Як навчити дитину читати українською

Як навчити дитину читати українськоюЯк легко навчити дитину читати українською мовою? Деякі діти починають цікавитися літерами вже на самому початку дитячого садка. Вчаться читати практично самостійно, без будь-яких проблем. Більшість малюків треба трохи підтримати на початку шляху по світу літер. Ми підкажемо, як зробити, щоб ваша дитина почала читати швидко і без стресу.

Зробіть із дитиною гру, яка допоможе їй навчитися читати українською

Як навчити дитину читати, без особливого тиску? Пам'ятайте, що навчання читанню має бути веселим! У книжкових магазинах і магазинах іграшок з лихвою вистачає ігор і посібників, покликаних допомогти дитині у вивченні читання. Але багато з них можна зробити вдома, разом з дитиною. Малюки в будь-якому віці люблять працювати з батьками, для них це будуть приємні моменти, що підсилюють ваш зв'язок. Не виключено, що ваш маленький учень вже під час вирізування і наклеювання навчиться читати багато слів!

Навчання читанню найчастіше починається в дитячому садку, але малюка можна з успіхом вчити і раніше. Індивідуальне навчання з батьком для дитини дійсно корисно.

Більшість навчальних ігор засновані на одному принципі: поєднання літер, складів і цілих слів із зображенням. Варіантів навчання існує дуже багато, вибір конкретного залежить в першу чергу від того, на якому рівні в даний час ваша дитина. Якщо ви ще не знаєте літер і маєте труднощі із зосередженням на них хоча б на деякий час, почніть з найпростішої гри: вирізати з газет або старих розмальовок картинки, назви яких не будуть для дитини проблемою: квітка, кінь, зебра, собака, телевізор та ін. Наклеюйте їх на картонки, розміром на 2-3 см більші, ніж самі зображення. Ви також можете намалювати їх, дитина напевно із задоволенням підтримає вас, малюючи, наприклад, квітку, м'яч, сонце. Вони не мають бути ідеальними, важливо, щоб було зрозуміло, що на них зображено і ви обидва добре з ними грали. Потім на кожній картинці напишіть українську літеру, з якої починається назва предмета, зображеного там. С на собаці, Т на телефоні, Б на будинку і т. д. На наступній картонці, без будь-яких зображень (може бути іншого кольору), випишіть тільки літери, по одній на кожній. Завдання дитини буде збирати картонки в пари. Ця проста гра зверне увагу на зовнішній вигляд літер, допоможе їх запам'ятати, а також пов'язати їх з конкретними словами. Коли вам набридне пошук пар, можна картонки перемішати – а потім просто сортувати їх за літерами.

Наступний етап навчання читанню

Ось ще один, більш складний етап навчання читання українською мовою. У версіях для тих, хто просунувся далі у справі навчання, на картонках без зображеннь, слід написати не перші літери, а цілі слова і попрохати, щоб малюк пов'язав їх з ілюстраціями. В наступній версії, підпишіть картинки цілими словами, а на чистих картонках зробіть по одній літері на одній картонці. І попрохайте, щоб дитина ці підписи збирала як пазли, дивлячись на підпис під картинкою. Спочатку давайте їй лише одне зображення і відповідні йому літери, потім, коли вже почне непогано виходити, 2-3 зображення і перемішані літери. Це відмінний спосіб - вдосконалення навичок синтезу і аналізу, необхідні для читання.

Картонки, підписані цілими словами можуть також використовуватися для гри в доміно. Ви маєте класти картки одну за одною так, щоб наступне слово починалося останньою літерою попереднього, наприклад, лялька – апельсин – ніс – сова – акула...

Вчимося читати від літер до цілих слів

У процесі навчання читанню важливим є терпіння і систематичність. Багато дітей мають проблеми зі складанням літер у слова. Вчимось читати по складамВони здатні вимовити навіть найважче слово, але не справляються з його читанням по літерам. На додаток читають так, як вчили, наприклад, зе, ем, ха і тоді виходить замість 'золото' вони читають, як 'зеоелотио'. У деяких цей етап триває навіть кілька місяців. Не кричіть на дитину, не лякайте її. Спокійно повторюйте слово, яке ви прочитали в правильній формі. І в жодному разі не відбийте в нього бажання читати. Чим частіше він буде стикатися з літерами, тим швидше читання перестане становити для нього складність. Намагайтеся, щоб це не було для нього стресом, а було весело проведеним часом. Покажіть йому книги для малят, призначені для навчання читання. Вони мають привабливі ілюстрації і розповідають спеціально написані цікаві історії, в яких багато коротких слів і мало складних сполучень літер, які ускладнюють читання. Ви можете читати все речення, а потім показувати дитині якісь слова і просити, щоб вона їх теж прочитала. Можна читати по черзі: одне речення ви, одне маля.

Багато дітей у віці 5-7 років мають одну, улюблену казку. Кожен день прохають, щоб її читали, знають її напам'ять, виправляють батьків, якщо ті пропустили або змінить якесь слово. Якщо ваша дитина теж має таку улюблену історію, перечитуйте її час від часу спеціально, після чого попрохайте дитину, перевірити разом з вами, в тексті у замку було сім веж, чи, можливо, чотири, чи сукня принцеси була золотою чи срібною та ін. Залишайте дитині книжку на ліжку, на столі, на сидінні в машині. Ймовірно вона відкриє її в якийсь момент і почне робити вигляд, що читає, відтворюючи історію з пам'яті. А потім насправді почне читати.

Вчимося читати по складах українською мовою

Вчимось читати по складах українською мовоюЩоб уникнути труднощів зі складанням літер у слова, можна спробувати метод візуалізації, тобто показати дитині картинку з підписом, і читати вголос підпис. Дитина має одночасно бачити метелика, чути слово 'метелик' і дивитися на літери, які складають це слово.

Останнім часом у вивченні читання українською, дуже популярним є метод читання по складах, який полегшує і прискорює навчання читання. Мова йде про те, щоб не вчити дитину читати літеру, а відразу ж показувати їй склади. На першому етапі ми читаємо або говоримо дитині багатоскладові слова, прохаючи, щоб вона вловила їх ритм. Ми поділяємо слова, кажучи "по-го-да', 'со-ба-ка'. Потім пишемо на картонках склади і складаємо з дитиною з них слова. Подібні ігри можуть приймати різні форми: можна приклеювати склади на кубики, коробки, порожні пляшки з-під напоїв, розрізати навпіл паперові тарілки і на кожній половині писати склад, або грати складами в доміно. Для початку уникайте складів з двома або трьома приголосними чи голосними, наприклад, ст, ея, в словах 'стіна' або 'змія'. Прямі, відкриті склади типу зи-ма, во-да - це на першому етапі найкраще.

Якщо буде терпіння, творчий підхід і позитивне ставлення, ваша дитина вже дуже скоро навчиться читати, і ви не зможете відірвати її від книжок!