Лікування і профілактика пелюшкового дерматиту у дітей

/


Шкіра немовлят та діточок молодшого віку ще не має власного надійного бар’єру. Вона легко подразнюється та піддається впливу зовнішніх чинників. Через це, а також через недотримання батьками належного рівня гігієни, однією з найпоширеніших патологій немовлят є пелюшковий дерматит.

Спробуємо розібратися, чим він небезпечний та як його позбутися.

Що таке пелюшковий дерматит

Дитяча шкіра – ніжна, чутлива, вона не має достатньої кількості зволожувальних чинників та ліпідів, які потрібні для формування захисного бар’єру.

Під час використання підгузків дитячій епідерміс тривалий час піддається впливу вологого середовища. Це негативно впливає на шкіру та сприяє порушенню її рогового шару. Через надмірне зволоження також збільшується проникна спроможність епідермісу, через що бактеріям та інфекціям стає легше потрапити всередину організму.

Окрім цього варто пам’ятати, що на шкіру впливають агресивні компоненти, котрі містяться у калі та сечі – вони подразнюють, спричиняють почервоніння, свербіж. Усі зазначені чинники призводять до розвитку запального процесу, немовля страждає та плаче, а батьки панікують та шукають найшвидший спосіб лікування пелюшкового дерматиту.
Але що трапиться, якщо його не лікувати та просто перечекати, поки «саме мине»? На жаль, це може призвести до розвитку ускладнень, поширення грибкової чи бактеріальної мікрофлори та утворення виразок, які складніше піддаються лікуванню.

Лікування та профілактика дерматиту

Інтернет мережа містить безліч порад, як швидко вилікувати пелюшковий дерматит. Однак не всі вони є достатньо авторитетними, а деякі можуть навіть погіршити стан дитини. Підбирати лікування має лікар-педіатр, адже терапія залежить від ступеню дерматиту, сухого або вологого подразнення, наявності виразок, температури та інших супутніх чинників. Здоров’я маленької дитини – не найкраще поле для експериментів та згадування бабусиних рецептів.

Але ще до того, як починати боротьбу з дерматитом, краще зосередити зусилля на його профілактиці. Найкращий спосіб – це дотримання правил гігієни.
Дитину необхідно підмивати після кожної зміни підгузка. Якщо поруч немає доступу до води, можна обмежитися вологими серветками. Шкіра немовляти має бути сухою та чистою. Після підмивання корисно влаштовувати дитині повітряні ванни.

Перед тим, як надівати новий підгузок, рекомендується використовувати бар’єрні засоби для додаткового захисту шкіри. Слушним варіантом може стати крем Бепантен – він містить декспантенол та ланолін, які допомагають зняти подразнення, зберегти природній рівень зволоження та сприяють природній регенерації шкіри. Але перед використанням не забудьте проконсультуватися зі своїм педіатром.

 

  1. Зверькова Ф.А. Болезни кожи детей раннего возраста. СПб.: Сотис,1994: 5–51.
  2. Білоусова Н.А., Горєлов А. В., Семенових Е. Г. Лікування пелюшкового дерматиту у новонароджених із застосуванням мазі з декспантенолом. Педіатрія. 2002.