Перша допомога при анафілактичному шоці: як правильно діяти?

Анафілаксія або анафілактичний шок - важка і дуже небезпечна для життя алергічна реакція, вона стрімко розвивається під час контакту з алергеном. Особливість такого стану полягає в тому, що максимально швидко після появи перших ознак може наступити смерть. Саме тому важливо знати не тільки всі про симптоми небезпечного стану, але й про те, якою має бути перша допомога при анафілактичному шоці.

Перша допомога при анафілактичному шоці

Основні симптоми

Ознаки анафілаксії мають знати всі. Саме такі знання дозволять зберегти життя людей, нерідко і своє власне. Під час анафілактичного шоку зазначаються:

  • жар і задишка;
  • дуже швидкий розвиток алергії - сильний набряк, висип, печіння, почервоніння;
  • швидка зміна настрою, яка може супроводжуватися нападами паніки;
  • набряк Квінке;
  • поява гавкаючого кашлю, почервоніння і печіння очей, осиплий голос, виділення великої кількості секрету з носа.

Зазначені ознаки відносяться до перших. Їх зможуть розпізнати навіть непрофесіонали. Нерідко описані ознаки вже загрожують життю. Потім може відзначатися і небезпечне падіння тиску, зниження пульсу. Швидко шкірні покриви стають блідими, людина може втратити свідомість. На цьому етапі надати допомогу хворому можуть тільки кваліфіковані фахівці.

Якою має бути термінова допомога?

Врятувати людину можливо, якщо швидко надати допомогу - протягом п'яти хвилин. За першої і другої ступенів тяжкості слід викликати швидку і дати людині препарати. Якщо у пацієнта відсутнє дихання, не прощупується пульс, до реанімаційних дій необхідно приступати негайно - слід відновити життєво важливі показники.

Порядок дій буде таким:

  1. Викликати невідкладну допомогу.
  2. Укласти пацієнта в правильне положення. Слід покласти людину на бік, розстебнути одяг, підняти ноги.
  3. Виключити контакт з подразнювачем. Необхідно провітрити приміщення, видалити залишки їжі, витягти жало (якщо шок трапився після укусу), після чого на пошкоджену ділянку накласти джгут (якщо вкушена кінцівка).
  4. Якщо алергія призвела до втрати свідомості, важливо негайно приступити до реанімації (поки лікарі в дорозі). За анафілактичного шоку четвертого ступеня, коли сильно набрякає гортань, не варто втрачати дорогоцінного часу на штучне дихання. Необхідно зробити прокол (якщо є можливість, роблять розріз) перстенюватої зв'язки, щоб забезпечити приплив повітря до дихальної системи. Додатково слід виміряти артеріальний тиск і пульс. Якщо зменшення артеріального тиску до 10 мм. рт. ст., а пульс стає частішим, слід застосовувати медикаменти (гормони, адреналін, антигістамінні).