П'ять міфів про здоровий спосіб життя

Міфи про здоров'яВона прокидається о 6 ранку, починає день з протеїнового коктейлю та тренування, а закінчує басейном. Їсть кожні три години, ретельно відмірюючи порції та підраховуючи калорії. В її раціоні все або органічне, або знежирене, або те й інше одночасно. Вона споживає 2 літра негазованої води на добу, більшу частину дня проводить на свіжому повітрі, а вихідними розважається велосипедними поїздками та командними іграми. Не п'є, не курить, не їсть солодкого... І не існує.

Людину, здатну так знівечити власне життя, придумали маркетологи, які просувають бренди, що асоціюються зі здоровим способом життя. Цей образ створений для того, щоб допомагати вам витрачати гроші та заважати жити. Його мета — викликати почуття провини за відсутність плаского преса, часу для занять в тренажерному залі та сили волі, необхідної, щоб втиснутися в жорсткі рамки спортивного режиму. І так, рухомі цим почуттям, ви негайно купуйте який-небудь розкручений "символ здоров'я". Який навряд чи зробить вас здоровішою людиною.

По-перше, це так звані "функціональні продукти" — ті, що містять протеїни, вітамінізовані, пробіотичні, збагачена жирними кислотами їжа та напої. За прогнозами американської консалтингової групи Markets & Markets, до 2020 року обсяг світового ринку функціональних продуктів" складе $2,5 млрд. По суті, це означає перехід з категорії "нішевих товарів" в категорію "товари масового повсякденного попиту". По-друге, органічна їжа та дієтичні продукти, знежирені, безглютенові, піддані мінімальній термообробці та ін. по-третє, спортивні товари. Виробники спортивного одягу та взуття давно вже орієнтуються виключно на масовий попит, тобто на покупців, які не займаються професійним спортом. До того ж останніми десятиліттями до них додалися фітнес-індустрія та різноманітні спортивні гаджети.

Власне, нічого з перерахованого саме по собі шкідливим назвати не можна. Однак нав'язливе просування всіх цих товарів може послужити погану службу вразливій людині. І тоді результат виявиться повною протилежністю того, що обіцяє реклама.

Загалом, ризикуючи зіпсувати чиюсь статистику продажів, ми все-таки спробуємо позбавити вас від почуття провини та довести, що вести здоровий спосіб життя простіше, зручніше та приємніше, ніж це прийнято вважати.

Міф 1. Бігати вранці завжди корисно

Два роки тому вчені з Інституту вивчення серцево-судинної системи людини при центрі Lehigh Valley Health Network (США, штат Пенсільванія) зробили офіційну заяву про те, що навіть за досить помірних навантажень пробіжки можуть завдати серйозної шкоди здоров'ю. Цьому передувало дослідження за участю 3800 осіб, які займалися бігом різного ступеня інтенсивності. З чоловіків та жінок старших за 35 склали групу із середнім віком 46 років і одержали несподіваний результат. Тривалість життя тих, хто бігає багато та інтенсивно, так само як і тих, хто не займається фізкультурою зовсім, виявилася меншою, ніж у тих, хто займається бігом помірно. При цьому фактори, які могли б спотворити клінічну картину (хронічна гіпертонія або гіпотонія, високий рівень холестерину в крові та куріння), були заздалегідь враховані — жоден з них не міг вплинути на дослідження. Погіршення статистики тривалості життя починалося приблизно на позначці близько 20 миль (32 км) на тиждень, тобто всього близько 4,5 км на день. Останнє відповідає приблизно 30-45 хвилинам щоденного бігу підтюпцем — більш тривалі пробіжки приводили до скорочення середньої тривалості життя бігунів. А особливо дорого ранкові пробіжки обходилися тим, хто бігав в межах міста поблизу активного автомобільного трафіку звичайними тротуарами, без спеціального пружного покриття.

Міф 2. Знежирена їжа — частина здорового харчування

Чули про те, що жирна їжа нібито сприяє розвитку серцево-судинних захворювань, а знежирена знижує ризики?Чи корисно їсти знежирену їжу? Шість років тому Американський журнал клінічного харчування присвятив цьому питанню цілий спецвипуск. Редактори об'єднали дані 21 дослідження. Мова про абсолютно різні клінічні експерименти, проведені не пов'язаними між собою лікарнями та інститутами з різних куточків США. Брали участь в них майже 350 тис. "піддослідних", з них 11 тис. до моменту початку дослідження вже спостерігалися у кардіологів з симптомами серцево-судинних захворювань. Середня тривалість дослідження становила 14 років. А висновок такий: прямого зв'язку між споживанням жирної їжі та розвитком хвороб судин і серця не існує. А якщо ви уникаєте харчових жирів не з боязні проблем з кардіологією, а від того, що хочете схуднути, — класичні знежирені продукти для вас і зовсім протипоказані. Особливо йогурти, адже для того, щоб компенсувати зміни смакових якостей, викликаних зниженням жирності, в ці продукти додають більше цукру. Так що для фігури вони набагато небезпечніші звичайних жирних.

Міф 3. Ранній підйом — ознака здорового способу життя

Чи корисно рано вставати?Стара англійська приказка, аналог української "Хто рано встає...", яка пов'язує ранній підйом зі здоров'ям, багатством і мудрістю (Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy and wise), — бреше! Минулого року група дослідників з Університету Вестмінстера (Великобританія) опублікувала доповідь, згідно з якою раннє пробудження веде до хронічного стресу. Справа в тому, що приблизно з 6 до 8 ранку в організмі виробляється максимальний рівень кортизолу — гормону стресу. Але найголовніше, що пробудження в цей період зберігає рівень кортизолу завищеними протягом всього дня. Відповідно, якщо ранні підйоми для вас — спосіб життя, значить, і передозування кортизолу — явище виняткове. Згодом за це доведеться розплачуватися зниженням імунітету, хронічними мігренню та депресією. При цьому корисність ранкового моціону шкоди ранкового недосипання не компенсує. Тож якщо на роботу або на заняття вам потрібно потрапити до 8-9 ранку, фіззарядку краще відкласти на вечір. До речі, періодом найціннішого для організму сну прийнято вважати час з 8 вечора до півночі і з 2 години дня до заходу сонця.

Міф 4. Десерти — це зло!

Вражаючий висновок групи вчених з Тель-Авівського університету, опублікований цієї зими, суперечить всім традиційним уявленням про правильне харчування. Якщо ми хочемо скинути вагу, перше, від чого нам рекомендують відмовитися, — кондитерські вироби (класичне поєднання жирів тваринного походження і вуглеводів). Цю рекомендацію спростовують ізраїльський дієтолог Даніела Якубович та кілька її однодумців, які нещодавно поставили цікавий експеримент. 193 людини, які бажали схуднути, розділили на дві групи. Першу постійно годували низькокалорійною їжею — 300 кілокалорій за один прийом. Другій групі вранці давали повноцінні сніданки — 600 кілокалорій (яєчня, м'ясо, квасоля, овочі), а потім пригощали десертом, але при цьому загальна кількість кілокалорій за день була такою ж, як і у першої групи (1600 на добу для чоловіків і 1400 для жінок). Так от, швидкість втрати ваги в учасників обох груп була однаковою. Зате показник стабільності досягнутого результату у другій групі виявився набагато вищим: через 32 тижня учасники експерименту, які сиділи на суворій низькокалорійній дієті, почали знову набирати щойно скинуті кілограми, а ті, хто їли торти вранці, все ще худнули. Отже, якщо любите іноді побалувати себе солоденьким, надалі можете робити це з легким серцем. Але тільки вранці і знаючи міру: для тих, хто їсть кондитерські вироби кілограмами, розплатою, швидше за все, стане діабет другого типу та ожиріння.

Міф 5. Довгі прогулянки свіжим повітрям гарні для всіх

Але тільки не в тому випадку, якщо у вас є зайва вага, і якщо ви міський житель. Вчені кафедри соціальної медицини Університету Чи корисні довгі прогулянки?Монреаля досліджували відмінності в роботі органів дихання струнких та повних людей. Виявилося, що глибина дихання корелюється з вагою. Експеримент показав, що люди, які страждають ожирінням, вдихають в середньому на 50% більше атмосферного повітря. Чим менше надмірної ваги — тим менше надмірного дихання, але навіть за мінімального перевищення своєї ідеальної ваги людина вдихає на 7% повітря більше. При цьому в місті разом з ним вона отримує і свою частку газоподібних забруднень — аміаку, діоксиду сірки, оксидів азоту тощо. Якщо показник надлишкового дихання буде вищим за 10%, результатом регулярних тривалих прогулянок в межах міста, найімовірніше, стане отруєння, яке згодом спишуть на загальну забрудненість навколишнього середовища. Загалом, у більшості людей вистачає здорового глузду остерігатися, коли поруч хтось димить цигаркою, сильний запах диму нагадує їм про забруднення. Але потрібно пам'ятати, що серйозне забруднення часто присутнє навіть там, де запах не відчувається.

Джерело