Вітамін D: пити чи не пити?

Вітамін D - що це таке і навіщо він нам

Вітамін D - що це таке і навіщо він нам?

Хтось називає його вітаміном, хтось - гормоном. Насправді вітамін D - це прогормон: потрапляючи до організму, він перетворюється на гормон кальцитріол - біологічно активна речовина, яка регулює метаболізм (обмінні реакції в клітинах).

Основна функція вітаміну D - регулювати обмін кальцію і фосфору. Він відповідає за всмоктування цих елементів в кишечнику і не дає ниркам виводити занадто багато кальцію, щоб достатня кількість надходила у кістки. Крім того, вітамін D впливає на роботу імунітету, мозку, серцево-судинної системи, м'язів, підшлункової залози, регулює роботу клітин.

Як вітамін D потрапляє до організму

У вітаміну D дві форми - вітамін D2 (ергокальциферол) і вітамін D3 (холекальциферол). І той і інший можна отримати з їжею: D3 найбільше в жирних сортах дикої риби (лососеві, скумбрії, сардини), морепродуктах, печінці та яйцях. Більше інформації про вітамін D3 можна дізнатися за посиланням https://detrimax.com.ua

D2 міститься переважно в рослинній їжі (гриби, цільнозерновий хліб). Вітаміном D збагачують багато продуктів - молоко, йогурти, пластівці для сніданку, апельсиновий сік. Інформацію про це вказують на упаковці.

D3 також виробляється в шкірі під дією сонячних UVB-променів. Це означає, що отримати його можна, перебуваючи на вулиці (скло ці промені не пропускає) без сонцезахисного засобу.

Яка саме форма надійшла до організму, не так важливо: вони відрізняються хімічною структурою та активністю (D3 активніше, ніж D2), але обидві перетворюються на кальцитріол. В будь-якій формі вітамін D - це жиророзчинна речовина, яка добре засвоюється.

Чим загрожує брак вітаміну D?

Дефіцит вітаміну D пов'язаний з багатьма захворюваннями, серед яких, наприклад, зниження міцності кісток, порушення вуглеводного обміну (коли організм перестає правильно засвоювати глюкозу), часті інфекційні захворювання через імунні порушення, депресія, цукровий діабет, астма, синдром хронічного болю, підвищення артеріального тиску, порушення роботи паращитовидних залоз та онкологічні захворювання.

Правда, не завжди можна точно зрозуміти, де причина, а де наслідок: чи винувато захворювання в зниженні кількості вітаміну в крові або, навпаки, дефіцит вітаміну сприяв розвитку захворювання. Відповіді на ці питання вчені тільки шукають. Поки одне з найбільш вивчених наслідків дефіциту вітаміну D - розвиток в дитячому віці рахіту (важкого захворювання кісткової системи).

Прийом вітаміну D покращує здоров'я?

Здавалося б, якщо низький рівень вітаміну D пов'язаний із захворюваннями, високий мав би від них рятувати. Але дані багатьох досліджень виявилися невтішними: профілактичний прийом вітаміну D серед дорослих без вихідного дефіциту не знижує ризик переломів і не впливає на щільність кісткової тканини, не знижує артеріальний тиск, не полегшує хронічний біль, не допомагає при респіраторних захворюваннях, не впливає на захворюваність на рак. Прийом вітаміну D не знижує ризик інфекційних захворювань і не підвищує мінеральну щільність кісток і у дітей.

Сенс від додаткових порцій вітаміну D виявили лише в невеликому числі випробувань: профілактичні дози виявилися корисні за бронхіальної астми і допомагали знизити частоту простудних захворювань. Крім того, прийом вітаміну D пов'язують зі зниженням смертності від різних причин (в тому числі від ракових захворювань).

Особливо несподіваними виявилися дані про те, що профілактичний прийом вітаміну D не впливає на здоров'я кісток. Правда, результати не варто трактувати так однозначно: наприклад, у великому аналізі журналу The Lancet велика частина даних отримана на людях старшого віку. Кістковий метаболізм - дуже повільний процес, і починати профілактику в літньому віці безглуздо. Для остаточних висновків про вплив вітаміну D потрібно оцінювати дані по людям, які приймали його з молодого віку і до старості, а таких досліджень поки немає.

Пити чи не пити?

Чи потрібен вітамін D для профілактики захворювань, поки незрозуміло. Але тим, хто страждає від дефіциту, добавки з вітаміном D корисні. Правда, передбачити, у кого розвинеться дефіцит, складно: на рівень вітаміну D впливають не тільки географічне положення і забрудненість навколишнього середовища, але й чутливість шкіри (чим темніший відтінок, тим більше ультрафіолету потрібно для вироблення вітаміну D), кількість жирової тканини і швидкість кісткового метаболізму.

Масштабних досліджень з поширеності дефіциту поки не було, але, за наявними даними, у 63-83% людей недостатній рівень вітаміну D або дефіцит. Тому варто здати аналіз крові і проконсультуватися з ендокринологом, чи потрібен вам прийом вітаміну.