Що потрібно знати про цукровий діабет

На цукровий діабет на сьогодні хворіє близько шести відсотків населення нашої планети. А найсумніше, що хвороба стає дедалі молодшою: якщо раніше цукровий діабет 2 типу був звичним явищем для людей у віці за 50, то тепер він зустрічається і у тих, кому щойно виповнилося тридцять. Ще три десятки років тому, це захворювання мало назву діабет літніх людей.

Зараз існує багато ефективних ліків від діабету, наприклад тут https://apteka.net.ua/ru/medikamenty/diabet які з високою ймовірністю зможуть допомогти істотно продовжити ваше життя. Але краще взагалі не стикатися із цим захворюванням.

Що таке цукровий діабет

Що таке цукровий діабет

Цукровий діабет – це ціла група захворювань, до якої входить і гіперглікемія - збільшення рівня глюкози у крові. Це відбувається через дефекти виробництва або дії інсуліну, які супроводжуються загибеллю певних клітин підшлункової залози.

Цукровий діабет призводить до пошкоджень та недостатньої роботи різних органів.

Причини можуть бути різні, від них залежить тип діабету.

Офіційна статистика свідчить, що найбільше розповсюдження набув діабет 2 типу – згідно зі статистикою ВООЗ, до 2025 року у світі ця хвороба має досягти кількості 380 млн. осіб. Але вже зрозуміло, що ця цифра буде значно більшою.

Загалом, за офіційними підрахунками, кожні 10 секунд у світі стає на двох хворих на цукровий діабет більше. Не дивно, що є навіть Всесвітній день боротьби проти діабету, а всі держави світу тією чи іншою мірою запроваджують різні програми, щоб зупинити зростання та скоротити смертність.

Типи цукрового діабету

Типи цукрового діабету

Існує кілька типів цього захворювання.

Цукровий діабет 1 типу.

Він виникає у тому випадку, коли підшлункова залоза з тих чи інших причин не виробляє власний інсулін і виникає дефіцит цього гормону у крові. Найбільше потерпають від цієї хвороби діти та молоді люди.

Цукровий діабет 2 типу.

Це найпоширеніший варіант. Він виникає тоді, коли підшлункова залоза виробляє більше інсуліну ніж потрібно, але разом з тим не може забезпечити транспортування молекули глюкози до клітин організму.

Гестаційний цукровий діабет.

Він відзначається лише у вагітних. Буває, що після пологів, коли відновлюється вуглеводний обмін, він проходить, але може перейти в цукровий діабет 2 типу.

Крім того, існує безліч інших специфічних типів ЦД, як правило, спричинених генетичними дефектами. Але вони зустрічаються дуже рідко.

Причини, які спричиняють цукровий діабет

Причини цукрового діабету

Цукровий діабет 1 типу з'являється за наявності аутоімунних процесів в організмі: відбувається порушення роботи систем організму, коли імунні клітини, які мають захищати організм, починають нападати на підшлункову залозу. Згодом запас клітин підшлункової залози, відповідальних за вироблення інсуліну, зменшується і починають виявлятися симптоми цукрового діабету.

А ось появу цукрового діабету 2 типу ми провокуємо самі.

Ні для кого не секрет, що епідемією ХХІ століття є ожиріння. До чого тут діабет? Справа в тому, що майже в 80% випадків ожиріння рано чи пізно призводить до діабету. Кожна друга людина з ожирінням може мати справу з розвитком діабету.

Близько 20 років тому в Америці було проведено дослідження – спостерігали за медсестрами. Воно тривало не один десяток років, і результат виявився наочним: коли медсестри, які на початку дослідження мали надмірну масу тіла, але ще не мали ожиріння, набирали вагу до 1 ступеня ожиріння, то ризик розвитку цукрового діабету у них підвищувався на 70%.

Ожиріння – це не косметичний дефект. Це комплекс порушень обміну речовин, які призводять до цукрового діабету 2 типу. Особливо, якщо воно накладається ще й на вік. Коли людина починає їсти більше, ніж може витратити, ті зайві енергетичні ресурси, які приходять до її організму протягом тривалого часу, починають запасливо відкладатися в жирові клітини. Ці жирові клітини не можуть зростати до безкінечності. Вони доходять до певного розміру – близько 100 мкм і більше не можуть збільшуватись, тому що виникають проблеми з кровопостачанням.

У результаті розвивається мікрогіпоксія - порушення мікроциркуляції крові в цих клітинках. Організм сприймає такі клітини, як загрозу та починає їх знищувати.

І якби таких клітин було небагато, то все обійшлося б мінімальними втратами, втратою не дуже здорових клітин. Але оскільки у людини з надмірною масою тіла таких клітин багато, то все це призводить до початку великих та негативних подій. Справа в тому, що в процесі знищення надмірно розвинених жирових клітин розвивається запалення. Навколо великих адипоцитів, які гинуть, накопичуються клітини білої крові, які ще більше стимулюють і підтримують запалення. Чим більше клітин, тим сильніше запалення, тим більше воно стимулюватиме залучення клітин білої крові та факторів запалення. Інакше кажучи, запалення стає самопідтримним.

Проблема ще й у тому, що це хронічне запалення в організмі ніяк не проявляє себе.

Воно не викликає у людей відчуття небезпеки. Ожиріння тече не відчутно, прогресуючи із запаленням. У людини, безумовно, з'являються зміни, наприклад, слабкість і стомлюваність. Але на них ніхто не звертає уваги.

Через це хронічні запалення і натомість ожиріння призводить до інсулінорезистенстності, тобто організм стає несприйнятливим до дії інсуліну.

Глюкоза не може потрапити до клітини, клітина сигналізує мозку, що нам не вистачає енергії, мозок активізує центр голоду, – це і є механізм виникнення цукрового діабету 2 типу. Як правило, найбільше хочеться солодкого, бо солодке дуже швидко забезпечує організм енергією. Це найпростіший продукт, який швидко підвищує глюкозу в крові та дає енергію. У крові стає ще більше глюкози. І розпочинається додатковий синтез інсуліну. Що ми маємо? У нас у крові багато глюкози, багато інсуліну, виходить такий собі цукровий компот, а в клітинах глюкози все одно дуже мало.

Мозок продовжує давати сигнал, що енергії не вистачає, і людина починає їсти безконтрольно і насамперед солодке, калорійне, насичене енергією. У результаті набирає ще більше ваги, а що більше вага, то сильніше прогресує діабет.

Зараз стало цілком очевидно, що зростання кількості хворих на цукровий діабет 2 типу безпосередньо пов'язане зі зростанням кількості повних людей.

Методи лікування та профілактика

Лікування цукрового діабету

  • Цукровий діабет 1 типу лікується лише за допомогою інсулінів. Але тут є різні варіанти.

    Це може бути терапія, коли людина кілька разів на день робить ін'єкції. А також пацієнт може використовувати помпу - спеціальний апарат, який постійно вводить інсулін до організму.

    В даний час розглядається питання ефективності пересадки підшлункової залози від донора. Кілька таких операцій уже здійснено.

  • При цукровому діабеті 2 типу варіантів лікування більше. По перше, може бути досить певної дієти та відповідного способу життя. У деяких випадках лікар може призначити таблетки. Якщо підшлункова залоза повністю витратила запас свого інсуліну, до терапії приєднуються інсуліни.

Коли на одній чаші терезів лежить вживання смаколиків, а на іншій якість вашого життя, її тривалість, мабуть, треба зробити однозначний вибір. І змінити спосіб життя. Якісне і здорове життя – це найкраще і «найсмачніше», що може бути в житті будь-якої людини.

Власне, це і є найкраща профілактика цукрового діабету 2 типу. І, зрозуміло, до правильного харчування потрібно додати фізкультуру чи хоча б піші прогулянки.

А ось профілактичних заходів для запобігання цукровому діабету 1 типу не існує. Єдине, що можна зробити, це здавати аналіз на антитіла дитині, яка народилася від батьків з діагнозом «цукровий діабет 1 типу». Якщо підтвердиться наявність антитіл, то батьки будуть насторожі і ретельніше стежитимуть за показниками глікемії та самопочуттям малюка. Але це не гарантія.