Свято день Варвари: картинки, листівки, привітання

День святої Варвари відзначають православні віруючі 17 грудня 2020 року. З цим святом пов'язано безліч прикмет, традицій і заборон. Що можна робити цього дня, як його правильно провести, підказали церковнослужителі. Крім того, знаючі люди нагадали, про що пророкують прикмети в цей період.

Свято Варвари

Історія свята

Православні віруючі сьогодні вшановують пам'ять Святої Варвари - захисниці від насильницької та раптової смерті і святкують день ангела Варвари.

Свята жила III-го століття в місті Іліополі. Варвара з дитинства відрізнялася своєю красою і її батьки, щоб приховати принади дочки від сторонніх очей, заточили дівчину в вежу.

Коли дівчину випустили з вежі, вона познайомилася з християнами і прийняла хрещення. Дізнавшись про це, її батько Діоскор, який був ревним прихильником язичницької релігії, страшенно розлютився.

За прийняття віри в Христа за указом батька Варвару, а також дівчину на ім'я Юліанія, яка була її послідовницею, обезголовили. Її батька, з чийого дозволу відбувалися знущання, спіткала небесна кара - в нього вдарила блискавка.

Цей день прийнято проводити вдома, оскільки до 17-грудня зазвичай починалися сильні морози.

На Варвару селяни вранці йшли до церкви, де молилися святій про здоров'я і благополуччя.

Згідно переказів, якщо помолитися святій Варварі, вона подарує довголіття і вбереже від раптової смерті.

 

Традиції на День святої Варвари 17 грудня

З днем Варвари

Покровителькою гірників, шахтарів і жінок є свята великомучениця Варвара. Крім того, вона допомагає дівчатам вийти заміж. Внаслідок цього багато представниць прекрасної статі підносять молитви-прохання перед святим образом Варвари. За старих часів це свято в Україні відзначали тільки жінки.

Жінки моляться: 

  • про швидке заміжжя; 
  • про вагітність; 
  • про здоров'я і захист від різних лих;
  • про збереження життя і від раптової смерті без покаяння.

Крім того, на день Варвари також прийнято замовляти панахиди в пам'ять про померлих людей, молитися за упокій їх душ.

Згідно давнім традиціям, цього дня необхідно святити воду. Перед тим як набрати води, люди чепурилися. Потім віталися з водою як з живою. Після обряду освячення на цій воді варили кашу. Її залишали на ніч в котлі, а по застиглій скоринці робили припущення про врожайність наступного року.

Традиційно 17 грудня жінки готували макові або сирні вареники. Серед вареників зі звичайною начинкою обов'язково були пірхуни - вареники, де замість начинки було борошно. Того, кому трапився такий сюрприз так і називали - пірхун! 

Також на свято дівчата зривали гілочки вишні і ставили їх у воду. Згідно прикмети та дівчина у якої на Різдво на гілках з'являлися квіти, скоро мала вийти заміж.

Що не можна робити на День святої Варвари:

День Святої Варвари

У День святої Варвари необхідно дотримуватися деяких заборон. Не можна в цей день займатися пранням, прибиранням. Під забороною також фарбування і побілка. Не варто також займатися іншими домашніми справами. Цього дня українці ходили до церкви і намагалися взагалі не працювати бо, як то кажуть, не можна "прати, білити і глину місити". Зате можна "вишивати та нитки сукати".

Оскільки 17 грудня 2019 року припадає на Різдвяний піст, то цього дня не рекомендується вживати продукти тваринного походження, молочні продукти. Вечірньої пори краще не виходити з дому.

Але люди вірять, хто проспить весь день 17 грудня, той весь рік сонливим буде.

Прикмети, пов'язані зі святом святої Варвари

Що не можна робити на день Варвари

На Варвару, зазвичай, починалися сильні морози. Яка погода в цей день, така і на Різдво буде. Щедрий урожай фруктів буде, якщо на Варвару іній на деревах. Тьмяне небо напередодні свята віщує потепління, якщо ж безліч зірок видно на небі, то чекай похолодання.

Яскравий захід сонця віщує теплу і ясну погоду. Якщо 17 грудня тепло, то урожай льону буде багатим. Мороз на Варвару є передвісником затяжних заморозків. Якщо цього дня дим із труби по землі стелиться, погода гарною буде.

День Святої Варвари

Читайте також:

Варвара, з днем ангела!