Остеохондроз шийного відділу: симптоми, лікування

Остеохондроз шийного відділу

Остеохондроз - хвороба, яка є однією з найбільш поширених в світі. Більшість людей після 35 років мають остеохондроз шийного відділу хребта в тій чи іншій формі. Останнім часом спостерігається тенденція до збільшення кількості тих, хто страждає важкою формою захворювання і до омолодження хвороби, зниження її нижньої вікової межі. Це пов'язано з тим, що все більше число людей зі всього світу займається сидячою роботою і веде малорухливий спосіб життя. Тим часом хвороба досить небезпечна, і будь-яка людина має знати, що це таке - остеохондроз, як він виявляється і як лікується, вміти розпізнати його симптоми і своєчасно почати лікування. Не займайтеся самолікування - відразу зверніться до лікаря, наприклад, непогані відгуки про клініку доктора Ігнатьєва.

Причини виникнення шийного остеохондрозу

Остеохондроз є однією з небагатьох хвороб, які характерні лише для людини. У інших тварин ця хвороба не зустрічається. Причиною такого явища є така відмінна риса людини, як прямоходіння. Вертикальне розташування хребетного стовпа призводить до того, що хребці тиснуть один на одного і кістково-хрящова тканина хребта поступово деградує та деформується.

Хребет людини починається з шийного відділу. Всього в цьому відділі сім хребців - з першого по сьомий. Хребці відокремлюються один від одного міжхребцевими дисками. Шийний відділ хребта є особливо вразливою його частиною, що пов'язано, в першу чергу, з підвищеною рухливістю хребців у цій області. У шийному відділі хвороба відбивається, перш за все, на дисках, які є слабким місцем в структурі хребта.

Поширеності шийного остеохондрозу сприяють також такі фактори, як невеликий розмір хребців та відносна слабкість м'язів шиї. Також на розвиток шийного остеохондрозу дуже впливає недостатність кровопостачання хрящової тканини.

Таким чином, розвиток захворювання є складним і тривалим процесом і не має однієї-єдиної причини. Хоча встановлено зв'язок між сидячою роботою людини і наявністю у неї шийного остеохондрозу, тим не менш, хвороба нерідко зустрічається і у тренованих людей, особливо спортсменів - через підвищене навантаження на шийний відділ хребта під час підняття важких предметів.

У літніх людей, зазвичай, деградація хребетних структур - це неминучий процес, пов'язаний зі старінням організму та ослабленням його захисних сил. Однак найчастіше зустрічається патологічний тип шийного остеохондрозу, за якого головну роль відіграють зовнішні або внутрішні негативні чинники.

Фактори, що сприяють розвитку остеохондрозу шиї:

 • порушення постави
 • викривлення хребта
 • травми спини
 • зайва вага
 • важка фізична праця
 • сидяча робота
 • малорухливий спосіб життя
 • порушення обмінних процесів
 • часті переохолодження
 • незручна поза під час сну
 • стреси, перевтома
 • спадкові фактори
 • інфекційні захворювання
 • індивідуальні особливості будови тіла, наприклад, занадто довга або занадто коротка шияФактори, що сприяють розвитку остеохондрозу шиї

Стадії розвитку шийного остеохондрозу

Хвороба має чотири стадії. Не завжди буває просто визначити стадію захворювання за аналізом симптомів, бо іноді ступінь деградації кістково-хрящової тканини може не відповідати симптомам, які спостерігаються у хворого.

Перша стадія шийного остеохондрозу

Починаються деструктивні процеси у кістково-хрящовій тканині хребців. Зазвичай, на цій стадії симптоми слабо виражені. Хворі або взагалі не помічають їх або не пов'язують із захворюваннями хребта, а приписують стресам та перевтомі.

Друга стадія шийного остеохондрозу

Починається зменшення висоти диска, на його поверхні з'являються тріщини. Симптоми на цій стадії виявляються в постійних болях, слабкості, онімінні окремих ділянок обличчя.

Третя стадія шийного остеохондрозу

Утворюються грижі дисків, пошкоджуються шийні судини та м'язи. У хворого з'являються запаморочення, болі в потиличній частині голови.

Четверта стадія шийного остеохондрозу

З'являються остеофіти - розростання кісткової тканини, які захищають хребці від навантаження, що призводить до обмеження нервів. Це призводить до скутості рухів та пошкодження сусідніх суглобів.

Шийний остеохондроз: симптоми

Основні симптоми остеохондрозу шийного відділу хребта:

 • болі в шиї та плечах
 • слабкість м'язів
 • підвищене потовиділення
 • оніміння рук
 • порушення координації
 • запаморочення
 • Погіршення зору та слуху
 • підвищення артеріального тиску
 • головні болі

Ці типові для остеохондрозу шийного відділу хребта симптоми можуть бути присутніми на всіх стадіях хвороби. У більшості випадків спостерігається лише кілька симптомів зі списку, а решта можуть бути відсутні. Людина, яка вперше зіштовхнулася з подібними ознаками хвороби, далеко не завжди підозрює у себе шийний остеохондроз. Тому може звертатися до різних лікарів - терапевтів, кардіологів, невропатологів, хірургів. І правильний діагноз в результаті може бути поставлений із значним запізненням.

Синдроми

При шийному остеохондрозі зустрічається кілька синдромів, тобто, типових станів, які мають комплекс характерних ознак. Вони виявляються в залежності від того, які нерви та артерії зачіпаються в результаті хвороби:

 • синдром хребетної артерії
 • кардіальний синдром
 • гіпертензивний синдром
 • корінцевий синдром
 • синдром шийної мігренісимптоми остеохондрозу шийного відділу хребта

Синдром хребетної артерії - одне з найбільш неприємних і небезпечних ускладнень шийного остеохондроза. Він обумовлений тим, що знижується кровотік по артерії, яка проходить уздовж хребта і живить головний мозок. Синдром виявляється такими симптомами, як системне або періодичне запаморочення, ослаблення слуху і зору. У деяких випадках може траплятися непритомність. Нерідко спостерігається різновид синдрому, що містить у тому, що в нормальному стані кровотік в артерії нормальний, однак під час повороту голови в той чи інший бік він може різко падати.

Кардіальний синдром розвивається при стисканні корінців нервів, які здійснюють іннервацію діафрагми або грудного м'язу. В результаті у хворого можуть спостерігатися болі, які нагадують кардіалгію, хоча безпосереднього впливу на серце при цьому не відбувається. Однак для синдрому можуть бути характерні такі явища, як тахікардія, гіпотензія та аритмія.

Гіпертензійний синдром також відноситься до числа найбільш небезпечних ускладнень. На відміну від синдрому хребетної артерії, він викликаний здавленням НЕ артерій, а вен, що ускладнює відтік крові від голови. Синдром приводить до збільшення внутрішньочерепного тиску, що може проявлятися в таких симптомах, як нудота, блювота, головний біль.

Синдром шийної мігрені має мало спільного зі своєї етіологією з класичною мігренню. Він виявляється у найсильніших болях в потиличній частині голови. Болі носять нападоподібний характер, тривають до десяти годин і супроводжуються блювотою.

Корінцевий синдром - найпоширеніший синдром при остеохондрозі шийного відділу. Викликається здавленням окремих корінців нервів в шийних хребцях. Він може виражатися в болях в області шиї, потилиці, лопаток, плечей, в оніміння і ослабленні тонусу окремих ділянок рук (аж до неможливості виконувати якісь маніпуляції) та шиї.

Дуже часто можуть спостерігатися відразу кілька синдромів або ж окремі симптоми, характерні для різних синдромів.

Як видно, при остеохондрозі шийного відділу хребта прояви хвороби багатогранні і далеко не завжди хворий здатний правильно розпізнати за ними причину їх виникнення. Якщо ви стикаєтеся зі схожими симптомами, то це привід для звернення до лікаря.

Діагностика остеохондрозу шийного відділу

Для установки діагнозу рекомендується звернутися до терапевта. Він спрямує до фахівців - ортопеда, вертебролога, невролога.

Для діагностики застосовуються наступні види досліджень:

 • рентгенографія
 • комп'ютерна томографія
 • магнітна томографія
 • ультразвукове сканування судин шиї

Рентген дозволяє визначити зміщення хребців, наявність розростань - остеофітів та сольових відкладень, ущільнень дисків. Комп'ютерна томографія полягає в створенні серії рентгенівських знімків, які дають об'ємне уявлення про орган, в даному випадку - про шийний відділ хребта. Вона дозволяє деталізувати ступінь патологічного процесу - характер здавлювання нервів, структура остеофітів, висоту дисків, і т.д. Магнітно-резонансна томографія, заснована на фізичному ефекті ядерного магнітного резонансу, дає ще більш детальну структурну картину хребта. УЗД судин шиї допомагає виявити зміни кровотоку в магістральних судинах шиї, викликані захворюванням.

Лікування шийного остеохондрозу в домашніх умовах

Як лікувати остеохондроз шийного відділу в домашніх умовах і чи лікується він взагалі? Для боротьби з хворобою медицина розробила чимало методів. Деякі способи лікування можна застосовувати і вдома. Але цей процес тривалий і повне одужання малоймовірне, особливо у літньому віці. Однак уповільнити та зупинити руйнівні процеси в хребті можливо на будь-якій стадії хвороби.

На початкових стадіях захворювання методи, зазвичай, консервативні. Для лікування шийного остеохондрозу використовуються кілька способів:

 • лікарські засоби
 • лікувальна фізкультура
 • фізіотерапія
 • масаж
 • спеціальні засоби для фіксації хребта

Якщо ж хвороба перейшла до останньої стадії, і відбувається серйозне руйнування кістково-хрящової структури хребта, то для лікування остеохондрозу шийного відділу хребта може застосовуватися і оперативне втручання.

Лікування шийного остеохондрозу

Лікувальна фізкультура

Лікувальна фізкультура - найпростіший і найдоступніший вид лікування шийного остеохондрозу і, разом з тим, досить ефективний. Лікування фізкультурою можна проводити і в домашніх умовах. При остеохондрозі інтенсивність занять не грає вирішальної ролі, необхідна лише їх регулярність. В першу чергу, фізкультура призначена для зміцнення м'язів шиї, які замінюють недостатню функціональність хребта і допомагають йому підтримувати ослаблені хребці.

Для зміцнення м'язів шиї рекомендуються щоденні заняття. Вони можуть бути як зовсім простими, що складаються з поворотів та нахилів голови в різні боки, так і більш складними, що включають допомогу шийним м'язам з боку рук. Їх можна виконувати і вдома, і на роботі. Наприклад, якщо робота є сидячою, то корисно робити подібні вправи після години сидіння за столом або монітором. Однак виконувати їх можна лише поза періодом загострення захворювання і при відсутності больового синдрому. В іншому випадку вони здатні лише погіршити стан.

Не менш ефективним є і зміцнення м'язів плечового пояса, наприклад, за допомогою регулярних занять з легкими гантелями. Однак підйом вантажів (гир, штанги) протипоказаний. Корисними є також регулярні заняття плаванням, бо вони розвантажують хребет.

 

Для того, щоб уникнути загострень, слід також організувати місце для сну. Подушка не має викликати викривлення шиї, а матрац повинен бути жорстким і рівним. У деяких випадках можуть допомогти спеціальні пристосування для сну - ортопедичні матраци та подушка.