Менструальний цикл: яка норма циклу та що робити при збоях?

Менструальний цикл – тема донедавна досить табуйована. Тим часом, жінки мають контролювати тривалість влсаного циклу, адже будь-які відхилення від норми можуть стати першим симптомом серйозних захворювань. Розберемось що таке менструальний цикл, та чому важливо вести календар місячних.

Норма менструального циклу

Що таке менструація та менструальний цикл

Менструальний цикл - це сукупність циклічних змін в організмі жінки, які викликаються зміною кількості естрогенів та прогестерону в крові.

Перший день циклу починає відлік від 1 дня місячних — періоду, коли матка позбувається слизової оболонки, яка відслужила своє. Протягом 3–5 днів місячних слизова оболонка матки повністю оновлюється. Паралельно в крові починає збільшуватися рівень жіночих статевих гормонів - естрогенів.

У цей час у яєчнику дозріває фолікул – особливе утворення, у якому формується повноцінна яйцеклітина. Дозрівання закінчується приблизно за 14 днів від початку циклу, тобто від першого дня місячних. Це - фолікулярна фаза менструального циклу, яка закінчується розривом фолікула, та виходом яйцеклітини, повністю готової до запліднення. Це процес називається овуляцією.

На місці фолікула утворююється так зване жовте тіло, яке виробляє гормон прогестерон, завдання якого - підготувати організм до вагітності та підтримувати її, якщо відбулося зачаття запліднена яйцеклітина була імплантована. Жовте тіло латиною — corpus luteum, тому фаза менструального циклу, що відповідає часу його існування, називається лютеїновою.

Якщо запліднена яйцеклітина імплантувалася в матці, жовте тіло збільшується у розмірах, продовжує виробляти прогестерон доти, доки не сформується плацента, яка візьме на себе цю функцію. Якщо вагітність не трапилася, жовте тіло атрофується, зменшується в розмірах і перестає виробляти гормони. Рівень гормонів у крові різко знижується. Судини, які живлять слизову оболонку матки, спазмуються, через це клітини слизової оболонки гинуть і починають відторгатися організмом. Настає ще одна менструація.

Менструальний цикл, його фази та тривалість регулюються гормонами. У свою чергу, на гормональний баланс впливають різні фактори, у тому числі забезпеченість організму вітамінами. Вітаміни регулюють активність обміну речовин, у тому числі синтез та ефективність впливу гормонів.

Чи існує норма менструального циклу?

Оптимальним вважається менструальний цикл, який триває 28 днів, або місячний цикл. Проте нормальна тривалість циклу має ширші межі – від 21 до 35 днів. Про всяк випадок нагадаємо, як вираховується тривалість менструального циклу: цей час між першим днем місячних та першим днем наступних.

Отже, нормально, якщо між першими днями чергового менструального циклу минає від 21 до 35 днів. Разом з тим, тривалість циклу в однієї жінки має бути однаковим завжди. Допускаються відхилення в 3 дні під впливом несприятливих факторів: стресу, застуди, тяжкого фізичного навантаження. Тому лікарі радять усім жінкам вести календар місячних. Найпростіший метод, яким користувалися наші бабусі, — кишеньковий календарик, на якому відзначаються дати. Шанувальники сучасних методів вибирають із багатьох жіночих додатків для смартфона.

Контроль менструального циклу допомагає вчасно виявити відхилення та вжити заходів. Якщо видимих ​​причин зміни тривалості циклу немає — необхідно відправитися до лікаря для своєчасної діагностики та лікування.

Причини та ознаки порушення циклу

Порушення циклу можуть виявлятися по-різному:

Зміни тривалості. 

Якщо цикл коротший за 21 день або довший за 35 — потрібно шукати причину.

Надмірно рясні кровотечі. У нормі жінка втрачає за одну менструацію 40 мл крові, максимально допустима крововтрата - 80 мл. Якщо прокладку доводиться міняти частіше, ніж раз на дві години — цілком імовірно, що менструальна кровотеча надто рясна, і краще звернутися до лікаря для з'ясування причин. Менструальна кров у нормі рідка, поява згустків — ще одна ознака надмірної крововтрати, причини якої вимагають з'ясування. Тривалість менструації не має перевищувати 5 днів.

Нерегулярний цикл. 

Якщо терміни менструації зсуваються не час від часу через хворобу, надмірне фізичне чи емоційне напруження, а завжди, то навіть ведення менструального календаря не дозволяє передбачити початок наступних місячних, — це не норма.

Менструальний біль. 

Під час місячних можуть відчуватись спазми, але у вигляді незначного дискомфорту. Сильні болі, які заважають повсякденному життю - відхилення від норми.

Передменструальний синдром (ПМС). 

Від цієї проблеми тією чи іншою мірою страждають до 90% жінок. Проте, виражені перепади настрою, сильні набряки, біль у грудях чи животі, загострення алергій перед менструацією, мігрені та інші прояви ПМС нічого не мають заважати нормальній життєдіяльності.

Таким чином, нормально менструації виглядають так:

  • регулярні,
  • безболісні,
  • кров без згустків,
  • крововтрата за всю менструацію не перевищує 40 мл,
  • без ПМС.

Будь-які відхилення від подібної картини вимагають з'ясування причин. Не варто займатися самодіагностикою, той самий симптом може бути викликаний різними захворюваннями. Так, надмірно рясні менструації можуть виникнути як при порушенні згортання крові (у тому числі через дефіцит вітаміну К), так і при міомі або ендометріозі, а в гіршому варіанті - злоякісному новоутворенні. Тому перше, що потрібно зробити за будь-яких жіночих проблем, — звернутися до грамотного гінеколога.