Як розвинути таланти дитини

Як розвинути таланти дитиниТаланти і здібності починають проявлятися у дітей у віці двох-трьох років, коли у дитини формується інтерес до навколишнього світу. Проте багато батьків починають задумуватись про розвиток здібностей своєї дитини тільки тоді, коли та починає ходити в школу. В якому віці починати займатися розвитком інтелектуального і творчого потенціалу дитини? Психологи називають різні терміни - від півтора до п'яти років.


Етапи формування здібностей у дітей

Здатність до певної діяльності можна співвіднести з віковими періодами розвитку дитини:
1-2 роки - вік, коли починають проявлятися творчі здібності і нахили малюка. Одні діти люблять танцювати і слухати музику, інші - намагаються малювати, а треті - більшу частину часу проводять у рухливих іграх. Батькам варто придивитися до інтересів дитини і зрозуміти, чим їй подобається займатися найбільше.
3-4 роки - це оптимальний вік для регулярних занять з малюком. У цей період діти найбільш сприйнятливі до нових знань і з задоволенням займаються різними видами творчості. У цьому віці для всебічного розвитку дитини велике значення мають такі види діяльності, як малювання, ліплення, музика, конструювання.
5-6 років - час переходу до більш складних завдань. Малюк починає готуватися до важливої події у своєму житті: вступу у перший клас. Оскільки інтереси і здібності дітей формуються в процесі якої-небудь діяльності, дитині рекомендується відвідування гуртки та секції за інтересами. Будь-який дитячий психолог радить батькам не припиняти ініціативності своєї дитини, навіть якщо вони знають, що його захоплення тимчасові. Завдання дорослих - не придушувати, а всіляко розвивати і спрямовувати творчу активність дитини.


7-8 років - це період, коли дитина починає серйозно займатися якимось одним видом діяльності. Наприклад, грає в театральному гуртку, відвідує музичну або художню студію, вибирає «свій» вид спорту. Дорослим, практикуючим відповідальне батьківство, бажано підтримувати його інтерес до обраного заняття. Пам'ятайте, заохочуючи і забороняючи, батьки формують характер дитини.
9-14 років - найбільш важливий період з точки зору психічного розвитку дитини. У підлітковому віці у дітей формуються глибокі, стійкі інтереси, розвивається самостійне творче мислення. У цей період батькам варто активно прищеплювати дитині практичні навички і вчити відповідально ставитися до обраного заняття.

Як розвинути здібності дитини: 8 рекомендацій татам і мамам

Фахівці дають батькам наступні рекомендації щодо розвитку здібностей у дитини:
Заохочуйте захоплення та інтереси дітей в найрізноманітніших областях. Якщо дитина любить музику, легко потрапляє Як розвинути здібності дитинив ритм мелодії або складає свої власні пісні, відведіть його в музичну студію. Якщо книгам та іншому «розумному» проведенню часу він віддає перевагу активним іграм, займіться з ним спортом і так далі.
Не варто нав'язувати свою точку зору дитині. Нерідко батьки забувають про цю прописну істину, намагаючись через дітей втілювати в життя нереалізовані мрії та амбіції. Щоб цього не відбувалося, дорослим доведеться враховувати інтереси і бажання дитини, а не свої власні.
Надайте дитині можливість займатися тим, що їй цікаво. Для цього намагайтесь забезпечити його всім необхідним (наприклад, олівцями і фарбами, якщо він малює, або спортивним одягом, взуттям та інвентарем, якщо він займається спортом) і дозвольте у міру можливості самостійно планувати заняття.
Не варто критикувати дітей, якщо їх досвід виявився не таким вдалим, як ви очікували. Хваліть і заохочуйте дитину за його зусилля зробити щось, а не тільки за його природний талант або вдачу.
Не сумнівайтеся в дитині і не порівнюйте її з іншими дітьми, навіть якщо вони об'єктивно роблять щось краще, інакше ваш малюк може втратити інтерес до заняття. Пам'ятайте, ваш син або дочка при будь-якій невдачі чекають від вас підтримки, а не засудження або критики. 
Підготуйте дитину до занять спортом або творчою діяльністю, пояснивши своєму малюку, чому йому варто прислухатися до думки тренера і який результат він отримає, відвідуючи ті чи інші заняття. 
Якщо дитина відмовляється займатися обраним раніше видом діяльності, не варто лаяти її. Намагайтеся розібратися, що це - звичайна лінь або його приваблює інший вид діяльності? Іноді краще змінити кілька захоплень, ніж роками змушувати дитину займатися тим, що не викликає в неї інтересу. Наполягаючи на своєму, ви можете надовго відбити у неї бажання займатися будь чим.
Простежте, щоб дитина регулярно відвідувала заняття. Проявляйте інтерес до її захоплень, шукайте різні способи мотивувати малюка до заняття своїм хобі - наприклад, почитайте йому біографії відомих людей, які досягли успіху в тій сфері, або розкажіть про власний позитивний досвід.