Навіщо читати дітям книжки на ніч

Навіщо читати дітям книжки на ніч

Книга має увійти до життя дитини в перші її роки. Якщо дитина знайомиться з книгою до школи, в шкільні роки її не доведеться змушувати читати необхідні за програмою твори.

Книга стає посередником між двома поколіннями. Сучасні батьки приділяють своїм дітям занадто мало часу. Читання дітям на ніч стане чудовою сімейною традицією. У невимушеній неформальній обстановці можна набагато краще пізнати один одного. Навіть вихідні, проведені разом, не зможуть зблизити настільки, наскільки зближують 40 хвилин спілкування перед сном. Цілком ймовірно, що суботу та неділю дитина захоче провести з друзями, в компанії однолітків.

Приємно і корисно

Читання перед сном набагато ефективніше в плані засвоєння інформації. До ночі людський організм розслабляється. Його не відволікають сторонні думки. У стані між сном та неспанням мозок здатний сприйняти і засвоїти будь-яку інформацію без жодних проблем зі свого боку. Вранці людина легко зможе відтворити матеріал, отриманий незадовго до засипання.

У 2-7 років

До 2-3 років дитина вже має достатній словниковий запас для розуміння нескладних текстів. До цього віку вона уже обладає розуміннями таких категорій, як доброї і зло, справедливість та несправедливість, отже, вміє розрізняти позитивних і негативних персонажів.

Знайомство дітей з літературою потрібно починати з простих українських казок. Сюжет книжок для дітей має бути нескладним і однозначним, тобто, має існувати чіткий поділ на позитивних та негативних персонажів. 

У 7-10 років

У зв'язку з підготовкою дитини до школи кількість знань про світ значно зростає. Сюжет казок має ускладнюватися. Головні герої можуть бути менш однозначними. Діти мають вчитися робити самостійні висновки про те, позитивний чи негативний персонаж перед ним знаходиться. Щоб зрозуміти це, дитині слід аналізувати вчинки та поведінку того чи іншого героя. Від українського фольклору варто перейти до зарубіжних казок.

Читання зарубіжних казок

У віці 7-10 років діти вже можуть запам'ятовувати складні іноземні імена персонажів Ганса-Християна Андерсена, Шарля Перро та братів Грім. Незвичайні герої зарубіжних казок обов'язково викличуть жвавий інтерес дитини.

До семи років казки можна чергувати з розповідями. У чарівному світі досить легко відрізнити злу фею від доброї. В реальності дізнатися де добро та зло не завжди буває просто. Прочитайте дитині розповідь і запропонуйте самій визначити, хто з персонажів вчинив правильно, а хто - ні. Щоб підвищити інтерес до читання, можна використовувати твори, за сюжетом яких були зняті фільми або мультфільми. Дитина буде в захваті, побачивши добре відомого їй персонажа ожилим на екрані. Щоб здивувати своїх дітей, варто заздалегідь підібрати пару книга / фільм (мультфільм). Можливо і зворотне: спочатку запропонувати дитині подивитися фільм, а потім прочитати твір, за яким він був знятий. Таким чином, діти зможуть дізнатися набагато більше про життя улюбленого героя.

У 10-12 років

Що варто почитати дитині у 10-12 років

З 10 до 12 років дитина починає цікавитися більш «серйозною», ніж казки, літературою. Підліткам цікаві пригодницькі романи. Вони намагаються наслідувати головних героїв. При цьому читання стомлює дітей. Ви порадуєте свою дитину, почитавши їй книгу на ніч. Тепер вже не ви, батьки, мають займатися підбором книжок. За вас це зробить ваша дитина.

Іноді діти не можуть обрати книгу для читання. В такому випадку читацький досвід батьків допоможе визначитися з вибором. Згадайте, які книжки були вам цікаві в підлітковому віці. Часи, безумовно, змінилися. Капітану Немо і Тому Сойеру сьогоднішні діти вважають за краще Гаррі Поттера. Чергуйте сучасні твори з класичними. Це допоможе дитині сформувати свої власні переваги.

У 12-15 років

У цьому віці діти прагнуть до самостійності, одним з проявів якої стає читання. Дитина впевнена в тому, що вона досить доросла для того, щоб підібрати літературу для читання. Дівчата, як правило, до 14 років починають цікавитися «дорослими» книгами: любовними романами з докладним описом пристрасних відносин між головними героями. Хлопчикам цікаві детективи та історія (особливо війни і революції).

Не варто забороняти або нав'язувати дитині ту чи іншу літературу. Навіть якщо вона читає про жорстокість і насильство, або занадто відверті прояви кохання між чоловіком та жінкою, не слід думати, що ваша дитина спробує застосувати все прочитане в повсякденному житті. Якщо зміст книг, які обирає дитина, викликає сумнів або підозру, краще повідомити про це в м'якій, нейтральній або байдужій формі ( «Невже тобі не шкода витрачати час на такий марний твір?»).