати. Звичайно, кількість короткострокових завдань буде великою, до 10 пунктів точно, а ось довгострокові зменшуються до 2. Так, це залежить від ситуації, особистої мотивації і бюджету. Тому важливо грамотно розподілити власні сили.

Середньострокові та довгострокові рекомендується ділити на етапи, це істотно спрощує процес. Важливо розуміти, що накопичити 1 млн. гривень на будинок за 5 років - це абстрактна задача. Оскільки одного разу можна втратити мотивацію. Розбивайте мету на роки. В результаті чого можна довгострокові цілі зафіксувати у вигляді короткострокових. Для наочності.

Уявімо, що за перші 12 місяців потрібно накопичити 50 тис. гривень на середньострокову мету. Наступного року фінансове становище може покращитися, і прибутковість зросте, відповідно можна збільшити суму заощаджень. Можливі зміни і в гіршу сторону, звільнили з роботи або ж захворіли, в такій ситуації потрібно коригувати власні плани і цілі, але не відмовлятися від завдань.

Навіть якщо сума, яка інвестується задля досягнення мети, буде зменшена, продовжуйте відкладати кошти. Можливо, процес сповільниться, але все ж він буде, і в якийсь період можна буде досягти бажаної позначки.

Особливості фіксації фінансових цілей

Особливості фіксації фінансових цілей

Здається все просто, але на практиці більшість припускається помилок. Пам'ятаємо, що тримати в голові цілі не потрібно, їх завжди потрібно записувати. Тому тут можна задіяти будь-який зручний варіант від щоденника до Excel. Існують спеціальні програми для телефонів, які дозволяють складати особисті плани на рік, тиждень або день.

Як варіант, програми для ведення обліку фінансів або планування справ. Тут асортимент широкий, залишається тільки обрати найбільш оптимальний варіант для вас. Врахуйте, що банки мають опцію накопичення в рамках мобільних додатків, що спрощує використання і весь процес взагалі. При фіксації завдання в голові - втрачається мотивація, яка призводить до не досягнення завдання.

Також потрібно тверезо оцінювати свої можливості і бюджет. Вписувати придбання літака при зарплаті навіть 70 тис. гривень щомісячно - нерозважливо. Тому, думайте ретельно над завданнями та термінами виконання. Не варто вганяти себе в дуже жорсткі рамки, тим самим втрачаючи зацікавленість.

Фінансова дисципліна

Як показує практика, далеко не кожна людина обладає цією дисципліною. Тут важливо її виробити, щоб досягати поставлених цілей. Це свого роду звичка як почистити зуби або випити склянку води натщесерце. Звичайно, кожен знаходить сотні виправдань для себе:

 • затримали зарплату;
 • хочеться оновити гардероб;
 • день народження друга і т.д.

Разом з тим людина дає обіцянку, що наступного місяця профіт буде великим і сума буде компенсована. Цього не відбувається, тому всі цілі знову сходять нанівець. Якраз через такі відмовки і починаються фінансові втрати та відсутність дисципліни. Тут важливо самостійно тримати себе в шорах, разом з тим досить спробувати кілька місяців стабільно відкладати кошти, потім це стає звичкою.

Не варто обіцяти:

 • Наступного року відкрию собі біржовий рахунок і куплю на нього акції компаній.
 • Пам'ятайте - це не ціль, завдання має бути конкретним і максимально точним.

Уявімо приклад: відкриваємо біржовий рахунок, потім інвестуємо на нього 50 тис. гривень. На цю суму купуємо акції з прибутковістю до 6 річних не менше, тримаємо на термін від десяти років. Перед вами точніша мета і варіанти вирішення.