Як вибрати гурток чи секцію для дитини?

Серед існуючою різноманітності додаткової освіти легко заплутатися. Якщо ви, наприклад, спробуєте пошукати в мережі "дитячі гуртки в Києві", то знайдете просто неймовірну кількість пропозицій. Батьки стикаються з таким величезним вибором – курси китайської мови чи програмування для малюків, робототехніка чи випалювання по дереву?

Для початку варто придивитися до інтересів дитини. Навіть у дошкільнят вже виявляються певні схильності до тих чи інших предметів. Саме в цьому віці найкращий час для їх розвитку. У той же час можна зробити наголос на ті сторони, які ще не розкриті в дитині – спробувати віддати на гурток малювання маленького непосиду або зацікавити плаванням любителя комп'ютерних ігор.

Як вибрати дитячий гурток чи секцію

Коли варто розпочати?

Якщо ще донедавна була поширена думка, що «після трьох уже пізно», то зараз все більше фахівців наполягають на тому, що до трьох років дитині найкраще проводити час із мамою, а не на гуртках, які розвивають. Вдома можна займатися з тоддлерами англійською, математикою та конструюванням, головне – сили та бажання батьків. А якщо хочеться побути в компанії, з'явилося дуже багато занять, розрахованих на спільне проведення часу мами та малюка – грудничкове плавання, співи з мамою і так далі. Такі заняття більше розраховані на зближення, але також допомагають зробити перші самостійні кроки маленької людини. До трьох років під час вибору занять для малюка зверніть увагу на тілесний розвиток - плавання, загальна фізична підготовка, гімнастика для малюків. А після трьох можна сміливо пробувати інші заняття, які зацікавлять дитину та навіть зможуть у майбутньому вплинути на вибір її професії.

Коли можна віддавати дитину на секцію чи у гурток

Скільки гуртків вибрати?

Якщо дитина має бажання і сили після відвідування занять англійської мови, можна спробувати віддати її на скелелазіння. Але не варто перевантажувати дитину будь-якого віку, коли вона розписана щодня тижня. У таких дітей зазвичай у понеділок і середу балет, у вівторок і четвер іноземна мова, а в інші дні скрипка, програмування і гурток конструювання. Дітям потрібно іноді залишатися дітьми – грати, відпочивати та проводити час із близькими людьми та друзями. Надмірне навантаження веде до стресу від перевтоми.

Перевтома дитини від гуртків

Чи варто міняти заняття?

Коли дитина вперше приходить на заняття, вона і батьки надихаються і будують плани на майбутнє, уявляють, як вона досягає певних успіхів у обраній сфері. Але реальність така, що іноді ми стикаємося з труднощами – предмет виявляється не цікавим, може виникнути нерозуміння у спілкуванні з конкретним педагогом чи труднощі у розумінні того чи іншого завдання. Тоді виникає бажання покинути почате. Чи варто піддатися цьому бажанню? Однозначної відповіді немає. Але для початку завжди варто розібратися – поговорити з дитиною та педагогом, спробувати змінити підхід, спробувати разом розібратися з тим, де виникли труднощі. Але якщо прогресу немає, можна сміливо спробувати ще щось. Важливо не просто кинути заняття, а зробити завершальний ритуал самій дитині – поговорити з педагогом, попрощатися з хлопцями із занять, піти з гарним настроєм. Перед тим, як вибрати черговий курс, обговоріть з дитиною, що це серйозно і почавши заняття, краще закінчити курс до кінця, а не кидати його в середині року. Якщо спочатку виникли труднощі, проявивши старанність і бажання розібратися в предметі, можна з часом отримати хороший результат.

Пам'ятайте, що для досягнення певного результату від відвідування занять необхідна регулярність. Так, іноді діти хворіють та пропускають заняття, але постарайтеся надолужити пропущене, обговоривши це з педагогом. Пропуски часто знижують мотивацію та успішність.

Навіщо дітям потрібні додаткові заняття?

Можна виділити чотири цілі, які переслідують батьки, віддаючи своїх дітей до якогось гуртка:

  • загальний розвиток дитини;
  • розвиток явних талантів дитини;
  • реалізація амбіцій батька за рахунок успіхів дітей;
  • вирішення тих чи інших проблем дитини.

Про останню мету поговоримо окремо. Дітей із проблемами зі здоров'ям батьки можуть віддати на заняття плаванням або іншу відповідну спортивну секцію. Часто до театральних студій віддають сором'язливих дітей. Але тут важливо не переборщити і не змушувати дитину виступати на сцені, якщо їй від цього болісно страшно. Завдання батьків тут тільки підштовхнути її у потрібному напрямку. Не нашкодити дитині допоможе консультація батька та самої дитини з психологом чи іншим фахівцем. Також допоможе бесіда із викладачем обраного напрямку.

Який гурток для дитини обрати

Як вибрати гурток?

Кожен з батьків краще за всіх знає свою дитину. Але навіть ці знання не є точною гарантією правильного вибору. Існують тести на профорієнтацію, але вони також дають не повний перелік, а загальний напрямок. Тому деякі батьки вирішують питання з вибором, змінюючи гуртки та секції дитини щороку, доки не знайдуть щось цікаве саме для неї. Такий підхід дозволяє поверхово дізнатися про той чи інший предмет і може благотворно позначитися на загальному розвитку. Але щоб не виховати людину, яка не доводить нічого до кінця, намагайтеся не змінювати по десять гуртків протягом року, а розпочинати нові заняття після завершення попередніх курсів.