Навіщо потрібно робити біохімічний аналіз крові на креатинін?

Навіщо потрібно робити біохімічний аналіз крові на креатинін?

біохімічний аналіз крові на креатинін

Вживаючи щодня воду або іншу рідину, ми пропускаємо її через нирки, які фільтрують та створюють кислотно-лужну рівновагу для внутрішнього середовища в організмі. Крім цього, вони виконують функції ендокринної системи та беруть участь у синтезуванні гормонів. Також через них проходить майже до 1500 літрів крові за добу!

Можна довго ще говорити про нирки та інші органи людини, однак сьогодні ми б хотіли загострити увагу на такій речовині, як креатинін. Він є продуктом біохімічних реакцій та проходить в м'язових тканинах людини. Креатинін в крові людини є показником відхилень в роботі нирок, оскільки він є підсумковим продуктом білкового обміну, то за його кількістю в крові можна робити висновки про наявність патологій в сечовидільній системі.

Лікар може направити вас на здачу crea за підозрою на захворюванні нирок або ж для того, щоб зробити загальну оцінку сечовидільної системи. Однак тест показаний і здоровим людям, які активно займаються спортом та нарощують м'язову масу або мають інші показання.

Попередня підготовка до аналізу на креатинін

Дослідження дає виявити не тільки патологію нирок, але й хвороби скелетної мускулатури людини, відхилення в роботі щитовидки або виявити кишкову непрохідність. Попередня підготовка перед біохімією крові нічого особливого не вимагає, проте людині слід дотримуватись кількох стандартних правил. Підготовка має бути наступною:

1. За 2 дні до дослідження припинити фізичні вправи та навантаження;

2. За добу виключити вживання кави, чаю, м'яса та іншої білкової їжі;

3. Для більш точного визначення креатиніну аналіз виконується вранці натщесерце, при цьому останній прийом їжі має бути за 8-10 годин до аналізу;

4. За 15 хвилин перед процедурою забору крові пацієнтові треба розслабитись.

Проводити аналіз найкраще в перевіреній лабораторії, де встановлене сучасне обладнання та працюють професійні фахівці.

Яка норма креатиніну в крові?

Коли аналіз зданий, через добу будуть відомі результати. Кількість креатиніну відрізніється, залежно від віку та статі. Для жінок, рівень креатиніну повинен становити:

1.  17-60 років - 53-97 мкмоль/л.;

2.  60-90 років - 53-106 мкмоль/л.;

3.  90 років та старше 53-115 мкмоль/л.;

У чоловіків трохи інші показники:

1.  17-60 років - 80-115 мкмоль/л.;

2.  60-90 років - 71-115 мкмоль/л.;

3.  90 років та старше 88-150 мкмоль/л.

Що значить, якщо креатинін в крові завищений?

Знижений креатинін

Мало знати рівень креатиніну в крові, важливо розуміти про що свідчать зміни. Говорити про патологію варто лише в тому випадку, якщо він підвищений у 2 рази й більше. Боротись з цим явищем потрібно оперативно, бо неможливість виведення токсичних речовин може сильно негативно позначитись на здоров'ї та заподіяти йому шкоди. Причиною підвищення креатиніну може бути:

1. Ниркова недостатність;

2. Запальні процеси печінки;

3. Пошкодження м'язів;

4. Сильні опіки;

5. Прогресивна м'язова дистрофія;

6. Цукровий діабет;

7. Ревматоїдний артрит;

8. Період лактації;

9. Старість;

10. Велика маса м'язових тканин;

11. Надмірне вживання м'ясних та рибних продуктів.

Які симптоми може відчувати людина при підвищеному вмісті креатиніну?

Гіперкреатинемія у кожної людини може проявлятись по-своєму, проте можна виділити кілька загальних симптомів і виглядають вони так:

1. Втрата апетиту;

2. Судоми;

3. Анемія;

4. Болі в м'язах;

5. Задишка;

6. Зневоднення;

7. Порушення режиму сну.

Щоб знизити рівень креатиніну в крові людині слід зрозуміти причини його підвищення, тому тут в силах допомогти виключно фахівець, і його рекомендацій потрібно дотримуватися дуже суворо. У період відновлення рівня необхідно змінити розпорядок дня. Потрібно забезпечити повноцінний 8-ми годинний сон та зменшити фізичну активність. Також не завадять масажі тіла та прийняття теплих ванн. Крім приймання медикаментів, необхідно прибрати з раціону гостру та жирну їжу. До дозволених страв і продуктів відносяться: фрукти, овочі, сир, каші, соки, мінеральна вода, компоти та макарони з твердих сортів пшениці.

А що робити, якщо креатинін знижений?

Бувають випадки, коли креатинін в крові знижений. Гіперкреатинемія може виникнути через порушення білкового балансу в м'язових тканинах або у всьому організмі. При цьому розлади в роботі нирок на зменшену концентрацію ніяк не впливають. При пониженому вмісті креатиніну лікар не ставить діагноз, але обходити увагою його не варто. Щоб відновити рівень концентрації, необхідно:

1. Поступово збільшувати кількість фізичних навантажень;

2. Частіше ходити пішки;

3. Випивати менше 1.5 літрів рідини на добу;

4. Більше вживати білкової їжі;

5. Приймати додаткові вітамінні комплекси.