Психолог онлайн чи офлайн: що обрати?

Підтримка психолога є надзвичайно важливою під час війни, як для військовослужбовців, так і для цивільного населення. У воєнний час люди переживають екстремальні ситуації, які можуть викликати стрес, тривогу, страх та інші негативні емоції. Це може призвести до появи психологічних проблем, таких як посттравматичний стресовий розлад, депресія, тривожність, агресія та інші.

Підтримка психолога може допомогти людям зібратися з думками, знизити рівень тривоги та стресу, знайти шляхи вирішення психологічних проблем та зберегти психічне здоров'я. Крім того, психолог може допомогти військовослужбовцям та цивільному населенню зрозуміти свої емоції, вивчити стратегії для подолання стресових ситуацій, та відчувати підтримку від професіонала. Для цього існує велика кількість методів психологічної допомоги. За цим посиланням https://www.rozmova.me/vydy-psykhoterapiyi ви зможете докладніше ознайомитися з методами, напрямками та видами психотерапії.

Ви можете вибрати будь-який зручний формат роботи з психологом: зустрічі офлайн, сесії онлайн або консультацію за допомогою листування. Розбираємо плюси та мінуси кожного варіанту.

Онлайн консультація психолога

Ми оцінюватимемо кожен формат за чотирьма критеріями:

  • Комфорт
  • Ефективність
  • Анонімність
  • Простір для індивідуального підходу

Консультація психолога офлайн

Офлайн консультація психолога

Найтрадиційніший формат

Комфорт

Ви приходите на прийом до кабінету, де проводите від 50 хвилин до години. А це означає – доведеться витратити час, щоб дістатися до кабінету та назад. Очевидно, що цей формат неможливий, якщо ви з психологом живете у різних містах чи країнах.

Працюючи в кабінеті, психологу простіше встановити контакт із клієнтом. Він може вловлювати найтонші моменти у взаємодії (зміна пози, тону голосу, інші невербальні сигнали). Чим більше у психолога інформації про реакції та особливості клієнта, тим швидше формується терапевтичний альянс.

Ефективність

Дослідження показують, що для ефективної психотерапії терапевтичний альянс є ключовим фактором. А як ми вже писали вище, на офлайн-терапії він, швидше за все, краще складатиметься: через невербальне спілкування, більш особистий контакт та гарантовану відсутність проблем зі зв'язком.

Анонімність

Зазвичай правила конфіденційності встановлюються з клієнтом на першій зустрічі та прописуються в поінформованій згоді на терапію.

Якщо психолог працює не за договором, повну анонімність неможливо гарантувати як на офлайн-терапії, так і онлайн. Очні сесії можуть бути проблемними для відомих людей: їх впізнають клієнти та співробітники центру. В онлайн-терапії існує ризик, що психолог запише та збереже відео чи аудіо сеанси. Тому ми у будь-якому випадку рекомендуємо клієнтам підписувати з психологом договір та окремо обговорювати питання конфіденційності.

Простір для індивідуального підходу

Офлайн-терапія не обмежена у використанні різних технік. Отже, ви зможете підібрати формат роботи та комбінацію методик, які підходять саме вам.

Онлайн консультація психолога

Психолог онлайн

Комфорт

Терапія онлайн проходить у форматі роботи за допомогою відео: наприклад, через Skype або Zoom. Клієнт може займатися, перебуваючи у будь-якій точці світу. Єдина складність - необхідно знайти тихе відокремлене місце. Сторонні люди або шуми можуть серйозно порушити перебіг психотерапії та негативно вплинути на контакт із психологом.

Контакт із психологом з відеозв'язку встановити значно складніше, ніж на особистій зустрічі. Побудова довірчих відносин — робота психолога, на яку він має спеціальні знання і навички. Але робити це непросто в ситуації, коли між клієнтом та фахівцем велика відстань і видно тільки обличчя (або навіть і без цієї інформації — якщо клієнт відмовляється від відео).

Ефективність

Формат онлайн-терапії ускладнює створення терапевтичного союзу. Можливо, це тимчасова складність і в майбутньому фахівці проходитимуть спеціальне навчання зі встановлення контакту з клієнтами онлайн. Але зараз таких якісних програм підготовки психологів в Україні немає. Клієнт ніколи не зможе зрозуміти заздалегідь, наскільки обраний фахівець вміє працювати за відеозв'язком і наскільки він може підлаштовуватися під формат.

Крім того, онлайн-терапія має обмежене коло запитів, з якими можна працювати. Наприклад, вона не підходить для роботи з психічними розладами (наприклад розлади особистості), важкими кризовими станами та травмами.

Анонімність

Тут так само, як і з офлайн-терапією — договір повністю захищає від розголошення даних. Це не означає, що без договору психолог відразу викладе запис вашої сесії в інтернет, але перестрахуватися має сенс.

Простір для індивідуального підходу

Як ми вже писали, деякі психологічні техніки важко чи неможливо застосовувати на онлайн-терапії: наприклад, тілесні техніки, драматерапія, ігрові та ін.

Консультація за допомогою листування

Комфорт

Листування з психологом зазвичай організовано так: кліент набуває пакет послуг на місяць, до якого входить можливість писати психологу листи в будь-який час і отримувати розгорнуту відповідь. Відсутність обмежень за часом та місцем може бути досить комфортною для клієнта, але при цьому терапевтичний альянс сформувати у такій ситуації складно.

Ефективність

Консультація з листування з погляду ефективності – слабкий формат психотерапії. Швидше, це навіть формат підтримки, оскільки жодна глибока робота з психологом у такий спосіб неможлива. Психологу буде складно скласти повноцінне бачення клієнта та його проблеми. Крім того, поштою чи месенджерами практично неможливо працювати з опором клієнта: якщо йому не захочеться відповідати на складне, але необхідне для його розвитку питання, він може просто перестати відповідати — і робота припиняється. Безумовно, на очній сесії у кабінеті вас також ніхто не може змусити відповідати на запитання. Але в цьому випадку ви обговорите з психологом причини відмови, домовитеся повернутися до питання пізніше або опрацювати страхи та невпевненість.

З листуванням потрібно бути обережнішими з точки зору встановлення здорових кордонів у роботі з психологом. Цей формат не має замінити клієнту роботу над собою та сформувати залежність від фахівця. Якщо листування стане для нього єдиним каналом підтримки, то від такої «терапії» шкоди буде більше ніж користі. Проблема не вирішиться повністю, але клієнт постійно звертатиметься до психолога, щоб хоч якось поліпшити свій стан.

Варто згадати, що існують змішані види терапії: наприклад, один раз психолог зустрічається з клієнтом особисто, а потім працює за листуванням або телефоном. Ефективність таких форматів приблизно така сама, як у консультації з листування.

Анонімність

Консультація з листування (навіть без договору) гарантує велику анонімність: адже ви з психологом не контактуєте особисто.

Простір для індивідуального підходу

Тут набір технік обмежений ще більше, оскільки психолог не зможе давати повноцінний зворотний зв'язок і вносити потрібні коригування тому, що робить клієнт.

Висновок

Якщо є можливість, краще вибирати терапію офлайн - вона надійніша з точки зору ефективності, при цьому різниця в ціні не така велика. Але якщо цей варіант неможливий - завжди краще отримати допомогу онлайн, ніж не отримати її зовсім. Листування краще використовувати тільки у поєднанні з іншими форматами, сприймаючи його як підтримку, але не як терапію.