НАСА пояснює, що розташування «знаків зодіаку» давно змінилося. 

Паніка в жіночих журналах

Сучасні знаки зодіакуЩе ніколи просте наукове повідомлення на освітньому порталі NASA SpacePlace не викликало такої бурхливої реакції в жіночих журналах. А адже вчені всього лише нагадали, що положення сузір'їв щодо екліптики Сонця постійно змінюється через прецесію.

Здавалося б, кому яке діло до прецесії та екліптики?

Але це наукове зауваження викликало бурхливу реакцію: «НАСА вперше за 2000 років оновило астрологічні знаки! У 86% з нас змінився знак гороскопу!». Можна уявити, який стрес новина викликала у тих, хто вірить в астрологію. Якщо знак гороскопу змінився, цим людям доведеться переглянути все своє життя. Можливо, навіть змінити чоловіка.

Треба визнати, вийшов знатний тролінг з боку НАСА.

NASA SpacePlace просто пояснює, що астрономія і астрологія — це зовсім різні речі. Астрологія жодним чином не є наукою. Ніхто не довів, що за допомогою астрології можна передбачати майбутнє або давати характеристику людині лише на підставі його дати народження. В принципі, більшість людей це розуміють. Це розуміють навіть ті, хто любить кожен день читати, як казкові розповіді, свій «астрологічний прогноз» або «гороскоп» на день. Але є і винятки. У деяких особливо важких випадках люди навіть приймають важливі життєві рішення з урахуванням положення зірок на небі — наприклад, порівнюють «знаки зодіаку» різних людей, щоб визначити їх сумісність.

NASA SpacePlace дає коротку довідку, що таке зодіак та зодіакальні сузір'я.

Зодіак (з грецької, «коло тварин») — це пояс біля екліптики, за якою відбувається видимий річний рух Сонця, а також послідовність ділянок, на які ділиться цей пояс. У той час як Сонце рухається майже точно по екліптиці, різні сузір'я періодично зміщуються на північ або на південь екліптики. Екліптика проходить через 13 сузір'їв: Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій, Риби та Змієносець, але останній вирішили ігнорувати для зручності.

Коли Земля, Сонце і сузір'я знаходяться приблизно на одній уявної лінії, то астрологи вважають, що в цей час «Сонце знаходиться саме в такому сузір'ї».

Що таке зодіак

У давні часи астрономи не повністю розуміли, як рухаються Земля, Сонце та зірки. Вони не розуміли масштабів Всесвіту, але все одно не залишали спроб знайти якусь закономірність. Вони посилено намагалися розібратися в тому, що бачать на зоряному небі. Завдяки багатій людській уяві астрологія цілком гармонійно вписалася в багато стародавніх релігій.

Люди уявили, що сузір'я можуть бути важливими символами, розповідати історії про їхніх богів та служити ілюстрацією міфів, стародавніх історій і легенд. Відгомін тих давніх язичницьких релігій та міфів ми спостерігаємо зараз у вигляді «гороскопів».

Вперше поняття зодіакальних сузір'їв зодіаку ввели у Вавилоні приблизно 3000 років тому. Оскільки у Вавилоні використовувався календар з 12 місяців, заснований на фазах Місяця, то дуже зручно було поділити зодіак на 12 рівних частин, які відповідають місяцям.

Згідно вавилонських джерел, вони налічували 13 зодіакальних сузір'їв, тож від одного для зручності довелося відмовитися. На жаль, навіть після цього деякі з обраної дюжини не зовсім добре вписувалися у відведену 1/12 частину року та виходили за межі свого сегмента. Наприклад, Сонце проходить на тлі сузір'я Діви протягом 45 днів, на тлі Скорпіона — 7 днів, на тлі Змієносця — 18 днів. Все це спростили, а Змієносця викинули взагалі.

Через 3000 років картина ще трохи змінилася. Справа в тому, що під час обертання Землі спостерігається прецесія земної осі з періодом 25800 років.

Прецесія з періодом 25800 років відбувається під впливом гравітації Місяця, Сонця та неоднорідній щільності розподілу мас усередині Землі.

Стародавнім астрономам це не було відомо, тому що вони не припускали зміщення зодіакальних сузір'їв щодо календарного року. Але саме це сталося. Тому актуальна картина зодіаку трохи відрізняється від тієї, яку розрахували 3000 років тому.

Жіночі журнали публікують реальну таблицю знаків гороскопа (за датами календарного року), з поправками на прецесію, станом на 2016 рік. Наприклад, ті, хто народилися 4 серпня та вважали себе Левами (або Левицями), за уточненими датами гороскопу стали Раками.

Таблиця знаків зодіаку 2016 року

Ну, а тролі з NASA SpacePlace відзначають, що від поправок на прецесію точність «гороскопів» не зміниться. Вона була нульовою, такою і залишиться. На жаль, частина населення не припинить від цього шукати магічні поради для свого життя. Наприклад, 21% жителів Великобританії читають гороскопи «часто» або «дуже часто», а 25% респондентів вважають астрологію «дуже наукової» дисципліною. Дивно, але навіть у наукових журналах, іноді публікуються наукові роботи, присвячені астрології.