Сурогатна мама: бути чи не бути?

Сурогатна мама: бути чи не бути?

Сурогатне материнство – нова технологія ХХІ століття, яка дає надію одним і викликає бурю емоцій в інших. Перш ніж стати сурогатною мамою, жінка має зважити всі ” за” та “проти”.

 Сурогатне материнство та законодавство України

Сурогатне материнство – нова репродуктивна технологія, при використанні якої у процесі зачаття і народження дитини участь беруть троє людей, якщо у пари з тих чи інших причин не виходить завагітніти: це генетичний батько (він передає свій біологічний матеріал, тобто сперму); генетична мати (вона передає свою яйцеклітину) і сурогатна мати – це жінка, яка добровільно погоджується завагітніти, виносити і народити біологічно чужу їй дитину, при тому не претендуючи на роль матері цієї дитини. Звичайно, цей метод дає надію одним і викликає бурю емоцій в інших.

Більшість людей вважає, що тема сурогатного материнства погано відрегульована на законодавчому рівні, інші цілком впевнені – це незаконно. Хоча законодавство все ще не ідеальне у цій сфері, всі юридичні питання сурогатного материнства в Україні регулюються п. 2 ст. 123 сімейного Кодексу України (щодо визначення походження дитини від матері та батька при штучному заплідненні та імплантації ембріона).

Україна – є однією із небагатьох країн, де дозволено сурогатне материнство, навіть комерційне (тобто за грошову винагороду). В той же час у більшості країн Європи послуги сурогатної матері або взагалі заборонені, або мають великі обмеження. Ось чому саме Україна так приваблює європейські пари.

Лікування безпліддя шляхом штучного запліднення та сурогатного материнства в Україні проводиться з кінця 80-х років. Центром медичних досліджень стало місто Харків, але завдяки стрімкому розвитку технологій кількість міст стала значно більшою і жительки України можуть звернутися до клінік міст Київ, Кропивницький і т.д . До речі, саме в Харкові, у 1991 році була втілена в життя перша програма сурогатного материнства в Україні. Ось так і народилася на світ перша дитина «з пробірки» – дівчинка Катя.

Варто знати, що у ряді країн, в тому числі і в Україні, в межах однієї лікувальної програми сурогатній матері заборонено бути донором ооцитів. Іншими словами, в нашій країні донор яйцеклітин тобто генетична мати не може одночасно виступати сурогатною матір'ю. На генетичному рівні сурогатна мати з малюком зовсім ніяк не пов'язана.

Переваги та недоліки сурогатного материнства

Але перш ніж стати сурогатною мамою, жінці слід гарно обдумати всі «за» та «проти». Отож, давайте разом розглянемо найбільш поширені «плюси» та «мінуси» сурогатного материнства.

Щодо позитивної сторони:

  • біологічна мати може народити дитину не відлучаючись від роботи і не використовуючи декретної відпустки. Тим більше їй не потрібно переживати про свою фігуру, можливий токсикоз, чи гормональний фон. Вона може не відмовляти собі насолоджуватися життям;
  • сурогатна мати може суттєво покращити свій фінансовий стан, адже така послуга є завжди добре оплачуваною батьками майбутньої дитини;
  • сурогатна мама дає шанс бездітній парі стати батьками (це найголовніший момент).

Але, звичайно ж, існують і докази проти, і великий вплив на них мають емоції майбутньої матері та її близьких. А саме:

  • дитина народжена сурогатною мамою може ніколи не стати рідною для біологічної мами;
  • почуття та емоції можуть з’явитися в сурогатної мами, адже вона виношує маля;
  • не варто забувати про те, що чоловік сурогатної мами може не погодитися з тим, що його кохана дружина носить під серцем дитину для іншої пари;
  • людям з релігійними поглядами необхідно добре подумати про сурогатне материнство, оскільки різні релігії по-різному ставляться до такої процедури, а в деяких це навіть заборонено.

Детальніше про сурогатне материнство ви можете дізнатись на сторінці http://surmama.in.ua/vse-o-surrogatnom-materynstve/, де також є інформація і про саму процедуру.

Отже, в темі сурогатного материнства є і позитивні, і негативні сторони, але слід пам’ятати, що сурогатне материнство – це, мабуть, єдиний шанс для бездітних пар стати батьками. Адже бажання бути батьками завжди залишатиметься однією з найбільш важливих прав та цілей дорослої людини. На щастя, розвиток сучасної медицини дозволяє допомогти парам народити нащадків і продовжити свій рід.