Як вибрати кавову машину

Споживання кави нашій країні становить близько 450 г/рік на душу населення. Напевно, це багато хто здивує, але виходить, що кожен з нас випиває близько 100 чашок напою. І очевидна тенденція до яскраво вираженого зростання споживання. Звичайно, у відповідь на попит розвивається пропозиція. Пропозиція продукції всього асортименту, так чи інакше пов'язаного зі споживанням кави.

Вже не дивиною є машини, які готують каву. Не кавоварки, аго саме кавомашини. До того ж, не лише у ресторанах та кав'ярнях. Найфанатичніші кавомани вже придбали їх для власному будинку, а багато любителів кави та напоїв на основі кави та молока серйозно починають до них придивлятися.

Звичайно, професійні та побутові кавові машини відрізняються, і вельми. Здебільшого не властивостями та можливостями, а, продуктивністю. Призначені для «громадського харчування» (беремо в лапки, бо цей неблагозвучний термін не дуже узгоджується з високою культурою споживання цього вишуканого напою) працюють з продуктивністю в рази більшою, ніж побутові. Але й побутові кавомашини досить швидкі - видають «на гора» від 10 до 30 чашок напою на годину. А така скорострільність, погодьтеся, цілком підходять і для офісу. Якщо, звичайно, ваші колеги приходять на роботу не тільки пити каву…

То як же вибрати кавомашину? На це питання одні дадуть відповідь: «Дуже просто: їх так багато – добрих і різних, тільки вибирай!».

Як вибрати кавову машину

Люди розумніші розуміють, що саме широка пропозиція створює проблему: як тут не розгубитися, коли очі розбігаються!

Споживачі раціонального складу, для яких головне в побутовій техніці не «шашечки», щоб «їхало», різного роду функціональні та нефункціональні прибамбаси сприймають як «архітектурні надмірності». А є й ті, котрі не вважають, що це гроші на вітер і готові за «ексклюзив» платити чималі гроші. Спробуємо допомогти зорієнтуватися і тим, і іншим.

Для початку нагадаємо, що кавова машина (також: еспресо-машина) призначена для приготування, перш за все, «еспресо», що і знайшло відображення в її другій, наведеній у дужках назві. У публікаціях на тему кави та кавомашин можна зустріти твердження, що цей так улюблений багатьма напій став називатися «еспресо», нібито «за швидкість приготування». Мабуть, через співзвуччя зі словом експрес. Насправді зовсім не так: «еспресо» перекладається з італійської, як «пресований». І так назвали цей напій саме за способом приготування: пропусканням гарячої пари під тиском (пресуванням) крізь подрібнені на порошок кавові зерна.

Але спочатку про те, які кавомашини бувають взагалі. Точніше про принципи, на яких реалізовано кавомашину.

Кавомашини бувають:

 • традиційні (ріжкові);
 • суперавтоматичні;
 • капсульні;
 • чалдові.

Рожкові машини

Рожкові кавомашини

У ресторанах, у яких подають не просто каву, а КАВУ (!), можна, не гадаючи, стверджувати, що використовуються саме такі машини. У цих апаратах автоматично підтримуються тиск пари, а також температура та рівень води у бойлері. Але ці задані параметри не обмежують баристу у творчості. Нагадаємо, що бариста не просто бармен, а бармен, який опанував мистецтво приготування кави. Головним чином еспресо. Маючи справу з ріжковою машиною, він за власним розсудом налаштовує помел кави, формує пігулку кави, включає протоку води. Тобто ручна робота та цілком достатній масштаб для творчості! Класного баристу, як ювеліра з огранювання каменю, впізнають за смаком кави. Суворо кажучи, за оптимальністю співвідношення кислотності, гіркоти та солодощі, які формують смак оригінальної кави.

Суперавтомати

Суперавтомати кавомашини

На відміну від ріжкової машини, для роботи на кавовій машині типу «суперавтомат» класного баристи не потрібно. Та він і не встане за такий верстат. Профі тут не потрібен. Достатньо одного натискання кнопки, і машина сама перемелює каву, формує кавову пігулку, готує еспресо, а по закінченні процесу переміщує відпрацьовану кавову гущу у відсік для відходів. Це продукт епохи машинерії та стандартизації, тож на якийсь особливий оригінальний, «неповторний» смак кави розраховувати не варто. Такого типу кавові машини встановлюють у ресторанах, де кава, хоч і чудова, але, скажімо, так, не є фішкою цього закладу. Куди не приходять спеціально "на каву".

Кавові машини капсульні та чалдові

Капсульні та чалдові кавові машини

Однією з умов, які підвищують вартість кавоварки, є її здатність по команді натисканням однієї кнопки приготувати якнайбільше різноманітних напоїв, а також коригувати склад напою в процесі приготування без використання функції програмування.

Тим споживачам, які не «кайфують» від самого процесу кавоваріння з усіма його тонкощами-премудростями і більше цінують простоту та швидкість приготування, припали до душі капсульні кавоварки. Процес приготування напою у цих машинах спрощений до краю.

Якщо ви придбали капсульний апарат, то все, що від вас вимагається, це вставити капсулу (контейнер з кавою, абсолютно герметичною упаковкою, яка зберігає його смак і аромат) у призначений для неї приймач і запустити процес натисканням пускової кнопки.

За таким же принципом працюють чалдові кавоварки. Тільки на відміну від капсул, чалди – це кава, спресована в пігулку в індивідуальній упаковці, наповненій інертним газом, завдяки якому смак та аромат свіжомеленої кави зберігається «первісним» протягом двох років. Їх, чалди, називають кавовими пігулками.

До плюсів капсульних та чалдових машин слід віднести простоту в обігу та швидкість приготування кави. І, звичайно ж, компактність, обумовлену тим, що використання готової меленої кави позбавляє конструкторів необхідності втискати в апарат кавомолку. В результаті час не губиться на помел, зайве не тринькає електроенергія. Процес приготування максимально спрощений! Багатьох це приваблює. Не зупиняють навіть  досить кусючі ціни на капсули та чалди.

Але якщо одних приваблює спрощеність процедури кавоваріння, то інших, навпаки, «примітивізація» відлякує. Якщо прагматичні люди навіть раді відсутності в машині кавомолки, то справжні кавові гурмани не уявляють собі еспресо інакше як із прямо зараз змеленої кави, до того ж, цілком конкретного сорту! Їм, гурманам, священнодійство процесу приготування напою якраз «по кайфу»! І починається він із повільного, скрупульозного вибору сорту зерен… Для таких любителів капсули та чалди, що «кіт у мішку». Проблему посилює і природна обмеженість асортименту видів кави у представлених в продажу капсулах та чалдах.

На що звернути увагу під час вибору кавової машини

Про що слід завжди подумати, що передбачити і на що неодмінно потрібно звернути увагу, якщо ви вирішили вибрати і придбати кавову машину:

 • інструкція для користувача має бути викладена українською мовою дохідливо, повно та не залишати питань;
 • кавомашини бувають як окремі, так і вбудовувані;
 • з'ясуйте, на яку каву розрахована кавомашина - зернова чи мелена? (якщо губитеся, яку вибрати, можете підібрати універсалку);
 • робочий тиск помпи не менше 7-9 бар (еспресо ж!);
 • температура води для заварювання кави не менше-92-95 градусів. Але й не більше: окріп для кави згубний!;
 • габарити кави-машини мають бути оптимальними для розміру приміщення, де апарат передбачається розмістити;
 • вибираючи машину за параметром "продуктивність" співставте її з вашими реальними потребами в кількості та об'ємах напою;
 • якщо вам до смаку купучино та інші напої на основі молока, бажано, щоб кавова машина була обладнана молочником (резервуаром для молока);
 • капучинатор (ручний чи автоматичний?);
 • заварний механізм (знімний чи ні?);
 • кавомолка (з жорнами сталевими чи керамічними?);
 • є моделі з підключенням до водопроводу (це, звичайно, зручно, але слід підготуватися до того, що водопровідну воду доведеться очищати і пом'якшувати);
 • система нагрівання води (накопичувальна чи проточна?);
 • наявність можливості регулювання ступеня помелу;
 • наявність опції «налаштування міцності» напою, який готується;
 • наявність режимів автопромивання та автоочищення;
 • обладнання кавомашини системою очищення води (вбудованими фільтрами);
 • наявність РК дисплея з меню програмування;
 • наявність робочих ємностей (резервуарів для кавових зерен, змеленої кави, води, молока, для відпрацьованої кави та краплезбірника) та оптимальність їх об'ємів;
 • простий, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс;
 • зручність в експлуатації та обслуговуванні;
 • гарантія (зазвичай, 1 рік, але є виробники, які наважуються надати на свою продукцію гарантію в 2 роки);
 • наявність у вашому регіоні авторизованих сервісних центрів вибраного вами виробника.

Чому варто приділити особливу увагу

Трохи докладніше зупинимося на позиціях, котрі вимагають, на наш погляд, коментаря.

Як вибирати

Дотримуючись настійних рекомендацій експертів, ми закликаємо споживачів починати вибір побутової техніки з уважного, прискіпливого вивчення Інструкції з експлуатації. На жаль, цей «літературний жанр» так і не освоєний виробниками та перекладачами таких важливих для споживача інформаційних текстів. Пишуться і перекладаються вони складно, неписьменно, найчастіше зі смисловими технічними неточностями та помилками.

На жаль, «наші люди», обзавівшись «розумним» автоматом, захочуть в ту ж хвилину сповна насолодитися досягненнями прогресу, покладаючись на власну технічну інтуїцію і не обтяжуючи себе заморочками вивчення нудної інструкції. Рекомендація експертів категорична: обов'язково вивчітьінструкцію. Якщо щось незрозуміло, краще відразу відмовитися від купівлі досить складних виробів побутової техніки

Габарити

Габарити кавових апаратів

Підбираючи кавоварку за габаритами, ми, найчастіше, стурбовані тільки тим, як у скрутних умовах нам примудритися викроїти на кухонному столі місце, якого вистачило б для її розміщення? Мало хто при цьому усвідомлює те, що (залежно від моделі) може знадобитися ще «життєвий» простір для маневру під час обслуговування апарату для приготування кави. Пошкодувати про не прододумане доведеться, коли настане час "крутитися" при знятті та промиванні заварного пристрою. Тож просто «втиснути» її мало, треба ще, щоб було потім десь «розвернутися».

Тиск і температура

Чому, «робочий тиск помпи не менше 7-9 бар» і «температура води для заварювання кави не менше – 92-95 градусів, і не вище!»? Тільки з тієї простої причини, що за недотримання цих умов «справжнього» еспресо не отримати! Слід сказати, що ці основні вимоги виробники виконують.

Одна з головних відмінностей кавової машини від кавоварки в тому, що вона дозволяє готувати не тільки каву, а й вишукані напої на основі кави і молока, «фішка» яких в особливій піні, що збивається парою!

Якщо капучинатор ручний, то працювати доведеться «ручками», опускаючи в чашку з молоком трубку, яка підводить пару. Звичайно набити руку доведеться, перш ніж почне виходити бажана пінка. Зате багато користувачів починають отримувати задоволення не тільки від якості напоїв, які отримують з використанням власними руками приготованої пінки, а й від самого процесу. Якщо ви не належите до тих, у кого руки не для нудьги, прицініться до кавомашини з автоматичним капучинатором: з цим пристроєм тільки залишається з однієї трубки налити каву, а з другої пінку. Є моделі, в яких ці трубки розташовані по сусідству над чашкою, тож її навіть з місця на місце (від трубки до трубки) переставляти не доводиться.

Продуктивність

При виборі кавової машини за критерієм «продуктивність» можливі помилки, як у ту, так і в іншу сторону: звичайно, прикро, якщо за своєю здатністю приготувати певну кількість чашок кави на день апарат не відповідатиме вашим реальним потребам. Але навряд чи розумно і переплачувати за продуктивність «про запас», якщо ви не впевнені, що висока «швидкострільність» буде вами насправді затребувана.

Експлуатуючи кавоварку, вам доведеться доливати воду, докладати зерна кави, звільнятися від відпрацьованого продукту, зливати воду з краплезбірника… Як часто вас це буде напружувати, залежить, перш за все, від об'єму робочих ємностей. Наприклад, бункер для відпрацьованої суміші завжди краще той, який є більш місткішим - рідше доведеться возитися з його випорожненням. Але й тут потрібна міра. Для будинку, навіть гостинного, навряд чи знадобляться надто великі ємності, а зберігати тижнями в приладі ті ж відходи, доки бункер не заповниться «під зав'язку», звичайно ж, не варто.

Заварний механізм

Неодмінно поцікавтеся, якого типу заварним механізмом оснащена кавова машина, яку ви розглядаєте - знімним чи ні? Що краще? Давайте розберемося разом.

Для початку пояснимо, що саме в заварнику і відбувається перетворення кавових зерен та води на каву. У заварному механізмі кавова суміш пресується і через сформовану масу під тиском пропускається попередньо нагріта вода, щоб, увібравши кавовий смак і аромат, на виході перетворитися на напій, який називається кава.

Зрозуміло, що заварний механізм періодично, десь раз на місяць, необхідно ретельно промивати, інакше вчасно не видалені кавові олії починають нагадувати про себе гіркотою, яка псує смак кави.

У контексті сказаного зручнішим є заварний механізм знімного виконання, який за необхідності взяв, та й вийняв, щоб добре промити під струменем води в раковині. Заковика, однак, у тому, що в цій ситуації непромитими залишаються незнімні елементи гідросистеми заварника – трубки та шланги, якими напій подається в чашку… Звідси й ложка дьогтю, яка псує діжку меду!

Ідеально, якщо кавовий апарат зі знімним механізмом заварювання доведений до розуму додатковими програмами чищення гідросистеми за допомогою спеціальних таблеток, які поміщаються для цього до бункера для кави. Такі кавомашини у продажу є. Але при цьому треба усвідомлювати, що ви прирікаєте себе на залежність від придбання засобу для чищення.

Метушні із заварником можна уникнути зовсім, придбавши кавоварку з автоматичним процесом її очищення. В цьому випадку вам не доведеться вилучати заварний механізм з кавоварки для подальшого його чищення, та це і не передбачено конструкцією - в таких кавових апаратах заварники незнімного виконання.