Дитячі психотравми та дорослі невротики

12 фактів про дитячі психотравми та дорослих невротиків від сімейного психолога

Дитячі психотравми та дорослі невротики1. Багато хто вважає себе інтровертом, але інтровертами вони були не завжди. Просто в дитинстві вони намагалися поділитися з мамою чи татом своїми секретами та тут -таки з'ясували, що це нікому не цікаво (почули про "колись", "відчепися" та "не дури мені голову"). Звідси звичка переживати все в собі та переконання, що вони самі, та їх проблеми тим більше - нікому не потрібні.

2. Почуття безпеки, яке дитина має отримати в дитинстві - найголовніша умова його майбутнього психічного здоров'я та життя без неврозів .

Але про яку безпеку може йти мова, якщо батьки непередбачувано агресивні або передбачувано негативні? У них завжди все погано. Атмосфера в родині - очікування катастрофи. Прямо зараз щось має статися. Впадеш, розіб'єшся, отруїшся, помреш від інфекції, «під машину потрапиш, вона тебе розчавить по асфальту», не поступиш в інститут - будеш працювати вантажником в «Сільпо».

Ось вони де - «дрібні» психотравми! Їх причина - не обов'язково в розпеченій прасці або інцесті. Негативні зауваження травмують глибше за рахунок того, що постійно повторюються. Знаєте, є європейські тортури - диба, побої, а є китайські, коли знерухомлену людину, наприклад, лоскочуть пір'їнкою доки вона не сходить з розуму. Тут така ж різниця.

3. Велика частина психотравм припадає на вік від 3 до 5 років.

4. Одноразові психотравми - це коли: дитину залишили в темній кімнаті та вона злякалася; вона перекинула на себе окріп; мама з татом розлучилися; похорон бабусі та інші звичайні життєві історії, включаючи насильство - психічне, фізичне, сексуальне.

5. Бувають психотравми повторювані, коли дитина живе серед невротиків, які щодня страждають або ведуть себе агресивно, непередбачувано, невпевнено та ін. Або в дитячому садку або в школі її труять , ображають, то є повторювана ситуація.

6. Не всі діти однаково реагують на психотравму. У однієї дитини психіка може бути міцнішою, в іншої - слабшою. У когось та серйозна трагедія не залишає сліду, а хтось на все життя травмований смертю кошеня.

Одного разу довелося пояснювати 7-річному хлопчику, що таке розлучення, щоб допомогти йому справитися з психотравмою. Я кажу:

- Ти в якому класі вчишся?

- У першому.

- Тобі хто-небудь з дівчаток подобається?

- Так. Ліза.

- А в дитячий садок ходив?

- Ви з Лізою там познайомилися?

- Ні, там у мене була Олена.

- А де вона зараз?

- Я ж вам пояснюю! Я вже в школі вчуся, звідки я знаю, де Олена?

- Ось. А тато має все життя з твоєю матір'ю жити, так чи що?

І тут він перестав плакати, перервав прийом, вийшов до батьків, які чекали в коридорі та сказав: я все зрозумів, пішли ...

7. Стабільність, комфорт, довіра - ось що мають отримати діти від батьків в першу чергу . Якщо батьки ведуть себе агресивно, принижують, критикують дитину, то у неї, природно, підривається довіра до життя в цілому та до людей зокрема . У мене є одна подруга, яка говорить конкретно: ненавиджу людей. Підбирає собак, кішок, та зрозуміло чому: тварини її не зраджували, а тато зрадив.

8. Купа людей страждає комунікативними проблемами: їм складно підійти до іншої людини, щось сказати, донести свою думку та емоцію та в результаті складно себе реалізувати . А чому? А тому що вони вже підходили у 4 роки до п'яної мамі, а та недвозначно висловилася з приводу недоречності дитячого питання , та щодо недоречності самої дитини в цьому світі. та зробила вона це багато разів. Тепер хлопчикові 30, та ясно, що у нього навіть думки не виникає про довірче спілкуванні з ким би то не було .

9. Психотравма в першу чергу формує почуття страху та тривоги , що виливається у фобії, панічні атаки та недовіру до людей.

10. Якщо брати сім'ю повну, але невротичну, та сім'ю без батька, то з психологічної точки зору друге однозначно краще.

11. Так, коріння багатьох проблем родом з дитинства. Але батьки, вони такі, які є. Вони виховували вас так, як могли. Вам їх не змінити, змінювати треба себе! - Переписувати дитячий сценарій, виростати з нього.

Якщо не хочете, щоб психотравми були у ваших дітей, ведіть себе так, щоб вони вас не боялися, щоб ви були передбачувані, щоб через вас вони відчули довіру до життя. Будьте якщо не поруч, то доступні, щоб вам завжди можна було зателефонувати, чимось поділитися, запитати. А якщо дитина щось розповідає, намагайтеся її не перебивати та не давати порад, а просто вислуховувати.

12. Якщо ви:

- Нездатні довіряти кому б то не було;

- Не вмієте висловлювати свої почуття;

- Емоційно придушені ( «Я не можу закохатися», «Я нічого не відчуваю»);

- Не можете реалізуватися ні в родині, ні в професії;

- Не хочете (чи боїтеся) заводити дітей;

- У вас схильність до депресій та ін. - Можливо, все це наслідки дитячої психотравми.

Важливо, щоб ви знали, що не маєте все життя розплачуватися за своє нещасне дитинство, та майже все можна виправити.

 

Лабковський Михайло
Джерело