Як навчити дитину вимовляти Р

Як навчити дитину вимовляти Р«Як навчити дитину говорити Р? Чи дасть ефект проведення вдома артикуляційної гімнастики для звуку Р? Що робити, якщо дитина ніяк не може навчитися вимовляти цей звук, хоча інші звуки давно вже вимовляє правильно?», — ці питання хвилюють багатьох мам і татусь. Добре, якщо поруч є логопед. А якщо логопеда немає, то що ж – так і залишатися людині картавою на все життя? Вихід з ситуації є! Допомогти дитині навчитися вимовляти звук Р батьки можуть самостійно. Головне – використовувати правильні і ефективні способи допомоги дитині.

Багато батьків, а також педагоги, які не мають спеціальної логопедичної освіти, успішно допомогли своїм дітям навчитися вимовляти Р, використовуючи вітчизняну методику розвитку мовлення. Ця методика багаторазово використовувалася і завжди давала хороший результат.

Перед початком навчань з вимови літери Р

1. Іноді мами запитують: «Як навчити дитину вимовляти букву Р? Як навчити вимовляти всі букви?» Відразу ж маємо уточнити. Букви ми пишемо, а звук говоримо. А це означає, що ми вчимо дитину вимовляти звуки, а не літери. Тому відразу ж дорослим краще давати завдання малюкові грамотно: «Скажи звук...», але «Напиши букву...». Це допоможе малюкові навчитися відрізняти поняття «звук» і «буква», що йому дуже знадобиться в першому класі.

2. Літера Р позначається в українській мові двома звуками – Р (рак, троянда) і РЬ (зоря, річка). Дитина може правильно вимовляти слова зі звуком р (рак), але неправильно вимовляти звук рь («йічка» замість «річка»). А може бути й таке, що дитина не може вимовити ні р, ні рь. Тому перед початком занять обов'язково спостерігайте за дитиною і виявіть, який звук у неї не виходить.Звук Р — один з найскладніших. Нам разом з дитиною потрібно пройти кілька етапів від його появи у промові до вживання в словах і пропозиціях. Етапи пропускати не можна, оскільки кожен з них необхідний для ефективного освоєння звуку. Артикуляційна гімнастика для звуку Р підготує дитину до постановки звуку. І якщо її ігнорувати, то важко добитися успіху. Якщо пропустити останній етап, то правильна вимова звуку Р буде нестійкою – дитина буде то картавити, то говорити правильно. А наше завдання – зробити так, щоб дитина автоматично, не замислюючись, завжди правильно вимовляла звук Р в мовленні.

3. Головне – заняття з дошкільнятами по звуку Р завжди мають бути дитині цікаві!!! А тому ми будемо грати з ним! Для дитини – це захоплююча гра, а для нас – навчальне заняття.

4. Дуже важливо займатися з малюком щодня, бо для появи і автоматизації звуку необхідне постійне повторення.

Артикуляційна гімнастика, щоб навчити дитину вимовляти Р

Артикуляційна гімнастика потрібна для підготовки мовного апарату до вимови звуку Р. Артикуляційна гімнастика допоможе надати мові гнучкість, рухливість, навчить правильній подачі струменя повітря і закладе основи для подальшої правильної вимови звуку Р. Максимальний час занять з дитиною 10 хв.

1. «Цокання».

Запропонуйте дитині відправитися разом з Вами в подорож. Але незвичайну – на конях!!! Ми клацаємо язиком, наслідуючи цокання копит (тобто відбувається почергове присмоктування і відрив язика від твердого піднебіння). Можна влаштувати змагання – хто голосніше цокає або чий кінь швидше скаче (пробуємо освоїти швидкий темп цокання).

2. «Індик».

На конях ми прискакали на пташиний двір. Які домашні птахи там живуть? (Вислухайте припущення дитини). На нашому пташиному дворі живуть курки, качки, гуси а ще – індики!!! Які говорять ось так!!! (даємо зразок виконання артикуляційної вправи – швидке викидання язика між зубами і губами назовні – виходить звук схожий на «бл-бл-бл»). А ти так зможеш? (Дитина пробує наслідувати индика).

Якщо дитині важко виконати вправу, то запропонуйте їй відкрити рот, покласти язик на верхню губу і робити рухи широким переднім краєм язика по верхній губі – вгору – вниз (погладити верхню губу). Потрібно намагатися не відривати язик від губи. Також стежте, щоб язик «облизував» верхню губу, а не робив рухи з боку в бік. Спочатку виконуються повільні рухи, потім темп поступово прискорюється і додається голос, поки не почується розмова індика – блблбл.

3. «Стрибки».

Для проведення цієї вправи руки дитини мають бути чистими. Вам знадобиться дзеркало. Який сердитий індик!!! Краще зайдемо в дім! А в будинку живе. Здогадався хто? (заінтригувати дитину, вислухати її припущення). У ньому живе Веселий Язичок! І його будиночок називається – рот! Він дуже любить... стрибати!!! І він стрибає до стелі! Подивися в дзеркало і відкрий ротик. Знайди, де в будинку Язичка підлогу, а де стеля (дитина знаходить небо-стеля). А на стелі є горбки всередині рота за зубами. Спробуй пальчиком їх знайти (дитина пальчиком знаходить альвеоли за зубами, термін «альвеоли» дитині не потрібен). Багатьом дітям подобається, коли альвеоли-горбки називають «диванчики на стелі», і вони сміються з того, як незвично влаштований будинок Язичка – навіть меблі у нього не на підлозі, а на стелі!!! А тепер Веселий Язичок починає стрибати від підлоги до «канапок на стелі» тобто клацати по альвеолах. Зверніть увагу – мова повинна бути саме на горбках – «диванчиках», а не за зубами.

4. Дихальна вправа «Буря».

Поки ми подорожували, піднялася дуже сильна буря. Постав язичок вгору на горбки – диванчики (тобто на Як навчитись вимовляти букву Ральвеоли) і сильно подуй як вітер. Ось так. Дорослий показує вправу - різко дме на ватку або пелюстка квітки або тонкий папірець (заздалегідь приготуйте їх), губи в усмішці!!! (виходить тремтіння мови і глухий звук схожий на ТРРРР). Зразок звуку дає дорослий, поки дитині досить просто дути на ватку і пробувати. При цьому чим сильніше струмінь повітря, який видихається, тим далі полетить ватка або інший предмет. Спробуйте влаштувати змагання на дальність польоту – це весело і завжди подобається дітям!!! Головне в цій вправі – спробувати домогтися тремтіння кінчика язика біля альвеол. Якщо у дитини виходить шипіння – значить язик «тікає» з горбків, треба його повернути на місце.

Деякі поради до артикуляційної гімнастики:

 Якщо вправи артикуляційної гімнастики для звуку Р легко виходять у дитини, можна переходити до наступної гри-заняття.

 Якщо ні – то треба повторювати їх раз на день протягом декількох днів (можна виділити один і той же час, наприклад, 5-10 хвилин перед вечерею). Особливу увагу приділяйте складним для дитини вправам.

 Хваліть дитину за старанність і за кожну навіть дуже маленьку перемогу.

 Ніколи не порівнюйте її з іншими дітьми, а порівнюйте з ним же вчорашнім (кажіть, що конкретно у нього сьогодні виходить краще, швидше тощо.

 Одноманітне повторення вправ набридає дитині, тому міняйте сюжет. Наприклад, можна придумати історію про индика, який подружився з Веселим язичком. Або історію про пелюстки квітки, що мандрує до різних персонажів заняття.