МОЗ обіцяє вакцинувати всіх охочих українців від COVID-19 до кінця 2021 року

Наприкінці лютого в Україні розпочалась вакцинація. Як зазначається на umn.ua, заступник міністра охорони здоров’я та головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко переконаний, що протягом 2021 року вдасться вакцинувати всіх охочих. Але реальні темпи вакцинації виявились повільнішими, ніж було прогнозовано.

МОЗ обіцяє вакцинувати всіх охочих українців від COVID-19

Ще на початку лютого Міністерство охорони здоров’я України затвердило так звану «Дорожню карту з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19». У документі вказано, що вакцинація українців відбуватиметься у п’ять етапів:

  • Люди із найвищим ризиком інфікування та розвитку Covid-19 та лікарі, які мають справу з пацієнтами, хворими на Covid-19;
  • Люди віком 80+, соцпрацівники та лікарі, які працюють з пацієнтами з іншими хворобами;
  • Люди віком 65-79 років, працівники служб держбезпеки (ДСНС, Нацполіція, Нацгвардія, СБУ, ЗСУ, МВС) та вчителі;
  • Літні люди у віці 60-64 років, дорослі (18-59 років), в’язні та інші групи ризику;
  • Після реалізації 1-4 етапів та за умови доступності вакцин – усі інші, які не увійшли до пріоритетних груп.

Але вже через кілька тижнів після початку введення щеплень Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що процес вакцинації від коронавірусу пішов не за планом. У відомстві очікували, що в день будуть щеплювати близько 10 тисяч осіб, однак в реальності цей показник досяг лише 3 тисяч.

У зв’язку з цим в уряді розробили спеціальну кампанію з популяразиції вакцинації. За наказом МОЗ залишками препарату для медиків вакцинуватимуть громадських діячів, діячів культури та спорту та лідерів релігійних спільнот.

Нещодавно Степанов оголосив, що Україна переходить до другого етапу вакцинації. Тепер окрім мобільних бригад, які роблять щеплення по всій Україні, запрацюють і стаціонарні пункти вакцинації.

Якими препаратами вакцинують українців

МОЗ України офіційно зареєструвало лише 4 вакцини, які дозволено використовувати для щеплень. Серед них:

  1. AstraZeneca (CoviShield). Векторна вакцина, розроблена британсько-шведською біофармацевтичною компанією AstraZeneca та Оксфордським університетом. Наприкінці лютого Україна отримала першу партію препарату Covishield, який є відповідником оксфордської вакцини AstraZeneca. Він був вироблений в Індії в місцевому Інституті сироватки крові. Але після старту щеплення даним препаратом в Німеччині, Інститут імені Пауля Ерліха, який опікується проведенням вакцинації в країні, заявив про випадки тромбозу головного мозку у вакцинованих, тому країна тимчасово зупинила вакцинацію. Аналогічне рішення було прийнято і в Ірландії, Нідерландах, Італії, Франції, Іспанії та Індонезії. Враховуючи таку тенденцію, Європейське агентство з лікарських засобів оголосило про безпечність даної вакцини. Але поки до використання AstraZeneca повернулась лише Німеччина.
  2. Sinovac Biotech. Інактивована вакцина, розробкою якої займається китайська фармацевтична компанія. Президент України Володимир Зеленський запевнив, що поставка вакцини Sinovac Biotech відбудеться найближчим часом, орієнтовно наприкінці березня.
  3. Pfizer-BioNTech. Це мРНК-вакцина, яку створила німецька біотехнологічна компанія BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. За словами завідувача відділом стратегії імунізації Центру громадського здоров'я МОЗ України Олександра Заіка, частина партії даної вакцини буде доставлена в Україну вже у квітні. Наступна частина очікується протягом другого півріччя 2021 року.
  4. NovaVax. Субодинична вакцина, розроблена американською компанією NovaVax. На останньому етапі клінічних випробувань ефективність препарату була оцінена у 86.3%. Постачання вакцини в Україну заплановане з липня 2021 року.

Усього по всьому світу розробляється понад 66 вакцин, які перебувають на різних стадіях клінічного дослідження. Але поки Україна не планує сертифікувати інші, окрім вищевказаних.