Наскільки шкідливий наркоз для дітей

Наскільки шкідливий наркоз для дітей

З розвитком сучасного суспільства, появою високих технологій та їх проникненням зокрема в медицину, стало популярно вимагати від лікувальних процедур не тільки позбавлення від недуги, а й мінімуму дискомфорту під час їх проведення. Для усунення болю та психологічного стресу, пов'язаного з її очікуванням, сучасна медицина готова запропонувати нам використання анестезії в найрізноманітніших формах - від простого місцевого знеболювання до глибокого медикаментозного сну (наркоз). Під час проведення великих операцій для лікування серйозних захворювань необхідність наркозу очевидна.

Однак існують і інші ситуації: ми хочемо і народжувати без болю, і зуби лікувати без страху, і зовнішність покращувати без неприємних відчуттів. Тим не менш, не буває абсолютно безпечних медичних втручань та лікарських препаратів.

І тут дуже важливо порівнювати ризик до дійсної необхідності. Крім ризику ускладнень від самої медичної процедури або загострення захворювання на тлі втручання в організм, необхідно також не забувати про існуючий ризик несприятливих наслідків від наркозу. Особливо важливо це пам'ятати, коли мова йде про наших дітей, за яких рішення, що стосуються їх здоров'я, приймаємо ми - батьки.

Анестезією займаються лікарі анестезіологи-реаніматологи і в Україні існує безліч анестезіологічних клінік, наприклад перелік подібних клінік в Києві ви можете побачити за посиланням https://doc.ua/kliniki/kiev/all/anesteziologia.

Зовсім недавно на одному батьківському промайнуло повідомлення від матусі, яка робила своїй 1,5 річній дитині операцію з розтину під'язикової вуздечки під загальною анестезією. Чесно кажучи, подібна легковажність дещо бентежить - наркоз дитині, в ситуації, коли необхідність в наркозі за такої малотравматичної та швидкої процедури абсолютно відсутня. Це - те ж саме, що здавати кров з пальця під наркозом! Хіба вам спаде таке на думку? При цьому багато учасників обговорення на цьому форумі теж не бачили в описаній ситуації нічого поганого.

Власне цей випадок і послужив причиною для написання статті про шкоду наркозу. Стало цікаво, чи дійсно такий страшний і небезпечний він своїми наслідками, як іноді доводиться чути. Чи може анестезія серйозно нашкодити дитині?

Що ж таке наркоз, і чому він буває необхідний?

Анестезія буває місцевою та загальною. У другому випадку прийнято говорити про наркоз. При місцевій анестезії препарат вводиться в тканини безпосередньо в зоні проведення медичного втручання або в нервові закінчення, які відповідають за проведення больових імпульсів з цієї зони та прилеглих до неї (іноді великих) ділянок в головний мозок. При цьому він не робить істотного впливу на організм в цілому (за винятком небезпечного випадку алергічної реакції на анальгетик). Так ми лікуємо зуби, видаляємо папіломи, робимо пірсинг. Епідуральна або спінальна анестезія, яка використовується під час пологів, теж відноситься до місцевої.

Загальна анестезія (наркоз) - це стан, який досягається фармакологічними засобами та відрізняється керованим відключенням свідомості та втратою чутливості. Разом з тим пригнічуються рефлекси та реакції на зовні подразники, що дає змогу проводити оперативне втручання, уникаючи небезпечних наслідків для хворого та повною амнезією операційного періоду. Термін «загальна анестезія» більш повно відображає суть стану, ніж термін «наркоз». Найважливішим завдання наркозу є усунення реакції на больові подразники, а пригнічення свідомості має менше значення. 

Основним завданням загальної анестезії є запобігання такого небезпечного стану організму, як больовий шок, який може призвести до смерті. Важливо якісно знеболити пацієнта, при цьому він може перебувати і в свідомості (в залежності від виду виконуваної операції). Такий ефект досягається, наприклад, за епідуральної анестезії. Іншим важливим завданням наркозу є повне розслаблення мускулатури, що полегшує доступ до внутрішніх органів ».

У ситуації, коли мова йде про лікування дитини, часто мету застосування наркозу змінюють пріоритет, і на перший план може виходити необхідність виключення свідомості та знерухомлення маленького пацієнта.

Але, тим не менш, існує важливе правило, засноване на здоровому глузді. Суть його в тому, що небезпека наркозу не має перевищувати ризик медичної маніпуляції, заради якої хворому і дається наркоз.

Наскільки наркоз для дітей є небезпечним

Наскільки наркоз для дітей є небезпечним

Існує думка, що наркоз вкорочує життя. Насправді наркоз сам по собі життя, звичайно, не вкорочує. Небезпека його дійсно полягає з одного боку в токсичності застосовуваних препаратів, що було особливо актуально на зорі епохи застосування медикаментозного наркозу, коли використовувалися найрізноманітніші, в тому числі і небезпечні своїми віддаленими наслідками речовини, необхідний рівень анельгезіі та релаксації організму досягався за рахунок тривалої підтримки високотоксичних доз наркотику в крові пацієнта, а з іншого боку, ризики визначаються рівнем кваліфікації лікаря-анестезіолога.

Більшість негативних наслідків наркозу пов'язано саме з людським фактором: по-перше і в основному, з особливостями організму пацієнта, який може дати непередбачену реакцію, і з нею потрібно бути готовим справлятися; по-друге, з кваліфікації самого анестезіолога, коли він володіє не повною мірою сучасними технологіями комбінованого наркозу, якщо не догледів за якимись життєво важливими параметрами організму, що знаходиться під наркозом пацієнта або вчасно не провів необхідні заходи щодо їх підтримки та корекції стану хворого, несвоєчасно помітив алергію на якийсь застосовуваний медикамент (це вже, звичайно, кримінальні крайності).

На сьогоднішній день для загальної анестезії використовуються сучасні препарати, які не мають віддалених ефектів і швидко виводяться з організму. Наркоз проводиться шляхом комбінації різних речовин та способів їх введення: внутрішньовенно, внутрішньом'язово, інгаляційно, ректально, трансназально. Комбіноване застосування двох або декількох препаратів проводиться з метою зниження дози, а, отже, і токсичності кожного з них.

І все-таки не можна забувати, що навіть найбезпечніші препарати для надання наркозу мають певну токсичністю для організму. Не випадково наркоз ще називають медикаментозної комою.

Можливі наслідки наркозу

Можливі наслідки наркозу

Розрізняють респіраторні, серцево-судинні та неврологічні ускладнення наркозу, а також анафілактичний шок.

До респіраторних ускладнень відносяться зупинка дихання під час процедури загального наркозу (апное) або після виходу з наркозу вже після того, як дихання у хворого повністю відновилося (рекурарізація), бронхиолоспазм, ларингоспазм.

Причини цього виду ускладнень найрізноманітніші: від механічних травм під час процедури загального наркозу (травми ларингоскопом, грубої інтубації, потрапляння різноманітного пилу, сторонніх предметів та блювотних мас в дихальні шляхи і т.д.) до індивідуальної реакції на препарати і загального важкого стану хворого . Підвищений ризик таких ускладнень є у осіб, які страждають на захворювання дихальної системи. Так, бронхиолоспазм (тотальний або частковий) може виникати у пацієнтів з пухлинами бронхів та легенів, бронхіальною астмою та схильних до алергічних реакцій. Ларингоспазм часто розвивається при скупченні секрету в гортані, зокрема у хворих легеневою формою туберкульозу. 

Серцево-судинні ускладнення включають аритмії, брадикардії, зупинку серця. Найчастіше вони виникають при неадекватному веденні загального наркозу (передозування деяких препаратів), малооперативному усуненні ознак гіпоксії, несвоєчасних або неефективних реанімаційних заходах, які проводяться для корекції наслідків проведеної пацієнтові хірургічної операції (сильне роздратування рефлексогенних зон, масивна крововтрата та ін.).

Фактором ризику тут також є наявність в анамнезі у пацієнта захворювань серцево-судинної системи. Частота подібних ускладнень в середньому становить 1: 200 випадків в групі ризику.

До неврологічних ускладнень відносяться судоми, м'язові болі, тремтіння під час пробудження, гіпертермія, регургітація, блювання. Причинами цього виду ускладнень є також реакція на різні медикаменти, які застосовуються під час операції, супутні захворювання центральної нервової системи (пухлина мозку, епілепсія, менінгіт), неадекватна передопераційна підготовка. Є категорія хворих, у яких таке неприємне і небезпечне явище під час наркозу, як блювота, яке може привести до засмічення дихальних шляхів, бронхоспазму і порушення вентиляції легень і гіпоксії під час операції, а також запалення легенів в післяопераційному періоді, настає без будь-яких видимих причин.

Вкрай небезпечним ускладненням під час операцій, що проводяться як під наркозом, так і під місцевою анестезією, є анафілактичний шок, який представляє собою індивідуальну алергічну реакцію організму на медикаменти, яка виявляється різким раптовим зниженням артеріального тиску, порушенням роботи серцево-судинної та дихальної систем. Алергеном можуть бути як власне наркотичні препарати, так і лікарські засоби та розчини, які застосовуються під час операції. Нерідко подібне ускладнення закінчується летальним результатом, бо анафілактичну реакцію складно і важко лікувати, основу терапії складають гормональні препарати. Частота подібних ускладнень в середньому становить 1:10 000 випадків.

Щоб виключити можливість подібної реакції організму, анестезіолог має дуже ретельно вивчити історію хвороби пацієнта та інформацію про наявність у нього алергічних реакцій на медичні препарати, зокрема, на різні анестетики, щоб не допустити їх застосування. Вкрай важливим в цьому випадку є надання самим пацієнтом достовірної та повної інформації про себе під час відповіді на питання, які задаються лікарями.

Також, важливо зазначити, що наркоз впливає на пам'ять. При важких наркозах функція мозку, пов'язана з пам'яттю, погіршується. Часом необоротно.

Для максимально безпечного проведення операції та мінімізації ризиків, пов'язаних з введенням хворого у стан наркозу, дуже важлива якісна передопераційна підготовка пацієнта, що включає в себе корекцію порушень діяльності різних систем організму, зняття загострень хронічних захворювань, дотримання режиму харчування та відпочинку напередодні операції. Зокрема, за 4-6 годин до операції під наркозом забороняється прийом їжі та рідин для виключення ризику виникнення блювоти. Дотримання останньої вимоги багато в чому лежить на совісті пацієнта, і він має розуміти всю серйозність можливих наслідків його порушення. Підготовка до операції може займати від 1 доби до 1-2 тижнів.

Ускладнення при дитячому наркозі

Ускладнення при дитячому наркозі

Які ж з перерахованих ускладнень найбільш часто можуть виникати у дітей при проведенні їм наркозу? Чи є тут особливості в порівнянні з дорослими пацієнтами?

Специфіка застосування загальної анестезії у дітей пов'язана з особливостями дитячого організму. Так, у новонароджених знижена чутливість до деяких наркотичних речовин, тому концентрація їх в крові в порівнянні з дорослими пацієнтами іноді необхідна на 30% вище. При цьому зростає ймовірність передозування і пригнічення дихання, і як наслідок гіпоксії. Є перелік препаратів, які ніколи не застосовуються при проведенні наркозу дітям.

Кисень є невід'ємною частиною будь-якої інгаляційної анестезії. Разом з тим, на сьогоднішній день добре відомо, що у недоношених дітей гіпероксігенізація (застосування 100% кисню) може вести до різкої вазоконстрикції судин незрілої сітківки, що викликає ретролетальну фіброплазію та сліпоту. В ЦНС вона веде до порушення терморегуляції та психічних функцій, судомний синдром. У легенях гіпероксія викликає запалення слизової оболонки дихальних шляхів та руйнування сурфактанту. Всі ці особливості анестезіолог має обов'язково знати і враховувати.

У дитячому віці недосконала система терморегуляції, тому необхідно особливу увагу приділяти підтримці постійної температури тіла та не допускати як переохолодження, так і перегрівання, здатного привести до дуже небезпечного для життя ускладнення - гіпертермії (частота даного ускладнення зустрічається рідко, приблизно 1: 100 000 випадків, тим небезпечнішим воно є, якщо раптом виникне. Зазвичай анестезіологи не готові до зустрічі з подібною проблемою, бо за всю свою практику зазвичай з нею не стикалися). Також до числа специфічних ускладнень загальної анестезії у дітей відносяться судоми, розвиток яких може бути пов'язаний з гіпокальциемией, гіпоксією, а також підзв'язковий набряк гортані. При наявності різних хронічних захворювань ймовірність настання тих чи інших ускладнень наркозу у дітей також, як і у дорослих, зростає в залежності від особливостей цих супутніх захворювань. Тут все індивідуально.

Підготовка до наркозу для  дітей

Підготовка до наркозу для  дітей

Для пацієнтів похилого та дитячого віку підготовка до операції під наркозом обов'язково має включати психологічну складову і повне зняття передопераційного емоційного стресу. У таких пацієнтів нервова система відрізняється нестабільністю, і високим ступенем психогенних неврологічних розладів, які можуть викликати ускладнення загальної анестезії як з боку центральної нервової системи, так і серцево-судинної системи. Дуже важливою є постійна присутність поруч та психологічна підтримка близьких родичів для літніх хворих і батьків для пацієнтів дітей в періоді підготовки до операції та безпосередньо перед введенням наркозу.

Ви довіряєте життя своєї дитини анестезіологу

Таким чином, сучасний наркоз мінімально токсичний, високоефективний та досить безпечний, якщо його проводить досвідчений лікар-анестезіолог. Він може бути проведений багаторазово без шкоди здоров'ю пацієнта, якщо тільки не виникне яких-небудь ускладнень. Ймовірність їх в сучасно обладнаних клініках з висококваліфікованим персоналом не так велика. Проте, завжди залишається місце ризику, пов'язаному з індивідуальними особливостями кожної людини, а також недостатньою кваліфікацією анестезіолога, від якого під час проведення операції під наркозом повністю залежить життєдіяльність організму пацієнта.

Вводячи в стан медикаментозного сну свою дитину, ви повністю довіряєте його життя анестезіологу.