Пошкодження обертальної манжети плеча: діагностика та лікування

Обертальна манжета плеча

Плечовий суглоб - один із ключових кісткових зчленувань опорно-рухового апарату людини. Його основу представляє ротаторна (обертальна) манжета, що утворена сухожиллями, які прикріплюють м’язи до кісток. Використовуючи сухожилля, м’язи рухають кістки, забезпечуючи рухову активність суглоба. Тож, саме завдяки ротаторній манжеті людина може ворушити рукою вперед, назад, вверх, в сторони, а також підіймати важкі предмети.

Плече - один із найбільш рухливих суглобів, який активно працює в повсякденному житті людини. Саме надлишкові регулярні навантаження роблять його вразливим до швидкого зносу, пошкоджень та травм. Як наслідок - проблеми з обертальною манжетою, які супроводжуються болем, слабкістю, зниженням рухливості. При сильному пошкодженні ротаторної манжети людина не може ворушити рукою у звичному діапазоні, що викликає значні проблеми в повсякденному житті. 

Усунення проблем з обертальною манжетою полягає у поверненні цілісності сухожилків, що гарантує повне відновлення функції плечового суглоба.

Більше інформації про пошкодження обертальної манжети плеча - на сайті клініки доктора Лінько за посиланням https://arthroscopy.kiev.ua/ua/хвороби-плечового-та-ліктьового-суглоба.html.

Діагностика

Діагностика розривів чи інших пошкоджень ротаторної манжети полягає в проведенні ряду клінічних, інструментальних та лабораторних досліджень, що включають:

  • огляд пацієнта та проведення спеціальних діагностувальних тестів з подальшою оцінкою результатів;
  • МРТ плечового суглоба;
  • УЗД плеча;
  • загальний аналіз крові.

Рентген діагностика в цьому випадку неінформативна. Оскільки сухожилля є рентген прозорими, їх просто не видно на знімку, що робить неможливим виявлення проблем з обертальною манжетою. Попри це лікар може призначити рентген з метою виявлення додаткових патологій, які можуть бути пов’язані з пошкодженням манжети плеча. 

Лікування та відновлення

Основна мета лікування проблем з обертальною манжетою плеча - ліквідація болю та запалення, а також повне відновлення функцій суглоба. 

Лікування може бути різним, залежно від ступеня розвитку хвороби, наявності супутніх патологій та протипоказань. При неускладнених пошкодженнях надають перевагу консервативній терапії, яка полягає в прийомі спеціальних препаратів та проходженні фізіопроцедур. Для відновлення діапазону руху руки призначають спеціальні вправи для розробки суглоба. Як правило, пацієнт може самостійно лікуватися, але має знаходитись під постійним контролем лікаря та фізіотерапевта. Період реабілітації та відновлення у більшості випадків становить шість-вісім тижнів.

При сильному пошкодженні манжети плеча показане хірургічне лікування. Рішення щодо доцільності хірургічного втручання приймає лікар, враховуючи розмір розриву, ступінь дегенерації суглобу, вік та потреби пацієнта. 

Сучасні технології дозволяють проводити операцію малоінвазивним способом, тобто лише через кілька проколів в області суглоба. Це закрита методика втручання, яка називається артроскопією. 

Переваги артроскопії:

  • відсутність великих шрамів;
  • мінімальна крововтрата;
  • зменшення пошкодження здорових тканин під час операції;
  • швидке загоєння та одужання;
  • можливість повернутися додому безпосередньо в день операції.

В деяких випадках показана операція відкритого типу, коли втручання проводиться шляхом розрізуванням м'язів і тканин на передній частині плеча. В надскладних ситуаціях пацієнтам похилого віку рекомендують ендопротезування суглобу, що  полягає у встановленні штучного протеза.