Уникнути геморою просто!

Геморой, це хвороба, яка зустрічається все частіше. Згідно зі статистичними даними, кожна третя людина у світі мала/має такий негативний досвід. Тож профілактика геморою* рекомендована лікарями як для чоловіків, так і для жінок, особливо в віці після 50 років.

Як проявляється хвороба?

Геморой (або гемороїдальні вузли прямої кишки), — це шишки, які виникають всередині й навколо ануса (заднього проходу). Причиною виникнення патології є слабкість судин у боковій частині анального каналу, що призводить до потовщення слизової оболонки. Згодом вени збільшуються, перетворюючись на гемороїдальні вузли, виникають кровотечі, біль і дискомфорт1.

Прояви геморою можуть не помітні та з часом зникнути. Але частіше за все в разі захворювання людина помічає кров на туалетному папері або в калових масах під час дефекації. Також виникає свербіж, біль та відчуття дискомфорту навколо анального отвору. Найпомітнішим симптомом є шишка, що виступає з ануса2. В такому випадку варто звернутися по допомогу лікаря, який підбере оптимальне лікування.

Профілактика геморою

Види геморою

Розрізняють чотири типи внутрішнього геморою, які відрізняються залежно від стадії розвитку захворювання3:

1. Перший ступінь: незначні кровотечі при дефекації, вузли залишаються всередині ануса, можливий легкий біль і дискомфорт.

2. Другий ступінь: шишки кровоточать і впадають з ануса при дефекації.

3. Третій ступінь: гемороїдальні вузли доводиться фізично вправляти назад після дефекації. При великих розмірах вони спричиняють значний біль.

4. Четвертий ступінь: великі шишки, які постійно виступають із заднього проходу і не можуть бути виправлені назад. Кров всередині таких гемороїдальних вузлів може тромбуватися. Супроводжується інтенсивним больовим синдромом.

Зовнішній геморой проявляється у вигляді шишки, випадаючої за межі заднього проходу. Тромбований геморой виникає, коли в шкірі над анальним отвором утворюється згусток крові; це може викликати сильний постійний біль.

Чим лікувати геморой? Для цього використовують різні засоби, як медикаментозні (місцеві та загальні препарати), фізіотерапевтичні процедури, так і хірургічні методи.

Профілактика геморою

Краще запобігти захворюванню ніж думати, що робити при його наявності.

Як попередження можливої проблеми наведемо кілька рекомендацій:

  • вживати продукти з високим вмістом клітковини;
  • пити достатньо води;
  • робити регулярні фізичні вправи, які цілюще впливають на організм;
  • випорожнення кишечника треба робити за необхідністю, а не терпіти понад сили;
  • будь-які ліки, які можуть спричинити запор, не варто приймати без рекомендації лікаря;
  • варто уникати тривалого сидіння на унітазі, бо це збільшує тиск на кровоносні судини ануса.

Здорові уподобання в їжі, регулярні тренування — це найпростіші способи запобігти недузі. Тоді як зайва вага, шкідливі звички, сидячій спосіб життя можуть призвести до захворювання і дискомфорту.

_____________

*Реклама лікарських засобів. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися із лікарем та ознайомитися з інструкцією. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.

Література:

1. Davis BR, Lee-Kong SA, Migaly J, et al. The American Society of Colon and Rectal Surgeons clinical practice guidelines for the management of hemorrhoids. Dis Colon Rectum. 2018 Mar;61(3):284-92

2. Wald A, Bharucha AE, Limketkai B, et al. ACG clinical guidelines: management of benign anorectal disorders. Am J Gastroenterol. 2021 Oct 1;116(10):1987-2008.

3. Хірургічна гастроентерологія: Навчальний посібник / М.П. Павловський, Н.І. Бойко, С.М. Чуклін та ін. – Львів: “Кварт”, 2010. – 432 с