Білий та рожевий шум для дітей

Білий та рожевий шум для дітей

Що таке шум?

Вчені умовно відокремили з усіх звуків певні безладні звуки, які названі шумом.

Шуми - це хаотичні коливання. У побуті ми дуже часто стикаємося з шумами: ми чуємо шум моря, шум натовпу, шум вітру, шум води, шум автомобіля, який їде дорогою...

Які бувають шуми?

Існує величезна кількість класифікацій шумів.

В тому числі, шуми можуть бути непостійними (наприклад, автобус, який проїхав дорогою) та постійними (наприклад, шум, що виходить від натовпу людей). Такі «постійні» шуми умовно розділили за потужностю, частотою, спектром, кольором та іншими параметрами.

Особливий інтерес представляє поділ шумів за кольором (поділ проведено за аналогією з діапазоном кольорів видимого світла): розділяють білий та кольорові шуми (рожевий, коричневий, синій, фіолетовий, сірий, оранжевий, червоний, зелений та чорний шум).

Що таке білий шум?

Білий шум - це хаотичні і безсистемні звуки. У формуванні білого шуму беруть участь звуки різної частоти, інтенсивності та гучності, але всі ці звуки змішані між собою і люди не розрізняють їх, а чують єдиний монотонний звук.

Найяскравіший приклад білого шуму - це звук від незайнятого радіохвилею радіо - чи телеканалу. У природі та в побутовому житті це звуки близького водоспаду, вітру, струмка, океану, листя, вентилятора, пилососа і т.д.

Білий шум для дітей

Що таке рожевий шум?

Серед усіх перерахованих кольорових шумів особливу цікавість для нас викликає рожевий шум. Він відрізняється від білого тим, що з'являється на більш низьких частотах (тому трохи більш «м'який», ніж білий шум) і трохи «загасає» кожну октаву ( «мерехтить» або «пульсує»).

Найяскравіший приклад рожевого шуму у побуті - звук вертольота. У природі це - шум далекого водоспаду (бо високі частоти згасають у повітрі).

Що чує дитина в животі мами?

У порожнині матки насправді набагато більш шумно, ніж люди звикли думати. Дитина оточена у першу чергу, звуками з кишечника (за рахунок перистальтики, газоутворення, моторики кишечника), звуками серцевого ритму, шум крові, яка рухається судинами, звуками розкриття легень, голосом мами та шумом з навколишнього середовища.

Як можуть допомогти рожевий та білий шуми дитині?

Батькам та лікарям шум цікавий тому, що, імовірно, саме рожевий шум чує дитина внутрішньоутробно, бо такий "пульсуючий» або «мерехтливий» шум видає шум серця (за рахунок серцевого ритму).

Іноді мами мимоволі намагаються відтворити рожевий шум, заспокоюючи свого малюка звуками «ш-ш-ш». Тим самим вони несвідомо намагаються імітувати звукове середовище  матки (до речі, як і спроби сповити дитину або заколисати її носячи на руках).

Як шум впливає на сон дитини?

Ряд досліджень довели, що застосування рожевого шуму під час сну покращує глибину сну та його якість https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27354974, а проведення електроенцефалографічного дослідження під час сну деякі дослідження https: // www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22726808 відзначають, що мозкові хвилі знижують свою інтенсивність і поступово синхронізуються з сигналами рожевого шуму.

Застосування шуму при засипанні та під час сну дитини робить його більш глибоким та прискорює засинання (в одному з досліджень було продемонстровано, що діти засинали під білий шум в три рази швидше, в середньому за п'ять хвилин, тоді як без білого шуму всього 25% дітей змогли заснути за цей же період часу.

Застосування білого та рожевого шуму заспокоюють плачучих та схвильованих дітей, допомагають розслабитися та взяти груди у моменти перезбудження.

Застосування шуму під час засипання і в період сну дитини може допомогти мамі впоратися з труднощами, пов'язаними з переривчастим та коротким сном, а також з довгим засипанням. Шум допомагає головному мозку дитини «розслабитися» і спокійно заснути в разі, коли дитина перезбуджена і самостійно заспокоїться їй складно. Вважається, що і мамі легше заснути після важкого дня при працюючому білому або рожевому шумі.

Як шум впливає на сон дитини

Застосування шуму під час сну дитини може бути особливо актуальним:

  • на новому місці або під час подорожі, коли дитині складно заснути у незнайомій обстановці;
  • якщо дитині складно заспокоїться і зануриться в сприятливу атмосферу для сну: вдома шумно, більше однієї дитини, дитина перехвилювалася перед сном або діти лягають у різний час;
  • якщо з'явилися нові звуки, незвичні для дитини (наприклад, сусіди почали ремонт, або з вікна влітку доноситься різкий шум, галас дітей, сигналізація автомобіля і т.д;
  • якщо сон дитини неспокійний, переривчастий, короткий;
  • якщо дитина прокидається наприкінці циклу сну, через 20-25 хвилин після засипання.

Як правильно використовувати шум?

Для поліпшення засинання шум можна вмикати безпосередньо перед укладанням дитини, але не треба робити з цього звичку. Дитина має вміти засинати самостійно в природних умовах. 

Під час сну білий шум можна залишити, особливо це важливо в наприкінці циклу сну, приблизно через 30 хвилин після засипання і особливо, у дітей, у яких переривчастий та короткий сон.

Не залишайте увімкненим шум на весь період нічного сну. Зазвичай, білий шум в спеціальних пристроях вимикається через 20-25 хвилин.

Не розміщуйте джерело білого або рожевого шуму ближче, ніж 1 метр від дитини.

Використовуйте білий та рожевий  шуми для того, щоб заспокоїти дитину. Якщо дитина плаче, то білий шум має сенс включити трохи голосніше плачу, щоб дитина почула цей звук і сконцентрувалася на ньому. Як тільки маля заспокоїться і інтенсивність її плачу стане меншою, то і гучність шуму потрібно зменшити.

Яка допустима гучність шуму?

Користь білого та рожевого шума для дітей

Вкрай важливо при використанні шуму для засипання не нашкодити дитині і дотримуватися необхідної гучності.

Звук має бути достатнім щоб поглинути інші шуми, але не гучним щоб не нашкодити слуховому апарату.

Білий або рожевий шуми краще вмикати гучністю не більше 50 дБ (це трохи голосніше, ніж приглушена розмова двох дорослих людей (30дБ), і трохи тихіше, ніж звичайна розмова двох дорослих (60 дБ)). Звук шуму має бути комфортним для Вашого слуху.

Важливі правила:

Важливо пам'ятати про те, що шум може бути занадто гучний, і це несприятливо впливає як на сон, так і на розвиток слухових рецепторів дитини.

Крім того, відкритим залишається питання про те, чи не виникає звикання до сну під шум і зможе з часом дитина спати без шуму, проте, сомнологи стверджують, що шум має невисоку силe звикання. Тим не менш, не рекомендується залишати увімкненим його на всю ніч щоб дитина навчилася спати і без шуму теж.

Де взяти рожевий шум?

Можна включити звук пилососа, фена, води, що ллється і т.д. (але шум при цьому буде білим).

Існують додатки для телефонів, де можна вибрати варіант шуму.

Можна купити іграшку, яка б відтворювала рожевий шум. Іграшка також буде зберігати запах будинку, давати тактильні відчуття, які так важливі при формуванні ритуалів сну.

На що треба звернути увагу при виборі іграшки або пристрою, які відтворюють шум

  • Що краще вибрати іграшку, яка генерує рожевий, а не білий шум (який більш м'який та ближчий до внутрішньоутробного шуму серцевого ритму).
  • Краще, щоб можна було вибрати кілька шумів і підібрати максимально комфортний для вашої дитинии.
  • У іграшки має регулюватися гучність.
  • Ще у іграшки має бути таймер, який мама буде встановлювати на 5-10 хвилин пізніше після закінчення одного циклу сну (зазвичай це 25-30 хвилин).

Солодких вам снів!