Навіщо людям потрібні брекети в 21 столітті | стаття (2021)

Брекети (від англ. "дужки") - незнімні ортодонтичні конструкції з технічно складною будовою. Брекети встановлюють для лікування різних патологій прикусу, кривизни зубного ряду. Ще кілька десятків років тому конструкції не відрізнялися естетикою та красою, були виконані з металу, і пошкоджували емалевий шар. Сьогодні пацієнтам доступно безліч видів брекет-систем з різних матеріалів, щоб весь процес лікування пройшов з максимальним комфортом.

Навіщо людям потрібні брекети в 21 столітті

Що таке брекети?

Показанням до установки ортодонтичних конструкцій вважається патологія прикусу будь-якої складності. Вироби ефективні за скупченості зубів, діастемах та тремах. Унікальність коригуючих систем пов'язана з їх пристроєм.

Компоненти брекетів:

 • брекети - накладки з фіксацією на зовнішній або внутрішній стороні зубної емалі за допомогою клейових складів;
 • дуга - металева дуга, яка проходить крізь кожен брекет і фіксується під певним натягом;
 • лігатури, кільця, пружинки - допоміжні елементи кріплення.

Кожна деталь конструкції продумана з урахуванням особливостей зубного ряду пацієнта, чим обумовлена ​​остаточна вартість на ортодонтичний виріб.

Брекети на зубах: класифікація

Існують дві основні групи брекет-систем: лінгвальні та вестибулярні.

Лінгвальні - це "невидимі" або внутрішні брекети, які встановлюють на внутрішній частині зубів. Такі вироби більше підходять дорослим пацієнтам, які піклуються про естетику своєї посмішки. Хоча придумані були для дітей, які погано чистили зуби.

Вестибулярні - традиційні моделі з кріпленням на зовнішній стороні зубів. Брекет-системи підходять для пацієнтів будь-якого віку, а сучасні матеріали не погіршують естетику посмішки.

Всі брекети класифікуються на лігатурні та безлігатурні:

 • Лігатурні. Стандартні ортодонтичні конструкції, в яких використовуються спеціальні гумки, а саме лігатури. Надалі такі кріплення замінюються більш пружними. Заміна металевої дуги або лігатур проводиться згідно показань. Лігатури можуть рватися, злітати, вимагають більш складного догляду.
 • Безлігатурні. Самолігуючі моделі брекетів працюють з меншою силою, але за рахунок пасивної дуги навантаження буде постійним, що сприяє якнайшвидшому переміщенню зубів з найменшим дискомфортом. Корекції виробляють рідше. Вартість таких конструкцій є трохи вищою, але ціна обумовлена ​​великим спектром переваг.

Термін носіння безлігатурних брекетів трохи нижчий. Вироби добре виглядають на зубах, підходять пацієнтам з різними патологіями прикусу.

Види брекетів

Для чого потрібні брекети: переваги і недоліки

Брекети мають як переваги, так і недоліки. Коригуючі апарати підходять для виправлення серйозних проблем прикусу, коли альтернативні методи малоефективні.

Брекети мають кілька ключових переваг:

 • Швидке усунення проблем. Лікування ортодонтичних патологій брекетами триває 1-2 роки. За цей час зуби приймають правильне положення в зубному ряду. Рецидиви трапляються рідко.
 • Варіативність показань. Брекети можна використовувати як для корекції незначних дефектів зубного ряду, так і для усунення важких патологій без хірургічного втручання або паралельно з ортодонтичною хірургією.

Під час лікування ортодонтичних захворювань брекет-системами можна продовжувати супутнє лікування, не міняти план терапії.

Мінуси та інші нюанси

Лікарі обов'язково розкажуть про варіанти догляду за порожниною рота протягом усього лікування. Під час вибору того чи іншого методу корекції важливо враховувати недоліки і важливі аспекти.

Про що слід знати:

 • Брекети помітні оточуючим, навіть якщо обрати найбільш естетичні варіанти. Під час установки лінгвальних брекетів пацієнти стикаються з натиранням слизових, пошкодженням язика, спотворенням дикції, рясним слиновиділенням.
 • Пацієнтам важливо дотримуватися гігієни порожнини рота, щодня використовувати флоси, ополіскувачі, спеціальні йоржики, іригатор. Не менше 3 разів на рік показана професійна чистка зубів та деталей апарату.
 • Травмування порожнини рота. Травми слизових виникають вкрай рідко, однак в період адаптації таке можливо за установки будь-яких моделей брекетів. Для полегшення адаптації та зниження травматизму можна використовувати спеціальний віск, який легко запечатує травмуючі елементи.

Лікарі попереджають про необхідність дотримуватись певних правил під час прийому їжі, уникати волокнистих, липких та в'язких продуктів. За недотримання рекомендацій коригуюча конструкція швидко прийде в непридатний стан, а терміни лікування затягнуться.

Протипоказання до установки

Використовувати брекети при порушенні прикусу протипоказано в наступних клінічних випадках:

 • наявність дентальних імплантів (в залежності від рішення проблеми);
 • карієс;
 • психічні розлади;
 • ранній дитячий вік;
 • захворювання крові;
 • вагітність;
 • алергічні реакції на метал.

Вироби не встановлюють, якщо пацієнт не розуміє важливість догляду за ротовою порожниною і зубами. Неадекватна гігієна призводить до псування деталей апарату, погіршення стану емалі, карієсу, необхідності зняття апарату.

Брекети для дітей

Брекети в дитячому віці

Оптимальним віком для встановлення традиційних брекет-систем вважають підлітковий період, коли формуються верхівки кореней зубів. Коррекція можлива в більш поздньому віці, але тоді терміни терапії можуть бути збільшені, і ризик рецидиву збільшується.

У дітей з патологією прикусу в молочному прикусі брекети не фіксуються, але лікування потрібно починати саме в цьому віці. З цією метою використовують трейнери, каппи, ортодонтичні пластинки. У змішаному періоді (коли вже є 4 фронтальних зуба і перші моляри постійних зубів) використовувати брекет-систему можна залежно від патології.

Готовність зубів дитини до установки брекет-конструкцій визначається трьома факторами: міцністю емалевого шару, довжиною коронки зуба, наявністю корінних зубів, сформовані верхівки коренів.

Брекети - ідеальне рішення для вирівнювання зубів і створення ідеальної посмішки. Сьогодні можна вибрати найрізноманітніші моделі за формою, кольором і матеріалом. Не ігноруйте проблему, звертайтеся до лікаря!