Чай матча (маття)

Чай матчаЯпонський зелений чай Матча (Маття) – це дрібнодисперсний порошок чайного листа, який в завареному стані схожий на трав'яний фреш. Спробувати справжній, традиційний матча можна тільки під час чайної церемонії.

Для цього чаю сировина вирощується і обробляється за спеціальною технологією. Перемелюється сухе чайне листя безпосередньо перед вживанням. В невеликій кількості води зелений чайний порошок збивається бамбуковим вінчиком та отримана суспензія смакується під час чайної церемонії усіма учасниками дійства в атмосфері поваги і задоволення. Це, якщо говорити про традиційну культуру вживання матча.

У повсякденній чайній культурі з'явився матча промислового виробництва, вже змелений, у вакуумній упаковці. Загальнодоступний чай матча що це за чай? Виготовляється він, найчастіше, з чайних кущів різних сортів та з різних плантацій, перемелюється на промислових лініях. Цінність матча в тому, що він не розчиняється у воді, а споживається весь без залишку, тим самим щедро віддаючи всі свої корисні якості. За силою впливу одна чашка маття рівносильна 10 чашкам якісного зеленого чаю.

Цей вид зеленого чаю застосовується під час приготування десертів, морозива та локшини соба.

Найякісніший маття вирощують в області Кансай. Місцеві чайні фахівці стали першовідкривачами порошкових напоїв, і з часом стали майстрами своєї справи.

Приготування чаю маття

Перед початком використання сировини, його необхідно протерти через спеціально призначене сито. Воно являє собою сталеву ємність, яка складається з контейнера для зберігання і сита з невеликими отворами. Для протирання також використовується лопатка з дерева або камінь. Для чайної церемонії порошок засипають у тяки, ємність, призначена для напою. Для простого чаювання заварку засипають в спеціальну чашу або тяван.

За допомогою ложки з бамбука, порошок маття засипають в чашу. Наступним кроком додають воду, з температурою 80 °С. Далі отриманий напій збивають за допомогою вінчика з бамбука. Це потрібно для того, щоб чай був рівномірної консистенції і не містив грудок. Маття має гіркуватий смак, тому його розпивання не обходиться без десертів, таких як вагасі. У напій не додається цукор, молоко або спеції.

Маття готують кількома способами:

Усутяілі — слабкий чай. Для приготування напою необхідно 2 грама або половина чайної ложки порошку. Заварка 

Зелений чай маття

заливається 70 мл рідини. Усутя можна збивати до стійкої піни або вживати у вихідному стані. Напій має світлий відтінок і гіркий присмак.

Койтя — міцний чай. Щоб отримати такий чай, слід взяти 4 грама або одну чайну ложку заварки. Суміш залити 50 мл води. Напій має густу консистенцію, яка подібна до меду. Чай слід акуратно перемішувати, щоб не утворилася піна. Для міцного чаю необхідно заварювати матча найвищих сортів, який виготовляють з тридцятирічних дерев. В результаті виходить ніжний та солодкуватий напій, який використовують на традиційних чайних церемоніях.

Фактори, що впливають на якість напою матча

Сушіння сировини. Зазвичай процес відбувається на свіжому повітрі в тінистій місцевості. В сучасний час листя сушать, в більшості випадків, в приміщенні. Такий метод надає сировині яскраво-зеленого відтінку.

Окислення. Смак чаю змінюється при потраплянні кисню. Листя набувають коричневого відтінку та аромату сіна.

Для чаю вищого сорту збирають листки за самого верху. Вони більш ніжні та мають величезну кількість корисних речовин.

Перемелювання сировини. Відсутність доброго обладнання не є показником хорошої якості.

Використання маття (матча) в кулінарії

Зелений чай матча в кулінаріїВикористовують порошок матча, як для приготування чаю за традиційним рецептом, так і в якості додатків до різних напоїв та страв.

Будучи доданим до інших сортів чаю та кулінарних страв, матча збагачує їх вітамінним комплексом, надаючи свіжий аромат, смак і зеленуватий відтінок.

Добре відомий напій «Лате» готується з завареним маття, цукром та молоком.

Морозиво з матча – не тільки оригінальне за зовнішнім виглядом, але і набагато корисніше від звичайного.

Порошок маття можна додавати у випічку, сиропи, желе, муси, десерти, каву, коктейлі та ін.

Чудові соуси для м'ясних страв можна приготувати з використанням чудового зеленого порошку маття (матча).

Маття (матча) в косметології

Для профілактики карієсу та лікування ясен маття додають до зубного порошку або пасти.

Порошок маття (матча) додають у креми та мило.

Для оздоровлення та очищення шкіри обличчя з порошку маття роблять маски.

Щоб позбавитись від прищів та вугрів на обличчі також складаються маски з використанням цього японського зеленого чаю.

Слабо заварений маття використовують для вмивання обличчя.