Рух FIRE в США!

Як вийти на пенсію у 30 років / Інвестування та пасивний дохід

У США набирає популярності рух FIRE (Financial Independence Retire Early - фінансова незалежність та пасивний дохід). Прихильники цієї теорії входять у жорсткий режим економії і ставлять за мету вийти на пенсію у 30-40 років. Чому багатьом підходить сенс пенсії FIRE? Які особливості виходу на пенсію в молодому віці? Більше уваги приділимо перевагам та недолікам дострокового виходу на пенсію. Які способи інвестування коштів і методи пасивного заробітку можна розглянути.

Рух FIRE в США

Що таке рух FIRE

Це Financial Independence Retire Early - фінансова незалежність та пасивний дохід, ранній вихід на пенсію. Люди цього руху обирають економічний режим життя, який дозволяє спрямувати кошти на інвестування, отримати пасивний дохід і звільниться з роботи. І в 30-40 років почати жити на свої заощадження.

Зазвичай, до руху приєднуються люди з високим рівнем заробітної плати, чоловіки, які потім підтягують сім'ї. Часто це люди, які працюють у технологічному секторі, наприклад працівники Кремнієвої Долини, які працюють по 14 годин на добу, в результаті стикаються з професійним вигоранням, приходять до думки дострокового виходу на пенсію.

Мілленіали, які працюють і заробляють, приходять до думки оформити іпотеку і прив'язати себе до певного місця проживання. В такому випадку беруть до рук пенсійний калькулятор і розуміють, що в реальності, щоб вплутуватися у кредитну кабалу на кілька десятків років можна обрати інвестування коштів, наприклад, на фондовий ринок. Це дозволить отримати свободу і незалежність.

Ранній вихід на пенсію - це не прагнення нічого не робити, але, зазвичай, люди націлені позбутися робочого місця, почати займатися тим, що вони хочуть, не думаючи про розмір заробітку.

Ідея FIRE

Максимальне скорочення витрат і накопичення коштів. Як відомо, необхідно рекомендувати розпочинати відкладати з 10% від заробітної плати щомісяця. Але представники цього руху пішли далі і прагнуть відкладати 70 відсотків від заробітку. Потім здійснювати інвестування в акції, нерухомість та інші інструменти. Економія починається з виїзду з просторого будинку, квартири і переїзду до більш компактного міста з невеликим населенням. Послідовники FIRE cамостійно ремонтують нерухомість, відмовляються від авто, пересідають на велосипеди. Їдять тільки вдома, шиють одяг самостійно. В цілому, економлять на всьому.

Сказати скільки людей, дотримуються FIRE складно. На території США близько 100 тис. Разом з тим ступінь залученості різна, хтось економить на всьому, хтось адекватно розпоряджається коштами. Є ті, хто дотримується ідеї Barista Fire, після виходу на пенсію. Суть цього методу в роботі баристою у Старбаксі, щоб отримувати мінімальну страховку.

Стратегія інвестування руху FIRE

Стратегії інвестування американських FIRE дуже проста:

  • вкладення в державні облігації;
  • придбання блакитних фішок.

Активізації цього руху сприяв тривалий бичачий тренд, який і до цього дня зберігається після кризи 2008-2009 років. Більш того, прибутковість американського ринку з урахуванням дивідендів виглядає привабливою, навіть з врахуванням вкладення коштів у консервативні інструменти.

Критики руху FIRE

Критики наголошують на наступних моментах:

  • Зростання триватиме не завжди. Оскільки невідомо як наступна економічна криза позначиться на економіці країни і світу в цілому. Існує досить багато блогерів та представників цього руху, які розповідають, як пережили кризу 2008 року.
  • Не можна повністю обмежити свої доходи, оскільки в житті бувають непередбачувані ситуації.

Ідея позбутися обридлої роботи не нова. Ще у 18 столітті був рух шейкерів, а у 60-70-х розквіт природи хіпі. Але тут є велика різниця, оскільки хіпі намагалися позбутися відповідальності і жити у безтурботному світі, думати тільки про прекрасне. Представники FIRE навпаки сконцентровані на цифрах, питаннях оптимізації оподаткування, і кожна людина, яка приєдналася до руху повинна мати свій суворий план, в якому прописується:

  • скільки прибутку потрібно отримувати щомісяця від інвестицій;
  • скільки планує прожити;
  • яку суму потрібно відкладати для досягнення поставленої мети.

Рух дуже активно представлено в інтернеті. Особливу роль в цьому відіграв блогер Піт Аден «Mr. Money Mustache», він зумів забезпечити пасивний дохід до 30 років. Народився в Канаді, працював інженером-програмістом. Багато представників цього руху все ж не повністю відрізають грошові надходження. Оскільки займаються веденням блогів, написанням статей, проведення вебінарів, майстер-класами з принципів економії. Це виступає додатковим джерелом заробітку, відповідно виникає питання, можливо пасивного профіту недостатньо?

Трохи думок

Якщо не брати до уваги зовсім крайню позицію, коли представники FIRE нервують щодо кожної витраченої копійки, то сама ідея раннього виходу на пенсію і отримання пасивного доходу якомога раніше - правильна. Хоча б через те, що криза пенсійної системи спостерігається в усьому світі, а тим більше в Україні, відсутня ймовірність отримання пенсії. Така проблема активна в різних країнах.

Критика руху FIRE

У критиків є два табори:

  • Не варто обмежувати всі доходи, оскільки можуть бути форс-мажорні ситуації. Але, багато представників руху просто йдуть з ненависної роботи, і починають займатися тією справою яка приносить задоволення, і найчастіше отримують гроші за це. Присутній додатковий стабільний пасивний дохід, який дає спокій.
  • Якщо цей рух набере обертів популярності, тоді світова економіка може зруйнуватися. Якщо люди по всьому світу будуть зберігати, але не витрачати, то що станеться з виробництвом, адже попит впаде. Разом з тим, варто зазначити що суспільство споживання дійшло до певної точки, і не завадила б зміною попиту людей вплинути на зміну пропозицій товарів / послуг. Адже отримуючи велику зарплату, часто вона йде на речі непотрібні, як, наприклад, розрекламовані маркетологами: новий айфон, комп'ютер, телевізор.

Тому побоювання економістів щодо того, що світова економіка завалиться через відсутність попиту, не має фундаменту. Людина влаштована так, що зі збільшенням заробітку з'являється бажання більше витрачати, дозволяти собі більш дорогі продукти, техніку, відпочинок. Щоб вміти дисципліновано обмежувати свої витрати на довгому періоді і бачити мету - потрібен високий рівень емоційного інтелекту і внутрішній стрижень.

Не варто бути радикальними, відрізати всі задоволення, тим більше після раннього виходу на пенсію люди стикаються з депресією. Потрібне лікування, тому необхідно відшукати більш оптимальний варіант і накопичити на фінансову подушку. У будь-якому випадку потрібно прагнути відкласти заощадження, пасивний дохід, який покриє базові витрати: комунальні платежі, інтернет, оренда житла, їжа. Якщо будуть такі заощадження, з'явиться впевненість в завтрашньому дні, більш відома як фінансова безпека.

У реальності, щоб більше інвестувати коштів з доходу, не потрібно сильно змінювати якість життя. Головне завести правильні фінансові звички а заощаджене інвестувати.