У дитини болить живіт

У дитини болить живіт

Як часто ми чуємо від наших дітей «Ой болить животик!». Діти скаржаться і вранці коли збираються до дитячого садочку або до школи, і ввечері коли лягають спати, і під час їжі зі словами «Більше не хочу». При цьому батьки реагую по різному: хтось біжить викликати швидку допомогу, а хтось відмахується, «вічно ти щось придумуєш». Як же не помилитися, що ж робити, якщо у дитини болить живіт.

Просто так діти брешуть рідко. Іноді дитина може говорити що у неї болить живіт, що б привернути увагу мами, навіть не відчуваючи дискомфорту в животі, але це все одно тривожний дзвіночок, адже вона не поскаржилася на ніжку, голову або на щось ще, значить вона періодично відчуває біль або дискомфорт в животі!

Діти дошкільного та молодшого шкільного віку скаржаться на біль не тільки коли вони відчувають дійсно больові відчуття, але й при метеоризмі (підвищеному газоутворенні) і при нудоті і при бурчання в животі і при дікомфорті в животі. Коли дитина під час їжі каже «все більше не можу, у мене болить живіт» не поспішайте її лаяти. Вона не може сказати «у мене почуття раннього насичення», але ж швидше за все у неї саме цей патологічний симптом, який буває при гастритах, функціональній диспепсії та інших захворюваннях.

Якщо Ваша дитина вранці скаржиться на біль в животі, то це може відбуватись не через бажання залишитися вдома, а у неї так званий «біль натщесерце», одна з ознак гастродуоденита, виразкової хвороби. А можливо він просто не хоче снідати, і не тому що він впертий, а тому що у нього ще «не прокинулися» ферменти. Таких дітей нагодувати «повноцінним» сніданком неможливо, та й не потрібно. Нехай дитина з'їсть порцію йогурту з чаєм, а в дитячому садку або в школі (тобто через 2 години від моменту прокидання) у неї буде другий сніданок.

Дитина може скаржитися на живіт коли хоче до туалету. Найчастіше це буває при запорах, коли процес випорожнення кишечника хворобливий. Можливо, що в цей час дефекація у таких дітей вже безболісна, але раніше, випорожнення супроводжувалося вираженими больовими відчуттями і дитина це запам'ятала! Тепер у маленького (та не обов'язково у маленького) чоловічка страх - «зараз буде боляче».

Як болить живіт

Як болить живіт

Що ж таке біль в животі і коли вона з'являється. Відчуття болю це відповідь організму на подразнення больових рецепторів розташованих в стінках внутрішніх органів (шлунка, кишечника) або капсулі, яка вкриває орган, наприклад печінку. При розтягуванні стінки, капсули, запалення ми відчуваємо біль. При спазмі м'язових органів, при болі в животі це в першу чергу кишечник, також відбувається подразнення рецепторів і ми відчуваємо біль. Біль в животі може бути внаслідок подразнення очеревини - тканини, яка вкриває внутрішні органи живота. Найчастіше це спостерігається при гострій хірургічній патології, наприклад апендициті.

Біль може бути гострою, коли людина відчуває «укол», таку біль не рідко порівнюють з «кинджальним болем» або тупою - біль ниюча, середньої інтенсивності.

Біль може бути хронічна, коли день у день людина скаржиться, при цьому не обов'язково постійно. Біль може відпускати і знову повертатися, при цьому ступінь інтенсивності може бути різною - від гострої, до тупої ледве помітної.

За локалізацією біль може бути розлита - коли болить весь живіт і локалізована, коли можна вказати больову точку.

Болі можуть бути пов'язані не з захворюванням внутрішнього органу, а з ураженням нервової системи, як центральної, так і периферичної. При пухлини в головному мозку болю можуть бути в різних місцях, в т.ч. і в животі, при цьому часто біль супроводжується блювотою. При вегетативній дисфункції біль в животі може супроводжуватися блідістю шкірних покривів, нудотою, блювотою, холодним потом.

Що робити, коли болить живіт у дитини

Що ж робити, якщо Ваша дитина поскаржилася на біль у животі. По-перше, не панікувати, поговоріть з дитиною, як у неї болить, де, при цьому не забувайте, що маленькі діти не можу локалізувати біль і частіше показують на пупок, навіть якщо у них болить під ребром. Не треба демонстративно нехтувати скаргою, навіть якщо Ви вважаєте, що це вигадка малюка. Поговоріть з ним пообіцяйте дати таблетку, сходити до лікаря, зробити обстеження. Ніколи не лякайте дитину візитом до лікаря або яким-небудь обстеженням, в подальшому дитина може боятися медичних установ і буде приховувати від Вас скарги, що призведе до пізньої діагностики захворювання.

При скаргах на біль у животі запитайте, коли дитина останній раз какала, можливо у неї запор. Батьки мають щодня контролювати дефекацію дитини, при цьому не тільки дошкільника, а й молодшого школяра, а в більш старшому віці треба регулярно розпитувати свою дитину чи було у неї сьогодні випорожнення, якої консистенції, чи не було там якихось домішок (кров, слиз, не переварена їжа). Часто батьки не звертаю уваги на такий важливий фізіологічний процес як дефекація, але ж з огляду на частоту, консистенцію випорожнення, наявність домішок, лікар зможе призначити необхідні обстеження (а не всі які є в арсеналі сучасної медицини), що дозволить швидше поставити діагноз і призначити лікування.

З ліків самостійно без призначення лікаря, при больовому синдромі, який виник вперше, можна тільки обволікаючі засоби та сорбенти. Якщо Ви дасте дитині знеболюючий антибактеріальний препарат або спазмолітик (но-шпу), то можна спотворити картину, і лікар не зможе поставити діагноз, що дуже небезпечно наприклад при апендициті. Краще викличте лікаря, нехай він подивиться дитину, а за необхідності призначить аналізи та обстеження.

На закінчення ще раз варто підкреслити. Скарги дитини на біль, це завжди тривожний симптом. Зверніться до лікаря, пройдіть обстеження і Вам не доведеться думати що це «запалення живота чи хитрощів». Будьте здорові!