Вітрянка у дітей

Вітрянка у дітейВітряна віспа, в народі звана вітрянкою, являє собою інфекційне захворювання, що має вірусне походження. Основний збудник вітряної віспи - varicella zoster у дітей провокує відповідно вітряну віспу, у літніх людей – оперізувальний лишай або герпес.

Наявність даної інфекції в організмі сприяє виробленню в ньому специфічних антитіл, які захищають від повторного зараження вірусом протягом усього життя людини.

У дітей вітрянка протікає найчастіше без будь-яких серйозних ускладнень. Більш важко дане захворювання переносять дорослі люди, особи, які мають ослаблений імунітет, а також новонароджені.

Зараження на вітряну віспу відбувається при контакті здорової дитини з носієм захворювання. Основний спосіб передачі інфекції – повітряно-краплинний.

Симптоми вітрянки у дітей

Основна ознака вітряної віспи – це виникаючі на шкірному покриві дитини папули, заповнені каламутною рідиною. Подібні утворення розташовуються абсолютно на будь-якій ділянці тіла, спочатку найчастіше на животі, в області пупка. Рідина, якою заповнені шкірні висипання, являє собою високозаразний і насичений вірусом ексудат. Протикати папули категорично заборонено. Подібна процедура може сприяти попаданню під шкіру дитини різних хвороботворних мікроорганізмів, що мешкають всюди, а також розвитку вторинної інфекції.

Інкубаційний період вітрянки триває до 3 тижнів, потім на шкірі дитини виникає одинична рожева пляма, яку спочатку можна прийняти за лишай. Через кілька годин кількість подібних плям на тілі різко збільшується. Бульбашки на шкірі супроводжуються значним свербежем і заподіюють великий дискомфорт малюкові. Якщо дитина вже доросла, слід пояснити їй, що видавлювати шкірні папули в жодному разі не можна.

Висипи при вітряній віспі дуже численні, вони можуть вражати не тільки шкірний покрив, але і слизові оболонки, у тому числі очей і ротової порожнини.

Крім висипань на шкірі вітряна віспа супроводжується характерними симптомами інтоксикації організму: високою температурою тіла, головним болем, загальним нездужанням, втратою апетиту, нудотою, розладом випорожнень.

Основні симптоми вітрянки найбільш яскраво проявляються в перші 4 дні захворювання, потім їх стає менше. На 5-6 дні перебігу інфекції шкірні пухирі починають підсихати, в місці їх утворення залишається скоринка епідермісу, яка потім також сходить, не залишаючи після себе помітних слідів.

Лікування вітрянки у дітей

Діагностика вітряної віспи не викликає труднощів для педіатра. Для встановлення діагнозу достатньо оглянути Лікування вітрянки у дітейшкірний покрив хворого. Далі фахівець призначає необхідне лікування. Слід сказати, що при вітряній віспі не призначаються антибіотики, оскільки саме захворювання має вірусну, а не бактеріальну природу. Призначення антибіотиків доцільно тільки в разі приєднання вторинної інфекції і нагноєння шкірних висипань.

Хворій дитині показаний постільний режим. Лікування проводиться в домашніх умовах. Лікарських препаратів, спрямованих на боротьбу саме з вітряною віспою, як правило, немає. Основна терапія захворювання буває спрямована на усунення його проявів: зниження температури тіла, нормалізацію випорожнень, усунення свербежу.

Всупереч поширеній думці про те, що висипання вітряної віспи не можна мочити, дитину слід не менше 1 разу в день відводити під душ. Особливо ретельно необхідно стежити за станом малюка до 1 року. Організм новонародженого має ще незміцнілу імунну систему, яка не здатна захистити його від проникаючих через ранки на шкірі хвороботворних бактерій. Чистота тіла та одягу дитини при вітряній віспі є запорукою швидкого одужання і відсутності ускладнень.

При сильному жарі, що виникає на тлі вітряної віспи і не проходить протягом 4-5 днів, дитині можна дати таблетку парацетамолу. У тому випадку, якщо шкірний свербіж нестерпний для малюка, можна змастити висипання маззю, що володіє знеболюючим ефектом. Під час Вітряна віспа у дітейхвороби слід ретельно стежити за харчуванням хворого. Не рекомендується давати йому цитруси, смажені та солоні страви. А ось велика кількість свіжих фруктів і овочів піде тільки на користь. Для зменшення симптомів інтоксикації організму слід давати дитині тепле пиття.

Ускладнення вітряної віспи у дітей

В якості важких ускладнень вітряної віспи можуть виникати пневмонія і запалення оболонок головного мозку, що вимагають обов'язкової госпіталізації хворого. Найбільш легко вітрянку переносять діти у віці від 5 до 10 років. В окремих випадках папули, які з’являються на шкірі, залишають після себе помітні сліди.

Людина, яка перехворіла навіть у ранньому віці вітрянкоє, стає носієм вірусу, який може з’явитися при настанні сприятливих умов у вигляді оперізуючого герпесу. Відбувається це найчастіше в похилому віці.