Випадання волосся або алопеція: причини, діагностика, лікування

Алопеція - часткове або цілковите випадання волосся, яке зачіпає волосисту частину голови або інші ділянки тіла. Може бути тимчасовим або постійним, виникати через генетичну схильність, гормональні або вікові зміни, різні захворювання, стреси.

Алопецією частіше страждають чоловіки, проте до випадання волосся схильні і жінки, і діти (частіше підліткового віку).

Чи лікується це захворювання? У більшості випадків так, наприклад, лікування алопеції у клініці Good Cells дає дуже непогані результати. Але спочатку давайте розберемося які бувають причини випадання волосся, а потім уже дізнаємося про симптоми та лікування алопеції.

Алопеція: симптоми, діагностика, причини, лікування

Причини випадання волосся

Генетична схильність

Андрогенетична алопеція (андрогензалежне випадання волосся) - найбільш поширена причина випадання волосся, з розподілом за чоловічим або жіночим типом. Розвиток захворювання обумовлений генетичною схильністю, випадання волосся відбувається через підвищену чутливість волосяних фолікулів до чоловічих статевих гормонів андрогенів. Цей процес може стартувати ще в підлітковому віці, проте зазвичай стосується дорослих чоловіків або жінок (прогресує з настанням менопаузи). З'ясувати чи саме генетична схильність є причиної алопеції, ви зможете, звернувшись до клінікі GoodCells за посиланням https://goodcells.com/

Аутоімунне захворювання

Гніздова алопеція

Гніздову алопецію (або осередкову алопецію) відносять до аутоімунних захворювань: з невідомої причини імунна система атакує волосяні фолікули, що призводить до випадання волосся на голові або інших ділянках шкіри. У поодиноких випадках відбувається повна втрата волосяного покриву голови (тотальна алопеція) або волосся по всьому тілу, разом з зоною зростання брів та вій (універсальна алопеція). Ризик вище у людей, які мають родичів із цим самим захворюванням або родичів, які страждають на аутоімунні захворювання: діабет 1 типу, системний червоний вовчак, патології щитовидної залози.

Вік

У більшості людей із віком відбувається скорочення фази анагену (стадії активного зростання волосяних фолікулів). Волосся на голові стоншується, стає ламким, випадання волосся носить дифузний характер. Найчастіше до вікової алопеції схильні жінки старші за 50 років. Перша помітна ознака – зміщення лобової лінії росту волосся назад.

Вікова алопеція

Гормональні зміни, захворювання

Тимчасова або постійна втрата волосся може бути пов'язана з гормональними змінами (синдром полікістозних яєчників, припинення прийому оральних контрацептивів, вагітність, пологи, менопауза), захворюваннями щитовидної залози, грибковою інфекцією шкіри голови (стригучий лишай), псоріазом шкіри голови, інфекцій (наприклад, сифілісом, за відсутності лікування).

Медикаментозна терапія

Деякі ліки (від депресії, серцево-судинних захворювань, артеріальної гіпертензії, артриту, подагри) можуть провокувати випадання волосся. Втрата волосся також тісно пов'язана з ліками та методами, спрямованими на лікування онкологічних захворювань: хіміотерапевтичними препаратами та променевою терапією (анагенова алопеція, спричинена токсичною дією на волосяні фолікули).

Інші причини

Випадання волосся може бути спровоковано стресом (зумовленим впливом фізіологічних чи психологічних факторів). Зазвичай це відбувається у вигляді уповільненої реакції (через кілька місяців), волосся випадає швидко і за короткий проміжок часу. Таку алопецію називають телогеновою, вона також може виникати внаслідок раптових гормональних змін.

Втрата волосся може бути пов'язана і з вибором дуже тугих зачісок (кіска, «кінський хвіст», пучок), неправильним розчісуванням, трихотілломанією, використанням агресивних косметичних засобів (тракційна алопеція, спричинена зовнішнім травматичним впливом на волосяні фолікули). За руйнуванні волосяних фолікулів випадання може стати незворотним.

Нарешті, до випадання волосся може призвести суттєвий дефіцит поживних речовин, особливо нестача заліза, білка чи цинку; погане харчування; значна втрата ваги; надлишок вітаміну А чи селену в організмі.

Симптоми

Симптоми випадіння волосся

У нормі людина втрачає від 25 до 100 волосин на день. Якщо їх випадає більше, це легко помітити під час розчісування та миття голови. Волосся стає тоншим, проділ - ширшим, зміщується лобова лінія росту волосся, з'являються залисини.

Перші помітні ознаки андрогенетичної алопеції у чоловіків - зміщення лобової лінії росту волосся назад (залисини) та облисіння верхівки голови, у жінок - витончення волосся на маківці, порідіння волосся в зоні проділу.

Основні симптоми гніздової алопеції: випадання волосся гніздами в будь-якій зоні, ступінь випадання варіюється і може бути тотальним. Втрата волосся зазвичай не супроводжується шкірними симптомами (болем, свербінням, лущенням).

Діагностика

Алопеція у багатьох випадках успішно лікується, ключем до ефективного лікування випадання волосся є визначення причини та встановлення точного діагнозу.

Діагностика алопеції включає збирання анамнезу, огляд волосистої частини голови та інших ділянок шкіри, тест на випадання волосся, огляд шкіри голови та волосся під збільшенням (за допомогою трихоскопа), у деяких випадках роблять біопсію шкіри голови. Лабораторні дослідження допомагають виключити або виявити захворювання, які можуть спричинити випадання волосся.

Надалі, залежно від результатів діагностичних досліджень, дерматолог (або трихолог) може рекомендувати пацієнтові консультацію у терапевта, ендокринолога, гінеколога, ревматолога та інших фахівців.

Лікування випадання волосся

Лікування алопеції

Лікування алопеції залежить від поставленого діагнозу та включає медикаментозну терапію та хірургічні методи (пересадка волосся). Застосовуються судинорозширюючі антигіпертензивні зовнішні засоби (Міноксидил), кортикостероїди (місцево, перорально, у вигляді ін'єкцій), інгібітор 5-альфа редуктази (Фінастерид), імуносупресивне лікування, протимікробна терапія при грибкових ураженнях. У деяких випадках ремісія захворювання може настати спонтанно, без лікування (гніздна алопеція).

Якщо випадання волосся спричинене основним захворюванням, необхідно зосередитися на його лікуванні. Якщо причиною втрати волосся є прийом певних ліків, необхідно проконсультуватися з лікарем. Залежно від вашої індивідуальної ситуації, він може запропонувати припинити прийом препарату або призначити альтернативні ліки.

Ви можете уникнути випадання волосся (маються на увазі запобіжні види алопеції), якщо дотримуватиметеся наступних рекомендацій:

  • Акуратно та дбайливо розчісуйте та мийте волосся, не допускайте механічної травматизації.
  • Уникайте агресивних процедур (гарячі бігуді, щипці для завивки волосся, перманентна завивка, нарощування волосся) та тугих зачісок.
  • Якщо ви приймаєте ліки, уточніть у лікаря, чи можуть вони викликати випадання волосся.
  • Захищайте волосся від ультрафіолетового випромінювання.
  • Відмовтеся від куріння.