Як правильно організувати змішане вигодовування

Як правильно організувати змішане вигодовування

Для дитини першого року життя, і тим більше для новонародженої немає нічого кращого за грудне вигодовування (ГВ). Але з різних причин буває і так, що виключно ГВ є неможливим, тоді на допомогу мамі і малюкові приходить суміш. 

Змішане вигодовування немовляти - як правильно годувати розповідаємо у цій статті.

Штучне вигодовування - це повна заміна ГВ штучними сумішами. Змішане вигодовування - це часткова заміна, коли частка замінника в раціоні становить хоча б 1/5.

Якщо мама дійсно не може виробляти достатньо молока (дуже низький відсоток всіх жінок), майже завжди можна налагодити змішане харчування. Пам'ятайте, що дитяче харчування варто купувати виключно у перевірених, відомих компаній, таких, наприклад, як shop.nutricia.ua. Адже питання якості дитячих сумішей це питання здоров'я вашої дитини.

Режим та об'єм годувань

Дітей на штучному вигодовуванні прийнято годувати за розкладом: до 1 місяця - за вимогою, але не більше 10 разів на день; 1-3 місяці - близько 7 разів; 3-4 місяці - близько 6 разів; з 4 місяців до року - близько 5 разів на добу.

Якщо у вас змішане харчування - замінюйте у цій схемі грудне вигодовування сумішшю тільки тоді, коли у вас дійсно не вистачає молока. Наприклад, до трьох місяців рекомендовано годувати кожні три години. Давайте заміну ГВ тільки тоді, коли груди порожні.

Деякі педіатри дотримуються іншої точки зору. Вони радять з народження обирати мінімальний час між годуваннями - 2,5 години. На чому грунтуються їх рекомендації? Їжа, потрапляючи до шлунку дитини, піддається зброджуванню, після чого весь об'єм зі шлунка просувається далі до кишечника, де завершується етап перетравлення (за допомогою бактерій). А тепер уявіть: перша порція їжі майже переварилася, шлунок готовий до того, щоб відправити її далі, і тут надходить нова порція. Що зробить шлунок? Правильно відправить «далі» все, що в ньому є і перетравлене і свіже. Після чого готове до всмоктування «кисле» молоко буде засвоюватися, а «свіже» почне бродити в кишечнику з утворенням великої кількості газів (вітаємо коліки).Режим та об'єм годувань

Необхідний щодобовий об'єм суміші при штучному вигодовуванні (один із загальноприйнятих варіантів):

  • до 2 місяців - 1/5 маси тіла - 700-750 мл (100 мл за одне годування);
  • 2-4 місяці - 1/6 маси тіла - 750-800 мл (140 мл за одне годування);
  • 4-6 місяців - 1/7 маси тіла - 800-900 мл (170 мл за одне годування);
  • більше 6 місяців - 1 / 8-1 / 9 маси тіла - 1000-1100 мл (200 мл за одне годування).

Як зберегти грудне вигодовування при змішаному харчуванні

1. Годуйте малюка на руках лицем до лиця.

Незважаючи на змішане вигодовування, завжди беріть дитину до рук під час годування. Уникайте годування докормом немовля, яке лежить в ліжечку або колясці. Не позбавляйте малюка контакту та спілкування з вами, вашого тепла, відчуття вашої шкіри, звуку вашого серця та голосу, незважаючи ні на що. Важливість вашої близькості, ніжності та любові не можна переоцінити для емоційного, неврологічного та соціального здоров'я.

2. Не вірте, що штучне годування краще змішаного, навіть трохи грудного молока - вже добре!

Існує свідомо помилкова думка, що суцільно штучне вигодовування краще змішаного. Нібито через те, що травна система дитини «плутається» і страждає від цього. Насправді ж - навіть невелика кількість грудного молока в раціоні - неоціненний внесок у здоров'я!

3. Донорське молоко.

Важливо: відповідно до даних ВООЗ докормом «вищого гатунку» є зціджене молоко рідної мами. Далі вибір має бути за донорським молоком - тобто грудним молоком іншої жінки. Саме людське молоко, а не суміш є докормом вибору для немовлят. Зараз і в Україні почали з'являтися банки донорського молока (в Європі та США це звичайна практика вже не одне десятиліття). І ви завжди можете звернутися до волонтерської служби, координуючу безоплатний обмін.

4. Не готуйте з домашніх продуктів.

Яким би прихильником здорового способу життя, органічного харчування та «домашніх» продуктів ви не були, при годуванні новонародженого (та дітей до 2 років) між молоком тварин і адаптованою сумішшю робіть вибір на користь суміші.

5. Гідролізовані суміші для чутливих малюків.

Звичайні суміші містять у складі занадто великі, важкі для перетравлення молекули білка. Якщо ви помітили, що дитині не підходить догодовування, обговоріть з педіатром годування гідролізованою сумішшю. У гідролізатах білок розщеплений на більш дрібні частини, толерантні для організму немовляти. Смак такого догодовування відрізняється від звичайного, будьте готові до того, що дитині буде потрібен якийсь час, щоб звикнути до них.

Гідролізовані суміші для чутливих малюків.

6. Ретельно вибирайте склад.

Звертайте увагу на вміст поліненасичених жирних кислот (DHA і ARA), DNA і RNA нуклеотидів, ацидофільних і біфідум бактерій.

7. Докорм не з пляшки.

Настійно рекомендується годувати дитину не з пляшки в тому випадку, якщо ви хочете перейти на виключно грудне вигодовування. Змішане вигодовування теж триватиме при такому способі догодовування довше, бо ризик відмови дитини від грудей буде мінімальний. Соска на пляшці (якими б «дружніми» ГВ вони не позиціонувалися виробником і якою б форми не були) часто провокують небажання дитини смоктати груди, хворобливість сосків у мами, плач під час годування і знижують час, проведений дитиною біля грудей. Це відбувається з чисто механічних причин через плутанину способів смоктання і постійного потоку з пляшки, замість різного за силою з грудей. І через психологічні причини - малюк в результаті погоджується смоктати наполегливо пропоновані замінники і починає з образою і негативом ставиться до маминих грудей. Якщо у вас зовсім немає іншого вибору, крім як залишити дитину з людиною, категорично готовою годувати тільки з пляшки, подбайте про найбільш вдалу, на ваш погляд, і розкажіть про важливість годувати дитину на руках.

8. Зменшуйте ризик від бісфенолу А для здоров'я.

Не лийте гарячу воду у пляшки з полікарбонату, щоб змішати порошкоподібну суміш з водою. Замість цього використовуйте скляну, керамічну або нержавіючу ємність, щоб приготувати суміш, і потім швидко охолодіть до потрібної температури і перелийте безпосередньо в пляшечку для годування. Не використовуйте мікрохвильові печі для підігрівання суміші. Детальну інформацію про шкоду BPA можна знайти на сайтах IBFAN, ВООЗ, EFSA.

9. Спіть в одній кімнаті, на відстані витягнутої руки або разом з малюком.

Незалежно від типу вигодовування забезпечте дитині природний, комфортний і безпечний сон. Спільний сон знижує синдром раптової дитячої смертності і дозволяє мамі чуйно відгукуватися на найменший прояв дискомфорту грудничка, а в разі змішаного вигодовування - частіше годувати вночі.

10. Носіть на руках або в слінгу.

Діти, які вигодовуються штучно та змішано чекають від перших місяців життя того ж самого, що і діти на ГВ! А саме - своєрідного «доношування» на руках люблячих батьків.

11. Зберігайте годування до 18 місяців мінімум.

При штучному вигодовуванні з народження суміш зазвичай залишається в раціоні до півтора-двох років і довше на розсуд батьків. Якщо з якихось причин ви перериваєте ГВ до або близько року: щоб уникнути або зменшити серйозність проблем з травленням, додавайте замінники грудного молока мінімум до півтора років, не перекладайте відразу малюка на загальний стіл.

Ви завжди можете повернути ГВ.

Пам'ятайте, що повернення лактації часто можливо, і вже одне тільки ваше сильне бажання та підтримка близьких значно збільшують шанси на успіх.