Геморой у жінок: особливості, симптоми, лікування

Геморой - це найпоширеніше захворювання прямої кишки. Хвороба схильна до хронічного перебігу. У запущених випадках, коли хворі жінки займаються самолікуванням і не звертаються до лікарні, недуга призводить до ускладнень (проктиту, тромбозу, некрозу прямої кишки). Які причини, симптоми і лікування цієї патології, варто розібратися далі.

Геморой у жінок

Проблема геморою у жінок

Характеристика жіночого геморою

Пряма кишка - це дистальний відділ товстого кишечника, який закінчується анальним отвором. Цей орган служить для виведення калових мас. У задньому проході розташовується венозна мережа. Венами кров тече до серця. Геморой - це захворювання неінфекційної етіології, за якого спостерігається розширення вен в області прямої кишки. Практично завжди варикозне розширення поєднується з тромбозом. На відміну від артерій, вени мають більш тонку стінку. Це сприяє варикозу. При геморої судини розтягуються, стають тонкими і звитими. Струм венозної крові порушується. За тривалого застоя розвивається тромбоз.

Кожна п'ята людина на Землі страждає від цього захворювання. Жінки і чоловіки хворіють однаково часто. За останні роки різко збільшилася кількість молодих осіб з цією недугою. Все частіше геморой діагностується у дівчат у віці від 20 до 30 років. Захворювання буває гострим і хронічним. Перша форма часто переходить у другу.

Гемороїдальні вузли можуть бути внутрішніми і зовнішніми. Відмінність полягає в тому, що утворення першого типу локалізуються під слизовою оболонкою прямої кишки в просвіті кишечника. Внутрішній геморой є початковою стадією захворювання. При прогресуванні хвороби вузли виходять. У цьому випадку розвивається зовнішній геморой. Внутрішня форма хвороби є у 4% населення. До групи ризику входять жінки, які вже народжували раніше.

Причини і фактори ризику геморою у жінок

Причини і фактори ризику геморою у жінок

Поява симптомів геморою у жінок обумовлена впливом на людину різних несприятливих факторів. Виділяють наступні причини цієї патології прямої кишки:

 • гіподинамія;
 • важка фізична праця;
 • підйом вантажів;
 • наявність хронічного запору внаслідок нераціонального харчування;
 • порушення кровотоку в судинах малого тазу;
 • згущення крові на тлі вживання малої кількості рідини;
 • порушення перистальтики кишечника.

Геморой - це захворювання, яке обумовлено неправильним способом життя. Сидяче положення протягом довгого часу, неправильна поза при сидінні, стояча робота, тривалі переїзди або перельоти - все це фактори ризику розвитку хвороби у жінок. Особи прекрасної статі, які піднімають важке або займаються важкою атлетикою, часто страждають від геморою. Нерідко перші ознаки захворювання з'являються після пологів.

Представниці слабкої статі часто дотримуються дієт. Це може привести до порушення перистальтики і запору, що є пусковим фактором розвитку геморою.

Найчастіше на захворювання страждають жінки, які працюють перукарями, продавцями-касирами, бухгалтерами. За останні роки різко збільшилася кількість дівчат, які водять автомобіль. Це знижує рухову активність і призводить до варикозу. До факторів ризику розвитку варикозної хвороби відноситься стрес, алкоголізм, недотримання режиму прийому їжі, наявність захворювань статевих органів, заняття анальним сексом, надмірна вага, куріння.

Суб'єктивні симптоми

симптоми геморою

За прихованої форми патології венозні вузли непомітні візуально. Вони розташовуються усередині і визначаються в процесі пальцевого дослідження прямої кишки. До суб'єктивних ознак геморою у жінок відносяться наступні:

 • свербіж в області заднього проходу;
 • печіння;
 • порушення випорожнення по типу запору;
 • відчуття дискомфорту під час дефекації;
 • відчуття стороннього предмета;
 • больовий синдром.
 • На ранніх стадіях хвороби жінок турбує почуття дискомфорту в задньому проході.

Це може бути розпирання, свербіж або печіння. У деяких хворих спостерігається біль в нижній частині живота. Неприємні відчуття турбують хворих до і після спорожнення кишечника. Запори є частим симптомом внутрішнього геморою у жінок. Порушення випорожнення розвивається через затримку в кишці калових мас. Сприяє цьому зниження перистальтики. Біль найчастіше турбує під час випорожнення кишечника.

Об'єктивні симптоми хвороби

Захворювання можна запідозрити за наявності в калі крові. У здорової людини в калових масах подібні сліди відсутні. Ректальна кровотеча є специфічною ознакою хвороби. Кров може виявлятися на нижній білизні хворої жінки, в калових масах або на папері. Обсяг цих виділень в більшості випадків незначний (кілька крапель). При внутрішньому геморої кровотечі виникають періодично. При хронічній формі цієї патології кров з'являється тільки в період загострення. Вона має яскраво-червоний колір, розташовується на поверхні калу. Такі прояви виникають в результаті пошкодження гемороїдальних вузлів. Масивні кровотечі можуть стати причиною анемії.

Нерідко при геморої з заднього проходу виділяється слиз. Він утворюється в стінці кишки і виходить назовні. Секрет подразнює шкіру, викликаючи свербіж та набряк. При огляді у хворих жінок можна виявити припухлість та гіперемію. У разі приєднання інфекції та розвитку тромбозу підвищується температура тіла. Внутрішні вузли здатні вивалюватися. Так розвивається зовнішній геморой. Спочатку утворення вправляються самостійно, потім для цього потрібно докладати зусиль. Головна ознака хвороби - наявність вузлів. Вони являють собою розширені ділянки вени.

План обстеження жінок хворих на геморой

Тактика лікування геморою у жінок залежить від правильно поставленого діагнозу. Геморой має схожу клінічну картину з іншими захворюваннями (гострі та хронічні тріщини заднього проходу, рак товстої кишки, проктит, виразковий коліт). Рання діагностика цієї патології ускладнена з огляду на те, що вузли розташовуються усередині. Їх можна виявити тільки при інструментальному або пальцевому ректальному дослідженні. При первинному огляді пацієнтки лікар обов'язково проводить пальпацію.

Подібний огляд можна проводити в позі, коли хворий лежить на боці із зігнутими в колінах та притиснутими до тулуба ногами, або в колінно-ліктьовий позі. Дослідження проводиться в стерильних рукавичках. Лікар вводить вказівний палець в задній прохід і досліджує пряму кишку. Оцінюється розташування вузлів, їх кількість та розміри. Попередньо палець змащується вазеліном. На наявність геморою вказує присутність крові на рукавичці після дослідження.

Найбільш достовірним методом діагностики є ректороманоскопія. У просвіт кишки хворий вводиться трубка на глибину до 30-35 см. Оглядається слизова прямої і частини сигмовидної кишки. Додатково може проводитися іригоскопія та біопсія. Лабораторне дослідження включає в себе загальні клінічні аналізи крові та сечі, дослідження калових мас на наявність прихованої крові, копрограму. Потрібно здати кал на яйця гельмінтів та цисти найпростіших. Для виключення виразкової та ентероколіту організовується колоноскопія.

Як вилікувати паціентів?

Лікування геморою у жінок

Колонопроктологи знають, чим лікувати таких хворих. Терапія неускладненого внутрішнього геморою консервативна. Виділяють наступні методи:

використання ректальних супозиторіїв; (наприклад препарат Реліф)

нормалізацію харчування;

корекцію способу життя;

застосування флеботропних засобів;

введення антиагрегантів.

Патогенетична терапія передбачає використання засобів, які підвищують тонус вен.

Дієта від геморою

Не всі знають, як лікується геморой у жінок дієтою. Щоб гемороїдальні вузли не травмувалися, потрібно дотримуватися певного раціону. Основна мета - розм'якшення калових мас та профілактика запору. Дуже часто геморой поєднується з анальними тріщинами. Відбувається це через травмування слизової твердими каловими масами. Щоб кал став м'яким, потрібно пити більше рідини (кисіль, сік з м'якоттю, компот з курагою). Рекомендується їсти відварені та сирі овочі, фрукти, висівки, чорнослив, інжир. У раціоні має бути більше клітковини та пектину. Потрібно відмовитися від вживання спиртних напоїв.

Коли вузли починають випадати і вправляються самостійно, може проводитися склерозування або лазерна коагуляція. Це більш радикальні методи лікування. На 3 стадії геморою, коли вузли потрібно вправляти руками, потрібне проведення лігірування або кріодеструкції. При розвиненому тромбозі призначаються протизапальні препарати. На пізніх стадіях хвороби і при розвитку тромбофлебіту проводиться радикальна операція. В ході неї видаляються розширені вени.

Це захворювання можна попередити. Важливо вести правильний спосіб життя.

Для запобігання геморою у жінок, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:

 • вживати достатню кількість рідини;
 • лікувати хронічні захворювання (гастрит, ентероколіт);
 • їсти більше рослинних продуктів (фруктів, ягід, овочів, злаків);
 • дозувати фізичне навантаження;
 • уникати тривалого перебування в положенні стоячи або сидячи;
 • обмежити час, проведений перед телевізором або комп'ютером;
 • частіше змінювати позу;
 • вести здоровий спосіб життя;
 • підтримувати оптимальну масу тіла;
 • більше рухатися;
 • займатися спортом;
 • виключити стресові ситуації.

Профілактику геморою потрібно проводити вже з юності, бо захворювання все частіше виявляється в молодому віці. Щоб попередити ускладнення при вже розвиненому захворюванні, слід проконсультуватися з лікарем і дотримуватися всіх його рекомендації.

Самолікування часто призводить до прогресування жіночого геморою і розвитку ускладнень. Медикаментозна терапія ефективна тільки на ранній стадії хвороби, коли вузли не виходять назовні. Отже внутрішній геморой у жінок розвивається дуже часто. Від цієї недуги страждають мільйони жінок і дівчат у всьому світі.