10 правил як навчити дитину читати по складах

Як навчити дитину читати по складахБагато батьків шукають відповідь на питання «Як навчити дитину читати по складах». Більшість починають вчити дітей з вивчення алфавіту так, як правильно читаються літери. Тобто К читається Ка, а В читається Ве. Але подібний спосіб насправді лише ускладнює навчання. Найкраще навчати дитину читати по складах згідно методики, викладеної нижче.

1. Обираємо методику та допоміжну літературу.

Зараз є великий вибір посібників, які допомагають дитині зрозуміти як літери складаються в склади, а потім вже вчать зі складів переходити до читання слів та речень. Намагайтесь обирати підручник за великою кількістю зображень, щоб ваша дитина не нудьгувала, та не втратила інтерес.

2. Правильно вчимо літери

Спочатку треба вивчити найбільш вживані голосні літери – А, О, Є, І, У

Після вчимо тверді дзвінкі приголосні – Б, М, Г

Дуже важливо вчити дитину саме звукам! Не Бе, а просто Б, не Ге, а просто Г, не еН, а просто Н.

Після чого вчимо більш важким глухим та шиплячим звукам – Ж, К, Д

3. Закріплення матеріалу

Важливо під час кожного заняття повторювати вже вивчені звуки з попередньої вправи. Закріплюючи матеріал таким чином дитина швидше зможе опанувати потрібний механізм читання по складам.

4. Вчимо читати по складах

Після того, як малеча опанувала більшість звуків, можна вчити її читати по складах. Це не так важко, як здається с першого погляду.
Розглянемо на прикладі складу Ба.
Літера Б біжить до літери а і утворюється б-б-б-б-б-ба-а-а-а-а, б-б-б-б-б-ба-а-а-а-а. Малюк має засвоїти, що перша літера біжить до наступної, в результаті чого вони вимовляються разом, злито, як єдине ціле.

5. Вивчаємо прості склади

На початку треба навчити дитину читати прості склади, які складаються з двох звуків – БА, МА, НО, МО, ЗОВчимося читати склади

Головне завдання дати дитині зрозуміти механізм складанні звуків у склади та читання по складах. Тоді, буквально через декілька днів малюк почне легко читати й більш важкі склади, такі, як ЖЕ, ФУ, ДО, тобто склади, які складаються з шиплячих та глухих приголосних.

6. Вчимося читати складні склади

На цьому етапі ще зарано читати слова та речення. Краще ще приділити деякий час закріпленню навичків читання по складах, щоб дитина більш грунтовно засвоїла механізм утворення складів, а потім і слів.

Після вправ з вивчення двохлітерних складів, починайте вивчати ті, в яких приголосна літера йде після голосної – АБ, ОН, ВУС, ГАВ, ЕХ.

7. Вчимо читати слова по складах

На сьомому етапі можна починати читати прості слова, які складаються з легких складів – МО-ЛО-КО, МА-МА, БА-БА

8. Контролюємо вимову

Для того, щоб дитина навчилась добре читати, дуже важливо контролювати вимову складів.
Увага! Дуже часто вихователі дошкільних навчальних закладів, та деякі батьки вчать дітей проспівувати склади. Потім, звикши до такої методики, діти починають весь час співати слова, не роблячи проміжків між словами, наприклад «ма-ма-ми-ла-ра-му» проспівується одним диханням. Деякі малята таким чином можуть проспівати навіть абзац, не зважаючи на коми, крапки, знаки питання чи оклику.

Якщо вже вчити дитину читати, то варто робити це відразу правильно, щоб потім не перевчати. Слідкуйте за паузами. Проспівала дитина слово –пауза, інше слово, знов пауза. Надалі дитина буде ці паузи робити коротшими, але на початку навчання вони просто необхідні.

9. Коли починати вчити дитину читати?

Як навчити дитину читатиНе пришвидшуйте події. Якщо дитина 3-4-х років зовсім не має бажання сидіти з книжками, грати зі складами та словами, то не треба її змушувати. Звичайно, якщо малеча сама виявляє бажання та цікавість, то тоді все в ваших руках.

Зовсім інша ситуація, коли дитина знаходиться у віці підготовки до школи – 5-6 років. У цьому віці вже варто навчитися читати по складах та писати прості слова друкованими літерами. Зазвичай дитячі садки добре справляються з цим завданням, але діти, які з якихось причин не відвідують садок, мають навчитися цьому від своїх батьків чи вихователів. Сучасна школа передбачає, що дитина яка йде до першого класу вже володіє читанням по складах. Саме тому, що їй буде легко читати в школі, вона легше зможе перенести стрес від початку шкільного життя.

10. Вчимося через гру.

Не потрібно відразу вимагати від дитини читати швидко та виразно. Найперше завдання полягає в тому, щоб навчити її читати склади самостійно, читати їх в книжках, складати слова та речення. Тобто спочатку треба засвоїти сам механізм читання. Нехай це буде надто повільно та важко. Але ви маєте спокійно, терпляче, потихеньку, мов би граючи в гру, виправляти помилки малечі. Гра – це завжди легко та весело, а отже не викликає напруги та не відбиває бажання. Саме це і допоможе дитині засвоїти все, що від неї вимагають батьки.

За умов дотримання вищенаведених десяти правил, ви зможете навчити дитину читати по складах за 1,5-2 місяці.