Вагітність та алкоголь

Алкоголь під час вагітностіПро негативний вплив градусних напоїв на здоров'я жінки і її майбутньої дитини багато розмов, однак, незважаючи на всі запевнення фахівців, не всі готові повністю відмовитися від алкоголю. Хто ж правий: жінка, яка стверджує, що алкоголь в малих дозах не шкодить, оскільки організм цього вимагає або лікарі, які категорично забороняють його вживання? Чи існують припустимі дози алкоголю, і які наслідки може викликати безконтрольне пияцтво? – давайте спробуємо розібратися.

Трохи вина – це навіть корисно

Дослідженням цього питання займаються багато вчених, саме тому навколо цієї теми так багато міфів. Зокрема, багато хто стверджує, що пити до склянки червоного вина на тиждень – це не тільки не шкідливо, а навіть корисно для кровообігу. Бабусі і мами розповідають, що пили по десертній ложці вин або настоянок, і нічого на дитині не відбилося! – Насправді, кожен організм індивідуальний, тому комусь і столової ложки спиртного буде достатньо, щоб спровокувати отруєння.

Червоне вино – це, звичайно, не горілка і не коньяк, але вся справа в тому, що знайти дійсно якісну продукцію дуже проблематично. У радянські продукти алкогольної промисловості додавали менше ненатуральних добавок, тому вину і приписували міфічні корисні якості. Зараз же часто-густо замість вина в пляшках зустрічається звичайна брага або зовсім спирт з барвниками, який здатний завдати чималої шкоди!

Безпечна доза алкоголю для вагітних: чи існує вона?

Якщо ви в школі вивчали анатомію, то легко згадайте, що мати і дитина з'єднані плацентою. Все, що їсть або п'є мама, буде потрапляти і в організм дитини, адже кровоносні системи з'єднані. Тому не треба будувати ілюзій, що алкоголь швидко виведеться з організму і не встигне надійти до плоду – для відновлення організму після випитого потрібно мінімум 24 дні.

Плід від спиртного ніяк не захищений, такого поняття як «корисна доза» просто не існує. Навіть якщо 10 грам не призведуть до таких вже катастрофічних наслідків, шкоди все одно буде завдано. Жоден медик не зможе вирахувати, яка доза вина або пива буде згубною для дитини, тож відповідальність повністю лежить на батьках.

Фетальний алкогольний синдром

FAS– фетальний алкогольний синдром, стан, яке викликаний дією компонентів алкоголю на плід у критичні періоди розвитку. Відомо, що якщо майбутня мама вживає алкогольні напої в перші 16 тижнів вагітності, вірогідність того, що дитина народиться мертвою чи буде викидень, підвищується на 70%.

Найчастіше FAS фіксується, якщо вагітна жінка вживала 4-5 доз (1 доза – 15 грам) алкоголю щодня. При менших кількостях аномальні ефекти менш помітні, але шкода все ж наноситься. Лікарі стверджують, що у жінок, які вживають алкогольні напої, пошкоджується і структура яйцеклітини – та сама, в якій закладена генетична інформація.

Ознаки фетального синдрому:

 • Недостатня маса дитини при народженні;Спиртні напої під час вагітності
 • Порушення фізичного розвитку плода;
 • Недорозвинення губ, щік або щелеп;
 • Порушення розвитку мозку і нервової системи;
 • Порушення роботи внутрішніх органів.

Найнебезпечніший період для вживання спиртного – 7-12 тижнів вагітності, саме тоді у плода починається розвиток головного мозку. Знищені алкоголем нервові клітини не відновлюються, у результаті дитина може в майбутньому мати проблеми з пам'яттю, мовою, слухом та іншими інтелектуальними процесами. Також можуть зачіпатися інші системи і внутрішні органи.

Алкоголь підступний. Його вплив на організм дитини може проявитися вже після народження – стати причиною хронічних хвороб, гальмування природних фізичних процесів:

 • Провокувати дефекти розвитку внутрішніх органів;
 • Психологічні захворювання;
 • Слабкий фізичний розвиток, дефекти опорно-рухової системи;
 • Проблеми з навчанням (слабка пам'ять, погана мова і так далі). Такі діти можуть значно відставати від однолітків;
 • Порушення в роботі серцево-судинної, нервової, дихальної системи;
 • Слабка імунна система;
 • Вроджена схильність до алкоголізму.

Алкоголь і зачаття

Якщо ви дізналися, що вагітні, але перед цим побували на вечірці і вживали алкоголь, не потрібно відразу готуватися до гіршого. Варто пам'ятати, що в перші 2 тижні ембріон ще не прикріплений до стінки матки, тож прийняте спиртне небезпечне тим, що може викликати викидень. Як правило, жінка часто навіть не помічає, що була вагітна – у неї виникає лише легке нездужання. Плацента формується через 2 тижні, в цей період навіть мінімальна доза алкогольних напоїв може стати причиною розвитку патологій, тож спиртне прибираємо на дальню полицю як мінімум на 9 місяців, а якщо все в порядку з годуванням, то і довше.

Якщо ви плануєте вагітність, то обидва партнера мають на це час виключити спиртні напої. Зробіть акцент на здоровому харчуванні та активній фізичній діяльності. Якщо чоловік вживає алкоголь, йому слід знати, що етанол вражає і чоловічі сперматозоїди, знищуючи частину ДНК, тож здорове потомство під великим питанням. Перед зачаттям рекомендується як мінімум 3 місяці утримуватися від спиртного, в цей період використовувати засоби бар'єрної контрацепції.

Здоровий спосіб життя дуже важливий, адже від нього залежить життя ваших дітей, подумайте про це заздалегідь, щоб не було пізно!