Як пережити зраду чоловіка. Друга частина.

Розмова з психологом

Початок статті: Як пережити зраду чоловіка.

Як пережити зраду

Як пережити зраду чоловіка— Перш за все, важливо усвідомити те, що відбувається. При розлученні з коханою людиною точно так само, як і при її смерті, виникає стан, який називається синдромом втрати. Як правило, втрата переживається за рік. Стан смутку, спустошеності в межах першого року нормальні і допустимі. Якщо людина переживає довше, то це ознака того, що вона щось неправильно в своєму житті зрозуміла і прийняла.

Всередині першого року після розставання є різні фази, але все досить індивідуально. У перші три місяці переживання найбільш гострі. Важливо знати, що напливи таких емоційних станів як спустошеність і відчаю будуть, але у них нічого страшного немає. Просто емоції дають певний збій, вітчизняні лікарі люблять метафору зламаного спідометра. Він показує неправильні цифри: неправильні дані і про світ і про себе. Можуть виникати переживання про світ в цілому: «В цьому світі нічого не доб'єшся, і жити не варто». Або думки про себе: «Я ні до чого не здатний, ніколи нічого нового не почнеться». Важливо розуміти, що це не реальність, а певний емоційний стан, який дає невірну інформацію нашим почуттям і як будь-який інший емоційний стан проходить. Це перше, що важливо розуміти.

Друге: важливо, щоб напливи емоційних станів не заважали соціальному життю людини. Якщо вона до цього вела бурхливе тусовочне життя, то, може бути, на нього сил не вистачить, але людина не має переривати всі або більшість контактів зі світом. Можуть виникнути складнощі на роботі, але ідея залишити роботу — не найкраща. Людина може перестати стежити за собою, і це теж не дуже гарне рішення: важливо нехай і на автоматі давати собі хоча б мінімальну підтримку в соціально-побутовому сенсі. Потрібно намагатися більше уваги приділяти тому, як ти харчуєшся, як ти відпочиваєш, як ти живеш і так далі, ніж в світлі періоди життя. Один з характерних синдромів депресії — відсутність апетиту, але буває і протилежна реакція, коли людина починає «заїдати» стрес.

— Припустимо, людина все розуміє, стежить за собою, спілкується з друзями, ходить на роботу, але його не відпускають почуття туги і безнадії. Чи можна в цей момент повторювати афірмації (короткі фрази, які при багаторазовому повторенні закріплюють певні установки в підсвідомості), та які настанови ви б порадили?

— Якщо людина «на автоматі» щось робить і чисто технічно про себе дбає, то це майже афірмація. І якщо нехай і з якимось внутрішнім зусиллям ти гарно виглядаєш, то це невербальна фраза: щоб зі мною не сталося, я можу жити з гідністю. Комусь важливо не перестати фарбуватися, комусь не перестати спілкуватися з друзями, комусь не перестати займатися спортом. У кожної людини речі, які дають відчуття цілісності, свої. Точно так само, як слова є символами або якорями певного стану («я впораюся, я впевнений у собі»), певні дії свідчать про впевненість у собі.

Що стосується тверджень, то тут дуже важливо вибрати саме підтримують афірмації. Якщо людину несподівано кинув партнер, що супроводжувалося моментами приниження і завдало психологічної шкоди, то можна говорити про себе: «Я впораюся з усім, я з гідністю виходжу з ситуації, я буду щасливою/щасливим». Якщо людина буде говорити: «Я щасливий чоловік» або «Я щаслива жінка», а насправді вона так не вважає, то така установка не знаходиться в зоні найближчого розвитку людини. Така фраза, як правило, діє протилежним чином і погіршує стан. Якщо людина бачить своє змарніле обличчя з синцями під очима і намагається сказати «Я щаслива жінка», то від цього з'являється ще більше відчуття неблагополуччя. Тому афірмації мають бути підтримуючими, а не ігнорувати ту біль і ту ситуацію, яка є.

Наслідки прощення та непрощення зради

— Які бувають наслідки прощення і непрощення зради?

— Після прощення люди як мінімум один до одного по-людськи починають ставитися. У разі вибачення можлива ситуація, коли після розставання люди залишаються друзями. Можливо, вони розуміють, що більш близькі відносини для них в даний момент неможливі, але на тій дистанції, на якій вони виявляються, вони цілком можуть продовжувати спілкування і по-здоровому піклуватися про спільну дитину.

Безумовно, бувають випадки, коли прощення зради призводить до того, що шлюб після кризи стає ще більш міцним. Якщо це справжнє прощення, і шлюб пережив таку ситуацію як зрада, то він дійсно надійний. По закінченні певного часу з'являється внутрішня впевненість і якесь додаткова довіра до партнера. Це основні результати прощення. Будь-яка криза, якщо вона йде через глибоке і щире прощення і прийняття, то вона змінює щось в цінностях людини до більш здорового і тверезого світосприйняття.

— Припустимо, у подружньому житті був факт зради, його прожили, настало прощення. А через деякий час ситуація повторюється знову.

— Правильніше говорити не про повторення, а про розвиток ситуації. Наприклад, перший раз чоловік поїхав у Як пережити зраду?відрядження і переспав зі своєю колегою, після цього були вибачення і рішучість жити по-іншому. Другий факт такої ж поведінки значить набагато більше. Якщо подивитися на церковний досвід, то покаяння — це не лише щире розкаяння, але і внутрішня рішучість не повторювати гріха. І якщо людина дійсно щиро пережила цю ситуацію, віна отримує додатковий бонус — внутрішню рішучість, вона виходить з цієї ситуації іншою, у неї з'являється виразна і усвідомлена позиція щодо зради. Повторення цієї події наводить на багато різних роздумів: чи було щире каяття раніше, чи в змозі людина відповідати за свої вчинки або його вольові механізми зломлені?

Наприклад, у сексоголіків залежність від сексу така ж як у алкоголіків від алкоголю. Якщо здорова людина напилася, розбила машину і збила людину і каже, що більше пити не буде — це одне. Якщо ж алкоголік каже, що пити не буде, то це нічого не значить. І це вже серйозні свідчення того, щоб йти на психотерапію і проводити серйозну роботу над собою.

— Як може людина зрозуміти, що він сексоголік?

— Критерій, може бути, не дуже явний, але якщо твої дії руйнівно впливають на тебе і сім'ю, то ти точно залежна людина.

Чи вірити обіцянкам?

— Нерідко обіцянки більше не зраджувати даються по кілька разів, до того ж слова є дуже переконливими....

— Справжнє каяття — це не слова, які нерідко обговорюються під впливом ситуації, щоб заспокоїти свого партнера. Якщо людина дає собі слово, то сам факт зароку показує порушення вольових механізмів і може свідчити про сексуальну залежність. В іншому випадку, не треба давати обітницю, чоловік просто вирішив не зраджувати і його рішення ніщо не змінить. А факт невиконаного зароку — це дуже серйозний дзвіночок про порушення вольових механізмів.

— Чи можна, не даючи обітниць, перестати бути сексоголіком, алкоголіком або курцем?

Чи прощати зраду?— Якщо людина дала собі слово, то вона розділилася на дві частини: одну хибну, яка прагне курити, випивати або займатися сексом, і другу контролюючу, яка намагається змусити його це не робити. І просто так зібрати волю в кулак вкрай складно, тому що, крім того, хто тебе контролює і, припустимо, говорить «не кури», є ще той, який хоче курити. У ситуації з курінням ще можна уявити людину, яка вольовим зусиллям перестала курити, але я не знаю жодної хімічно залежної людини або людини залежної від сексу, яка б поборола залежність тим, що взяла себе в руки. Лікарі добре знають, що якщо алкоголік виходить з клініки і каже: «Я зрозумів, доктор, мені треба взяти себе в руки», то через місяць він потрапить назад.

Робота з залежними йде в іншому напрямку: необхідно визнати, що це серйозне захворювання, а не просто зіпсована воля або примха. Для того, щоб протистояти залежності, потрібно мобілізувати себе так само, як при боротьбі з серйозним захворюванням. Впевненість у тому, що ти ніколи не наступити на ті ж граблі, з точки зору клініки є одним з критеріїв зриву.

— А якщо зрадив другий раз партнер, який не є залежним від сексу?

— Якщо ж людина не є залежною від сексу, то ситуація першої зради і другої зради — це ще більш різні ситуації. Друга — набагато важча, і ступінь внутрішньої роботи, яку повинні виконати обидві людини, щоб знову відновити стосунки, набагато серйозніша.