Ігри з піском: користь і розвиток

Ігри з піском - одна з улюблених дитячих розваг. У чому користь подібних ігор, як вони впливають на розвиток дітей і чи може пісок бути ефективним інструментом терапії, читайте в статті.

Першу цікавість до піску діти виявляють у 1-1,5 року. В цьому віці малюки з радістю сидять в пісочниці, колупаються лопаткою в піску, наповнюють ним відра, возять на машинками, роблять пасочки. Це не просто захоплююче проведення часу. При удаваної простоти подібні заняття допомагають крихіткам знайомитися зі світом, вчитися і розвиватися.

Користь від ігор з піском

Відкритий простір

Питання і завдання без конкретних відповідей і рішень стимулюють пізнавальну активність малят. У цьому сенсі пісок - ідеальне середовище для вивчення. З ним немає і не може бути одного, заздалегідь визначеного, «правильного» способу гри. Це відкритий простір для нескінченних експериментів.

Відкритий простір ігор з піском

Пісок можна пересипати з долоньки на долоньку і просівати крізь пальці, рити в ньому ямки і канавки, малювати на поверхні пальчиком, ліпити руками різні предмети, шукати закопані «скарби» і т. д. Тому ігри з піском розвивають уяву і творчі задатки дітей, дозволяючи проявити нічим не обмежену фантазію. Заодно малюки дізнаються про фізичні властивості піску (сухий, вологий, сипучий, мінливий), знайомляться з геометричними формами виліплених фігур, вдосконалюють будівельні навички.

Тренажер для пальчиків, мови і розуму

Граючи з піском, діти тренують дрібну ручну моторику. Поступово крихітні пальчики стають більш слухняними і моторними і починають виконувати точні рухи, які раніше були недоступні: утримують дрібні предмети, вдосконалюють виліплені форми, надають їм реалістичного вигляду.

Пісок - тренажер для пальчиків

Вже доведеним є прямий зв'язок між розвитком ручної моторики та мовлення. Малюки, які швидко вчаться керувати пальчиками, починають говорити і переходять до складних пропозицій раніше, ніж їх менш спритні однолітки. У них активніше розвиваються пам'ять, увага та мислення, розширюється словниковий запас.

Крім цього, ігри з піском ставлять перед дітьми конвертні завдання: як зробити стіну вищою, утримати виліплену вежу від падіння, а рів від руйнування? Це змушує вмикати кмітливість, вчить виявляти причинно-наслідкові зв'язки, а значить, стимулює інтелектуальний розвиток.

Пісочна терапія

Пісок - ефективний антидепресант. Він відмінно заспокоює, вирівнює емоційний фон, знімає нервову напругу і розслаблює.

Пісочна терапія

Деякі дитячі психологи цілеспрямовано працюють з піском, вважаючи його універсальною мовою, яка передає переживання, про які дитина не говорить відкрито. Граючи з піском і дрібними предметами, які пропонує психолог, діти створюють власний світ, заселяючи його іграшками та уявними персонажами. Це може розповісти про внутрішні переживання малюка, його емоційний та психічний стан, проблеми та надії. Такі сеанси корисні навіть підліткам. Вони знижують тривожність і агресію, нормалізують відносини з оточуючими, підвищують навчальну мотивацію. Діти, які часто будують з піску власний світ, стають спокійнішими, краще контролюють поведінку, стають менш тривожними і міцно сплять.

Помічник в соціалізації

Граючи в пісочниці або на узбережжі з іншими малюками, діти розвивають комунікативні навички, розширюють коло знайомств, вчаться взаємодіяти і спільно працювати на загальний результат. Це сприяє дитячій соціалізації і прищеплює навички поведінки в колективі.

Пісок допомагає соціалізації

Крім того, пісок - натуральний природний матеріал, гіпоалергенний і легкодоступний. Відкрийте перед дитиною захоплюючий світ ігор з піском і нові форми взаємодії з природою!