Як вибрати кондиціонер для дому чи квартири

На ринку можна знайти безліч моделей, які відрізняються за ціною у кілька разів. Що обрати серед багатьох зразків продукції таких найпопулярніших виробників кондиціонерів, як Cooper&Hunter, Mitsubishi Electric, Daikin, Toshiba, Samsung, GREE та багатьох інших. Розбираємось, за які функції варто доплачувати, а за які – ні і який домашній кондиціонер краще вибрати.

Як вибрати кондиціонер для дому чи квартири

Види кондиціонерів: відмінності, переваги та недоліки

Спосіб роботи у домашніх кондиціонерів схожий. Компресор перекачує холодоагент (зазвичай це фреон) між двома блоками. В одному з них холодоагент нагрівається та переходить до газоподібного стану, одночасно охолоджуючи повітря. В іншому — охолоджується вентилятором, переходячи до рідкого стану та віддаючи тепло надвір. Після цього він знову перекачується компресором — і так по колу.

Спліт-системи відрізняються тим, що в них два ключові блоки роз'єднані. Один кріпиться всередині приміщення - як правило, на стіні, але є стельові або підлогові варіанти. Інший, із компресором, — зовні будівлі. Є мульти-спліт-системи, коли до одного вуличного блоку підводиться кілька внутрішніх, найчастіше від двох до чотирьох. Але такі моделі значно дорожчі.

У моноблочних кондиціонерів обидва блоки розташовані в одному корпусі. Є два найпоширеніші типи таких пристроїв.

 • Мобільні (пересувні) кондиціонери. Зовні нагадують обігрівачі, часто оснащені коліщатками, за рахунок чого їх легко пересувати квартирою. Труба для відтоку теплого повітря виводиться у вікно. За ціною можна порівняти з бюджетними спліт-системами.
 • Віконні кондиціонери. У цьому випадку блок також встановлюється усередині приміщення та монтується у вікно або кватирку. Охолоджене повітря надходить до кімнати, підігріте - виводиться на вулицю. 

Основна перевага спліт-систем – розширений функціонал. Дорогі моделі мають безліч режимів, оснащені додатковими фільтрами, при роботі в режимі обігріву вони мають більший діапазон температур. Ще вони набагато тихіші: оскільки компресор знаходиться за вікном, основний шум залишається на вулиці. Але їх складно встановлювати, а вартість монтажу порівнянна з ціною кондиціонера. Також монтажні роботи неминуче торкаються фасаду будівлі.

Віконний кондиціонер можна встановити самостійно, а пересувний взагалі не вимагає монтажу. З мінусів ці пристрої виробляють більше шуму. Є й інші нюанси, які варто врахувати.

 • Через те, що шланг від мобільного кондиціонера доводиться виводити у вікно чи кватирку, їх потрібно тримати відчиненими. Відповідно, у квартиру надходитиме тепле повітря. Щоб уникнути цього, доведеться робити спеціальну заглушку.
 • При віконному кондиціонері взимку квартира втрачатиме якусь кількість тепла. Пристрій доведеться демонтувати з настанням холодного сезону і знову ставити навесні.

Також є канальні спліт-системи та касетні кондиціонери, які розміщуються над підвісною стелею: їх часто ставлять в офісах та приміщеннях від 50 кв. м. Але вони дорогі, монтувати їх складно і робити це потрібно на етапі будівництва або капітального ремонту.

Однозначної відповіді, який кондиціонер кращий, немає. Хоча найпопулярніші спліт-системи, їх можна поставити далеко не завжди. У деяких випадках перевага залишиться за іншими варіантами.

Як вибрати кондиціонер для дому: який і кому підійде

 • Якщо бюджет дозволяє, а житло не знімне — краще вибрати функціональнішу спліт-систему. Бо такі пристрої сильніші, вони підійдуть для великих приміщень, від 50 кв. м. Спліт-кондиціонер - оптимальний варіант для спальні, оскільки працюють тихіше за моноблочні моделі.
 • Для 2-4 кімнат можна встановити мульти-спліт-систему з одним виносним блоком. Її ціна виявиться не сильно меншою за вартість окремого кондиціонера в кожну кімнату, зате вдасться заощадити на монтажі.
 • Віконний кондиціонер може бути виходом, якщо встановити спліт-систему із зовнішнім блоком надто складно чи дорого. Його простіше поставити, якщо біля вікон дерев'яні рами.
 • Мобільний кондиціонер підійде для дачі або орендованої квартири, а також якщо внесення змін до фасаду будинку заборонено. Його не потрібно монтувати та легко перевозити.
 • Деякі віконні та мобільні кондиціонери, як і спліт-системи можуть працювати на обігрів, але їх можливості слабші. Як правило, їх можна використовувати до 0 або –3 °С, тоді як добрі та дорогі спліт-системи – до –15…–20 °С.
 • На етапі будівництва або капремонту, якщо робите підвісні стелі, можна розглянути варіант установки канальної спліт-системи або касетного кондиціонера. Але це актуально лише для великих приміщень – від 50 кв. м.

Перейдемо до важливих характеристик пристроїв, на які варто звертати увагу при покупці.

Потужність охолодження: як визначити її

Потужність охолодження кондиціонера

Найважливіший параметр – продуктивність кондиціонера. Від нього залежить, наскільки добре пристрій охолоджуватиме приміщення. Для розрахунку оптимальної потужності охолодження (Q) є спеціальна формула:

Q = Q1 (тепло від стін, вікон та даху) + Q2 (тепло, що виробляється людьми в приміщенні) + Q3 (тепло, яке виділяють працюючі побутові прилади).

 • Q1 також розраховується за такою формулою. Для цього площу приміщення треба помножити на висоту стін, а число, що вийшло, — на коефіцієнт. Він дорівнює 40 для приміщень, які сильно освітлюються сонцем, 35 - при середній освітленості, 30 - для тіні. Підсумкове значення необхідно розділити на 1000. І в результаті вийде Q1.
 • Q2 розрахувати простіше. Вважається, що з слабкої фізичної активності людина виробляє 0,1 кВт теплової енергії, за високої — 0,2 кВт.
 • Побутові прилади також виділяють у середньому 0,1–0,3 кВт. Наприклад, телевізор – 0,2 кВт, комп'ютер – 0,3 кВт.

Домашні кондиціонери: як вибрати за потужністю

Якщо вести розрахунки не хочеться, можна орієнтуватися на зразкові показники. При висоті стелі 2,5-2,8 м на кожні 10 кв. м потрібно не менше 1 кВт холодопродуктивності. Якщо вікна виходять на сонячну сторону – 1,5 кВт. Тобто:

Для приміщення площею 20-25 кв. м вистачає кондиціонера потужністю 2,1-2,5 кВт. Переплачувати за потужний прилад, щоб встановити його на маленьку кухню, до дитячої, спальні або робочого кабінету, не варто.

Для площі від 50 до 60 кв. м - 7 кВт.

Якщо стелі вищі, ніж 3 м, постійно працюють побутові прилади або квартира знаходиться під дахом багатоквартирного будинку і сильно нагрівається, кондиціонер має бути трохи потужнішим — приблизно на 20%.

Потужність кондиціонера може бути зазначена в британських теплових одиницях (British Thermal Unit, BTU). 1 Вт ≈ 3,412 BTU/h.

Рівень енергоспоживання

Чим частіше плануєте користуватися кондиціонером, тим ця характеристика важливіша. На перших позиціях у рейтингах знаходиться техніка з найнижчим електроспоживанням – прилади класу енергоефективності А+++. До них близькі А++ вони коштують дешевше. Кондиціонери, що належать до класів B і нижче, збільшать рахунки за електрику.

Рівень шуму кондиціонера

Найбільший рівень шуму вказується в інструкції до кондиціонера. Оптимально, якщо він буде 19-22 дБ, що можна порівняти зі звуком листя, яке шелестить за вікном.

Як правило, цей параметр безпосередньо пов'язаний з ціною: найтихіші дорогі моделі. У бюджетних спліт-систем рівень шуму внутрішнього блоку може досягати 28-30 дБ, зовнішнього - 50 дБ. Також слід розуміти, що чим потужніший кондиціонер, тим він шумніший.

Розміри

Розміри кондиціонера

Тут все просто: мініатюрний кондиціонер навряд чи буде потужним і зможе добре охолоджувати повітря. Точних рекомендованих параметрів немає, варто підбирати їх залежно від розмірів приміщення. Але якщо вам сподобається маленька модель, що значно відрізняється за розміром від інших, ретельно вивчіть її характеристики. Цілком ймовірно, що вона зможе якісно охолодити тільки кухню площею 5-6 кв. м — не більше.

Система управління

У моноблочних кондиціонерів вона зазвичай лише на корпусі. Сучасні спліт-системи мають аналогічну панель на корпусі, багатьма моделями можна керувати за допомогою пульта. Зручно, якщо температура також відображається на дисплеї корпусу.

Найбільш просунуті «сплити» мають дистанційне керування зі смартфона, інтегруються до системи розумного будинку. За їхньою допомогою мікрокліматом можна керувати, перебуваючи поза квартирою, — наприклад, щоб житло охолонуло, поки ви повертаєтеся з роботи.

З інвертором чи без?

Спліт-системи поділяються на інверторні та неінверторні (так звані on/off кондиціонери).

У інверторних двигун компресора здатний змінювати частоту обертання, за рахунок чого потужність плавно коригується залежно від температури у приміщенні. Охолодивши повітря до потрібного показника, пристрій просто підтримує його, працюючи на мінімальній потужності.

Кондиціонери без інвертора охолоджують повітря до потрібної температури, а потім вимикаються — щоб знову увімкнутися, коли вона підвищиться на 1–2 °С.

Переваги моделей з інвертором:

 • Працюють тихіше: їхній рівень шуму в середньому 20–23 дБ.
 • Витрачають менше електроенергії за рахунок того, що їм не потрібно постійно вмикатися та вимикатися (приблизно на 30% за постійної роботи).
 • Найкраще підходять для обігріву. Якщо звичайні пристрої можна включати, коли на вулиці до –3…–7 °С, то інверторні – до –15 °С. Деякі моделі можуть працювати, коли за вікном -20 °С.
 • Як правило, служать довше: уривчастий режим роботи менш корисний для компресора.

Основні недоліки інверторних кондиціонерів:

 • Висока ціна: вони на 30–50% дорожчі за спліт-систем on/off.
 • Складніші в обслуговуванні. Ремонт у разі поломки коштуватиме значно дорожче, а запчастини до них часто непросто знайти.
 • Також користувачі відзначають, що електроніка інверторних моделей дуже чутлива до перепадів напруги в мережі, тому стабілізатор є обов'язковим.

Фільтри

Базова комплектація містить фільтри грубого очищення для збирання великого пилу. Зазвичай, заміни вони не вимагають, але їх потрібно постійно очищати. Додаткові фільтри можна встановити самостійно.

Дорогі кондиціонери топ-класу можуть спочатку мати додаткові фільтри, наприклад антибактеріальні, антиалергенні, дезодоруючі для знищення запахів. Останні особливо ефективні на кухні, а також якщо хтось у сім'ї палить.

Якщо в будинку є алергік, рекомендують ставити в кондиціонер фільтри тонкого очищення НЕРА. Вони вловлюють частинки близько 0,3 мкм, що значно менше таких поширених алергенів, як пилок або лупа тварин.

Також кондиціонери, як правило, пропускають крізь себе далеко не все повітря. Якщо важливим є його максимальне очищення, є сенс додатково встановити очисник.

Додаткові функції 

Додаткові функції кондиціонера

Кілька функцій побутових кондиціонерів значно полегшують їхнє використання. Серед найкорисніших:

 • Автоматичне підтримання температури. Кондиціонер сам збільшуватиме або зменшуватиме потужність і перемикатиметься між режимами. 
 • Автоперезапуск. Після збою електрики або кінця циклу роботи пристрій не потрібно знову налаштовувати.
 • Функція самоочищення (Auto Clean) є у всіх хороших спліт-системах. У цьому випадку автоматично очищається та висушується внутрішня частина кімнатного блоку кондиціонера, що запобігає утворенню плісняви.
 • Нічний режим. Кондиціонер зменшує потужність вентилятора (і відповідно працює тихіше) і плавно знижує або підвищує температуру - приблизно на 2-3 ° С протягом декількох годин.
 • Регулювання напряму повітря. Дозволяє направити потік вище чи нижче, убік. Особливо зручна в невеликих квартирах, оскільки ліжко чи робоче місце може опинитися просто під кондиціонером.
 • Режим осушення повітря - у регіонах з вологим кліматом без нього не обійтися.
 • Режим зволоження повітря. Зручний, якщо вдома немає зволожувача, а кондиціонер використовується взимку, коли повітря у квартирі найбільш сухе.
 • Турборежим - дозволяє швидко охолодити або нагріти приміщення.

А тепер про функції відносно корисні. Якщо бюджет обмежений, переплачувати за них не варто.

Датчик руху

Просунуті моделі кондиціонерів можуть мати датчик руху – за відсутності останнього в приміщенні вони переходять у енергозберігаючий режим. Ця функція зручна, якщо потрібно вийти на якийсь час і не хочеться вимикати кондиціонер. Але коли грошей на купівлю техніки не так багато, нею можна пожертвувати.

Іонізатор та УФ-модуль

Деякі кондиціонери оснащуються вбудованим іонізатором повітря. Деякі вчені вважають, що іонізація здатна покращувати якість повітря і навіть зменшувати кількість шкідливих мікроорганізмів у ньому. Але єдиної думки з цього приводу наукова спільнота не має. Якщо дозволяють кошти і подобається, що в будинку пахне, як після дощу, можна купити кондиціонер з функцією іонізації. Але дуже важливою її назвати не можна – як і наявність ультрафіолетового модуля у системі кондиціювання. Щоб УФ-випромінювання мало знезаражуючу дію, воно має бути значно потужнішим, ніж те, що традиційно використовується в кондиціонерах.

Приплив повітря

Деякі кондиціонери «примішують» до системи трохи повітря з вулиці, попередньо проганяючи його крізь фільтри. Однак зазвичай його об'єм становить не більше 30 кубів повітря на годину, що не дуже багато: такого повітрообміну достатньо лише для однієї людини. А коштують моделі в декілька разів дорожче за звичайні.

Найчастіше розумніше встановити пристрій припливної вентиляції (бризер) - він забезпечить приплив повітря 100 і більше кубів на годину. Разом з покупкою бюджетного кондиціонера цей агрегат обійдеться дешевше, ніж дорога спліт-система.

А тепер підіб'ємо підсумки.

Як вибрати домашній кондиціонер: головне

 • Тип. Найефективніше мікрокліматом у будинку управляє спліт-система із зовнішнім блоком за вікном. Але якщо її встановити не вдасться, можна розглянути моделі віконного або мобільного кондиціонера. Останній варіант підійде для орендованої квартири або у разі, якщо вносити зміни до зовнішнього вигляду фасаду будівлі не можна.
 • Потужність. Чим більша площа приміщення, тим потужнішим має бути кондиціонер. Але якщо він потрібен на кухню, дитячу чи невелику спальню, сенсу переплачувати за дуже продуктивні пристрої немає. Для кімнати площею близько 20 кв. м достатньо кондиціонера з холодопродуктивністю 2,1-2,5 кВт.
 • Енергоспоживання. Найпрактичніші з погляду економії електрики - прилади класів енергоефективності А+++ та А++.
 • Двигун. Для спальні краще інверторна спліт-система. Вона дорожча, але її внутрішній блок менше шумітиме: рівень шуму у хороших інверторних кондиціонерів — близько 20 дБ. Крім того, вони «гудуть» поступово. Також кондиціонер з інвертором є оптимальним, якщо планується використовувати його для обігріву. Такі пристрої можуть працювати, коли за вікном у середньому до –15…–20 °С.
 • Додаткові опції. Якщо ви живете в регіоні з вологим кліматом, вибирайте кондиціонер із режимом осушення повітря. Якщо хочете повертатися влітку у прохолодну квартиру, потрібен кондиціонер із дистанційним керуванням зі смартфона. Взимку кондиціонер із режимом зволоження повітря покращує мікроклімат у приміщенні.

Обираючи пристрій, зверніть увагу, щоб у нього були й інші важливі функції. Серед найкорисніших: автоматична підтримка температури, автоперезапуск, можливість роботи в більш тихому (нічному) режимі, регулювання напряму повітряного потоку, турборежим, який дозволяє швидко охолодити або нагріти приміщення.

Кондиціонери з припливом свіжого повітря коштують значно дорожче, проте повітря в квартиру завдяки їм надходитиме не так багато. Якщо завдання позбавитися задухи, краще встановити бюджетніший кондиціонер, без припливної системи, і окремо — бризер: він у 3–5 разів потужніший.