Навіщо потрібно робити біохімічний аналіз крові на креатинін?

біохімічний аналіз крові на креатинін

Вживаючи щодня воду або іншу рідину, ми пропускаємо її через нирки, які фільтрують та створюють кислотно-лужну рівновагу для внутрішнього середовища в організмі. Крім цього, вони виконують функції ендокринної системи та беруть участь у синтезуванні гормонів. Також через них проходить майже до 1500 літрів крові за добу!

Можна довго ще говорити про нирки та інші органи людини, однак сьогодні ми б хотіли загострити увагу на такій речовині, як креатинін. Він є продуктом біохімічних реакцій та проходить в м'язових тканинах людини. Креатинін в крові людини є показником відхилень в роботі нирок, оскільки він є підсумковим продуктом білкового обміну, то за його кількістю в крові можна робити висновки про наявність патологій в сечовидільній системі.

Лікар може направити вас на здачу crea за підозрою на захворюванні нирок або ж для того, щоб зробити загальну оцінку сечовидільної системи. Однак тест показаний і здоровим людям, які активно займаються спортом та нарощують м'язову масу або мають інші показання.

Попередня підготовка до аналізу на креатинін

Дослідження дає виявити не тільки патологію нирок, але й хвороби скелетної мускулатури людини, відхилення в роботі щитовидки або виявити кишкову непрохідність. Попередня підготовка перед біохімією крові нічого особливого не вимагає, проте людині слід дотримуватись кількох стандартних правил. Підготовка має бути наступною:

1. За 2 дні до дослідження припинити фізичні вправи та навантаження;

2. За добу виключити вживання кави, чаю, м'яса та іншої білкової їжі;

3. Для більш точного визначення креатиніну аналіз виконується вранці натщесерце, при цьому останній прийом їжі має бути за 8-10 годин до аналізу;

4. За 15 хвилин перед процедурою забору крові пацієнтові треба розслабитись.

Проводити аналіз найкраще в перевіреній лабораторії, де встановлене сучасне обладнання та працюють професійні фахівці.

Яка норма креатиніну в крові?

Коли аналіз зданий, через добу будуть відомі результати. Кількість креатиніну відрізніється, залежно від віку та статі. Для жінок, рівень креатиніну повинен становити:

1.  17-60 років - 53-97 мкмоль/л.;

2.  60-90 років - 53-106 мкмоль/л.;

3.  90 років та старше 53-115 мкмоль/л.;

У чоловіків трохи інші показники:

1.  17-60 років - 80-115 мкмоль/л.;

2.  60-90 років - 71-115 мкмоль/л.;

3.  90 років та старше 88-150 мкмоль/л.

Що значить, якщо креатинін в крові завищений?

Знижений креатинін

Мало знати рівень креатиніну в крові, важливо розуміти про що свідчать зміни. Говорити про патологію варто лише в тому випадку, якщо він підвищений у 2 рази й більше. Боротись з цим явищем потрібно оперативно, бо неможливість виведення токсичних речовин може сильно негативно позначитись на здоров'ї та заподіяти йому шкоди. Причиною підвищення креатиніну може бути:

1. Ниркова недостатність;

2. Запальні процеси печінки;

3. Пошкодження м'язів;

4. Сильні опіки;

5. Прогресивна м'язова дистрофія;

6. Цукровий діабет;

7. Ревматоїдний артрит;

8. Період лактації;

9. Старість;

10. Велика маса м'язових тканин;

11. Надмірне вживання м'ясних та рибних продуктів.

Які симптоми може відчувати людина при підвищеному вмісті креатиніну?

Гіперкреатинемія у кожної людини може проявлятись по-своєму, проте можна виділити кілька загальних симптомів і виглядають вони так:

1. Втрата апетиту;

2. Судоми;

3. Анемія;

4. Болі в м'язах;

5. Задишка;

6. Зневоднення;

7. Порушення режиму сну.

Щоб знизити рівень креатиніну в крові людині слід зрозуміти причини його підвищення, тому тут в силах допомогти виключно фахівець, і його рекомендацій потрібно дотримуватися дуже суворо. У період відновлення рівня необхідно змінити розпорядок дня. Потрібно забезпечити повноцінний 8-ми годинний сон та зменшити фізичну активність. Також не завадять масажі тіла та прийняття теплих ванн. Крім приймання медикаментів, необхідно прибрати з раціону гостру та жирну їжу. До дозволених страв і продуктів відносяться: фрукти, овочі, сир, каші, соки, мінеральна вода, компоти та макарони з твердих сортів пшениці.

А що робити, якщо креатинін знижений?

Бувають випадки, коли креатинін в крові знижений. Гіперкреатинемія може виникнути через порушення білкового балансу в м'язових тканинах або у всьому організмі. При цьому розлади в роботі нирок на зменшену концентрацію ніяк не впливають. При пониженому вмісті креатиніну лікар не ставить діагноз, але обходити увагою його не варто. Щоб відновити рівень концентрації, необхідно:

1. Поступово збільшувати кількість фізичних навантажень;

2. Частіше ходити пішки;

3. Випивати менше 1.5 літрів рідини на добу;

4. Більше вживати білкової їжі;

5. Приймати додаткові вітамінні комплекси.