Астигматизм — що це, симптоми та ознаки

Астигматизм (9D00.2 за МКХ-11) — це дефект зору, який позбавляє людину здатності чітко бачити предмети. Через неточне фокусування світлових променів, спричинене тим, що рогівка чи кришталик мають неправильну, тобто несферичну форму, одні ділянки зображення сприймаються чітко, а інші — розмито. У результаті людина бачить спотворену картинку.

Астигматизм

Ступені астигматизму

Ступінь астигматизму вимірюється в діоптріях (дптр) і розподіляється на наступні форми:

 1. Слабка (до 3 дптр) — тільки в кабінеті офтальмолога пацієнт може дізнатись про наявність недуга.

 2. Середня (до 6 дптр) — неправильна форма кришталика чи рогівки призводить до відчутного порушення зору.

 3. Висока (понад 6 дптр) крім проблем зі сприйняттям навколишнього світу людина відчуває різь в очах і головний біль, нерідко відчуває запаморочення, а спотворення предметів настільки велике, що обійтися без корекції неможливо.

Лише офтальмолог здатний контролювати прогресування порушення зору. Саме тому дуже важливо звернутись до фахівця своєчасно.

Причини виникнення та розвитку астигматизму

Причина астигматизму може критись у вродженому (викликаний генетичною схильністю чи ускладненнями при вагітності) або придбаному (викликаний травмами, операціями та іншими очними патологіями) характері дефекту.

Також існують такі види астигматизму:

 1. Проста гіперметропічна чи міопічна патологія — у цьому випадку спостерігається нормальна рефракція в одному меридіані очного яблука та короткозорість або далекозорість — в іншому;

 2. Складний гіперметропічний або міопічний дефект — в обох головних меридіанах ока діагностуються ознаки далекозорості чи короткозорості;

 3. Змішана патологія — в одному меридіані ока діагностується короткозорість, а в іншому — далекозорість.

Наслідки астигматизму

Коли навколишній світ сприймається зі спотвореннями, зорові органи перебувають у постійній напрузі, що призводить до швидкої втомлюваності. Якщо немає можливості відпочивати, якщо доводиться постійно працювати, особливо за комп'ютером, втома супроводжується відчуттями печіння, тиску та сверблячки, головним болем. Поступово якість зору погіршується.

Чи можна втратити зір від цієї патології? Ні. Однак одним із наслідків дефекту може стати косоокість.

Симптоми астигматизму

До симптомів астигматизму відносяться такі ознаки:

 • сприйняття об'єктів навколишнього світу розмитими (незалежно від відстані);

 • погіршення зору;

 • швидка втомлюваність, особливо під час використання комп'ютера, ноутбука чи мобільних пристроїв;

 • різь, печіння в очах;

 • почервоніння;

 • головний біль як результат підвищеного зорового навантаження;

 • необхідність примружитися, щоб чіткіше розглянути об'єкт;

 • помилки у сприйнятті (наприклад, ви плутаєте схожі одну на одні букви та цифри);

 • двоїння в очах;

 • неможливість сфокусуватися на якомусь предметі.

Корекція астигматизму

Найчастіше для корекції зору при астигматизмі офтальмологи призначають носіння окулярів при астигматизмі з циліндричними чи сфероциліндричними лінзами. Проте в деяких випадках прописується використання торичних контактних лінз при астигматизмі.

Варто розуміти, що звичайні окуляри та контактні лінзи дозволяють покращити якість зору, але зупинити розвиток астигматизму вони не можуть. Допомогти з цим допоможе лише хірургічне втручання.

Операція та прогнози на лікування

Сучасна медицина пропонує кілька методів апаратного лікування астигматизму:

 1. Лазерна корекція астигматизму.

 2. Імплантація інтраокулярної лінзи факічного типу.

 3. Заміна кришталика.

Всі перелічені вище види втручання не займають багато часу та дозволяють швидко відчути покращення зору. Так, пацієнти починають добре бачити відразу після завершення операції, щойно встають з операційного столу, проте їм необхідно пройти курс реабілітації. Тривалість цього періоду залежить від різних факторів, а у деяких випадках відновлення може тривати до місяця.