Особливості використання художніх грунтів в декупажу

Особливості використання художніх грунтів в декупажу

Інтернет-магазини пропонують різні види художнього грунту для декупажу. У той же час багато майстринь воліють просто використовувати акрилові фарби або інші будматеріали. Вони набагато дешевші товарів для рукоділля. І з цим не можна не погодитися. Але чи варто економити на якості?

Будівельні матеріали проти художніх грунтів

У будівельних магазинах можна знайти два види акрилових складів, придатних для декупажу: фарби та емаль. Перший варіант - водно-дисперсна суміш - це поганий вибір. Після її нанесення утворюються бульбашки, склад не всмоктується, тому шліфування знімає фарбу майже повністю. Емаль дуже щільна. Коли вона висихає, то утворюється глянсова плівка. Однак покриття повністю втрачає еластичність і легко розтріскується. В принципі, її можна використовувати, але доведеться повозитися з наклеюванням малюнків, бо основа стає занадто гладкою і не зчіплюється з папером. Підходить тільки для покриття жорстких матеріалів, а на шкірі буде тріскатися.

Художній склад з самого початку розроблений для нанесення на м'які деталі або ті, які гнуться - з паперу, картону, тканини, шкіри. Його можна застосовувати для обробки деревини та інших твердих матеріалів. У ньому є добавки, які покращують адгезію, але при цьому немає хімічних домішок, здатних реагувати з іншими речовинами, які використовуваються для декупажу, або привести до появи алергії. Тому, якщо кошти дозволяють, краще купувати спеціальні склади для художників і для рукоділля, хоча в деяких випадках можна все-таки обійтися походом до магазину будматеріалів.

Вибір грунту і види поверхонь

За допомогою декупажу можна красиво оформити будь-які поверхні, до того ж геть різні: дерев'яні, шкіряні, керамічні, воскові та інші. Всі вони поділяються на два види: вбираючі і невбираючі. Визначити досить легко. Якщо капнути на матеріал воду, то вона повністю або частково буде поглинена. В іншому випадку стече з поверхні. Це і є невбираючі матеріали. Якщо використовувати неправильний грунт, то він згодом відшарується, зіщулиться або викривиться, буде легко відходити за найменшого механічного впливу, навіть при легкому натисканні краєм нігтя. Для невсмоктуючих поверхонь можна використовувати спеціальний художній грунт для декупажу. При його виборі потрібно враховувати не тільки вбираючі характеристики матеріалу, який вкривається, а й інші чинники.

 Грунтовка тканини і шкіри, картону і пап'є-маше для декупажу

Грунтовка тканини і шкіри, картону і пап'є-маше

Тканина та шкіра - еластичні матеріали, які іноді будуть згинатися хоча б в деяких місцях. Тому для роботи з ними потрібно підбирати декор (від грунту до фінішного лаку), стійкий до розтріскування. Він має бути дуже еластичним. Хороший вибір - грунт «Сонет». Недорогий, але якісний варіант. Лягає рівно, утворює тонкий шар. Правда, через еластичніть погано клеїться, але цей недолік - продовження головної переваги. При виборі фарби та клею потрібно звертати увагу на їх розчинність у воді. Якщо вироби будуть стиратися, доведеться докупити склади, які закріплюються праскою. Вони потім витримують прання за невисоких температур.

Для роботи з картоном і пап'є-маше можна використовувати не тільки художні, а й будівельні матеріали. Головне, щоб у їх складі не було води. Після її вбирання поверхня буде деформуватися. Найкраще підійде для грунтовки така суміш з крейдою та олією, як левкас.

Обробка неглазурованої кераміки

Цей матеріал можна обробити будь-яким універсальним грунтом. Підійде будівельна фарба. Але її не можна використовувати на предметах, які будуть контактувати з водою, бо через пори вона просочиться на зовнішній шар, і декор почне відходити шматками.

Невбираючі поверхні

Для металу, пластику або скла використовуються наступні види грунту:

  • будівельні матеріали для роботи з цими речовинами (зокрема, емалі);
  • аерозолі;
  • спеціальні художні склади, якщо на них зазначено, що вони підходять для конкретних поверхонь, обраних для роботи.

Використання інших сумішей не підійде, бо вони не забезпечать добре зчеплення з невсмоктуючими поверхнями. Наприклад, Tikkurila Otex застосовується для скла, металу, пластику, глазурованої кераміки.