Що таке астигматизм? Які варіанти корекції?

Що таке астигматизм?

Астигматизм - це вид помилки рефракції, яка спричинена неправильною формою рогівки ока людини. У цьому стані око не фокусує світло рівномірно на сітківці, що призводить до нечіткості чи спотворення зору. Він може виникати при народженні або розвиватися поступово протягом життя. Якісна, професійна офтальмологічна клініка, де працюють справжні фахівці допоможе вам впоратися з цією хворобою, але спочатку давайте розберемося що таке астигматизм і що його викликає.

Астигматизм - це поширене захворювання очей, яке зазвичай виникає при міопії (близорукості) або гіперметропії (дальнозоркості), і може бути легко діагностовано під час простого обстеження очей.

Астигматизм є помилкою рефракції і не є захворюванням очей або проблемою здоров'я очей.

Астигматизм це проблема, пов'язана з тим, як око фокусує світло.

Що таке астигматизм

Симптоми

Астигматизм зазвичай викликає нечіткість чи спотворення зору на будь-якій відстані. Деякі з його симптомів - напруга очей, головний біль, косоокість і подразнення очей.

Що викликає астигматизм?

Причиною астигматизму зазвичай є неправильна форма рогівки. Замість симетрично круглої форми (як футбольний м'яч) рогівка більше схожа на яйце (або м'яч для регбі), при цьому один меридіан значно вигнутіший, ніж меридіан, перпендикулярний йому.

(Щоб зрозуміти, що таке меридіани, уявіть лицьову сторону ока у вигляді циферблата годинника. Лінія, яка поєднує 12 і 6 годин – один меридіан; лінія, яка поєднує 3 та 9 годин – інший.)

Найкрутіший (вертикальний) і найпологіший (горизонтальний) меридіани очі з астигматизмом називаються головними меридіанами.

У деяких випадках астигматизм спричинений деформацією форми кришталика ока. Його називають кришталиковим астигматизмом, щоб відрізнити від більш поширеного рогівкового астигматизму.

Важливо запланувати обстеження очей вашої дитини, щоб уникнути проблем із зором у школі внаслідок нескоригованого астигматизму.

3 види

Існує три основні види астигматизму: 

  • Міопічний астигматизм. В одному або обох головних меридіанах очей є короткозорість. (Якщо в обох меридіанах є короткозорість, то вони обидва міопічні, але по-різному.)
  • Гіперметропічний астигматизм. В одному або обох меридіанах очей є далекозорість. (Якщо в обох меридіанах є далекозорість, то вони обидва гіперметропічні, але по-різному.)
  • Змішаний астигматизм. В одному головному меридіані є короткозорість, а в іншому - далекозорість.

 Астигматизм також класифікується як правильний чи неправильний. При правильному астигматизм головні меридіани розташовані під кутом 90 градусів один щодо одного (перпендикулярно один одному). При неправильному астигматизмі головні меридіани не є перпендикулярними.

Більшість випадків астигматизму є звичайним рогівковим астигматизмом, за якого передня поверхня ока має овальну форму.

Неправильний астигматизм може виникнути в результаті травми ока, яка викликала рубцювання на рогівці, внаслідок деяких видів операцій на очах або в результаті кератоконуса захворювання, яке викликає поступове стоншення рогівки.

Тест на астигматизм

Тести на астигматизм

Астигматизм виявляється під час планового обстеження очей з використанням тих же інструментів та методів, які використовуються для виявлення короткозорості та далекозорості.

Окуліст може оцінити ступінь астигматизму, спрямувавши світло в очі та вручну помістивши кілька лінз між світлом та оком. Цей тест називається ретиноскопією.

Варіанти корекції

Астигматизм зазвичай можна виправити за допомогою окулярів чи контактних лінз.

Рефракційна операція є одним із менш поширених способів корекції астигматизму, проте оскільки це лазерне лікування, яке змінює форму очей, вона пов'язана з ризиками, характерними для більшості операцій.

Астигматизм слід лікувати якнайшвидше. Після встановлення діагнозу необхідно регулярно відвідувати окуліста, бо астигматизм може змінюватися з часом, що обумовлює необхідність зміни засобів корекції.