Лікування молочниці у жінок

Лікування молочниці у жінокЛікарські засоби, які можуть призначатися для лікування молочниці у жінок, можна поділити на такі групи:

препарати, які призначають місцево — креми, мазі, свічки і таблетки для введення в піхву;

препарати, які призначаються системно – таблетки і капсули, що приймаються внутрішньо, внутрішньовенні ін'єкції (при тяжкому перебігу хронічного кандидозу).

Препарати для місцевого лікування молочниці

Традиційно молочниця лікується препаратами місцевої дії – кремами і свічками, які відрізняються низьким рівнем системних реакцій і прийнятними терапевтичними результатами. Але використання таких лікарських засобів пов'язане з рядом незручностей:

використовувати їх можна тільки після закінчення менструації;

введення препарату пов'язане з дискомфортом і неприємними відчуттями;

консистенція препаратів під дією звичайної температури тіла людини стає рідкою (течуть і бруднять постільну і натільну білизну);

такі препарати знижують бар'єрну функцію презервативів;

не рекомендується використовувати такі препарати з гігієнічними тампонами (знижується ефективність);

курс лікування досить тривалий;

зважаючи на специфіку використання препарат розподіляється нерівномірно, через що можуть залишатися осередки інфекції, що призводить в подальшому до рецидиву.

Слід зауважити, що, як правило, жінці під час використанні таких препаратів стає легше вже після декількох застосувань, в результаті чого багато хто відмовляється продовжувати лікуватися до закінчення курсу терапії, що призводить до рецидиву захворювання.

Під час лікування рекомендується дотримуватися певної дієти з обмеженням вживання хлібобулочних виробів, солодкого і гострого, з вживанням овочів і плодів, різних круп і молочних продуктів. Рекомендується утримуватися від спортивних і фізичних навантажень.

У сучасних умовах для місцевого лікування кандидозу використовують:

засоби, що чинять протигрибкову дію – в них найчастіше використовують клотримазол (Антіфунгол, Канестен, Клотримазол), кетоконазол (Нізорал), міконазол (Клин-Д, Гінезол));

протигрибкові антибіотики – Леворин, Гістатин, Намаміцин (Пімафуцин);

комбіновані препарати.

Одночасно можуть використовуватися як свічки (таблетки), що вводяться в піхву, так і мазі, що наноситься на слизову та шкіру зовнішніх статевих органів. Важливо пам'ятати, що нанесення та введення препаратів повинно проводитися систематично (1-2 рази на добу) і досить довго (курс лікування становить 14 днів).

Препарати для системного лікування кандидозу у жінок

Під препаратами системної дії розуміються засоби у вигляді пігулок та капсул, призначені для прийому внутрішньо. Завдяки появі на ринку таких препаратів кардинальним чином змінився процес лікування молочниці, ставши легким, а результати від терапії – надійними.

Крім того, раніше такі засоби могли призначатися тільки лікарем, бо схеми лікування були незрозумілими і химерними. Зараз же жінка може вільно придбати собі препарат в найближчій аптеці і самостійно позбавитися від захворювання. Але потрібно пам'ятати, що до лікаря слід звертатися в обов'язковому порядку. До надійних препаратів, які себе непогано зарекомендували, належать флюкостат, флюконазол і дифлюкан.

Для системного лікування молочниці у жінок використовуються:

протигрибкові препарати – флюконазол (Мікосист, Дифлюкан), ітраконазол (Орунгал), кетоконазол (Нізорал);Препарати для лікування молочниці

антибіотики – натаміцин (Пімафуцин), ністатин, леворин.

Ці препарати призначаються короткими курсами, але під наглядом лікаря. В обов'язковому порядку проходить лікування і статевий партнер жінки. Проблема в тому, що чоловік може заражати жінку, навіть не підозрюючи, що у нього молочниця.

Лікування молочниці в домашніх умовах

Слід зауважити, що молочниця відома людству ще з давніх часів, так що з тих часів накопичилося величезна кількість рецептів народної медицини, призначених для лікування такого захворювання. Досить часто використовуються різні відвари з трав, що застосовуються як зовнішньо, так і у вигляді спринцювань.

Це можуть бути кора і подрібнені коріння терну, плоди ялівцю, суцвіття календули, соснові бруньки, квіти і листя звіробою, кора дуба, листя шавлії, трава деревію і листя розмарину. Але потрібно пам'ятати, що лише народною медициною захворювання не вилікувати. Потрібна медикаментозна терапія.

Профілактичні заходи від молочниці

Молочниця – захворювання, яке досить легко передається і від якої потім досить складно позбутися. Часто буває так, що незважаючи на всі зусилля і прийняті протигрибкових препаратів кандидоз рецидивує через певні проміжки часу, приносячи масу незручностей. Одним з найголовніших профілактичних заходів при первинному зараженні молочницею є обов'язкове лікування обох статевих партнерів. Чоловік п'є препарати за такою ж схемою, як і жінка, навіть якщо він не спостерігає у себе видимих ознак кандидозу. Це є надійним методом профілактики проти вторинного зараження молочницею.

Інший спосіб профілактики – уникати статевого контакту, якщо один з партнерів хворий кандидозом або є його носієм. Тому бажано перед початком перших статевих контактів щоб партнер-чоловік здав бактеріальний посів на визначення наявності у нього молочниці прихованих форм.

Для профілактики зараження кандидозом новонароджених жінка повинна намагатися вилікувати його до пологів, щоб дитина не інфікувалася ним, проходячи через родові шляхи. Це досить складне завдання, якщо врахувати, що при вагітності, зважаючи на зміни гормонального фону, з молочницею буває досить важко боротися, особливо в першому і третьому триместрі. Адже більшу частину сильних препаратів, вживаних при молочниці, приймати заборонено, а свічки і таблетки з більш слабкою дією не приносять бажаного результату. Якщо зупинити свій вибір тільки на спринцювання, то можна і зовсім лише заглушити симптоми захворювання, залишаючись, при цьому як і раніше небезпечною для інфікування новонародженого. Тому звернутися за лікуванням для профілактики зараження новонародженого молочницею потрібно до грамотного фахівця, який правильно підбере дозу препарату та частоту його застосування.

Профілактичних заходів для молочниці, що виникає на фоні прийому антибіотиків, існує мало, проте часто разом з антибактеріальною терапією лікарем призначається прийом протигрибкових препаратів, що сприяє тому, щоб кандидоз або був знищений на початку розвитку, або і зовсім не виникав.

Часті питання про молочницю у жінок

Можна займатися статевим актом при молочниці?

Профілактика молочниці у жінокСам по собі кандидоз не перешкоджає статевому життю, як і не впливає на здоров'я плоду, якщо він був зачатий під час даного захворювання. Статевий контакт не рекомендується медиками з інших причин. По-перше, існує високий ризик заразити партнера. У чоловіків кандидоз рідко буває помітним, однак при наступних статевих контактах він здатний передати його жінці навіть у тому випадку, якщо вона вже проходила лікування від молочниці. По-друге, статевий контакт не рекомендовано тому, що слизова піхви і вульви буде надмірно травмована, а чим більше мікротріщин, тим більше можливостей для жінки заразитися якою-небудь іншою інфекцією, набагато більш серйозною, ніж кандидоз. Та й сам статевий акт через незручності та больові відчуття навряд чи принесе бажане задоволення.

Чи можна заразити партнера при молочниці?

Якщо не прислухатися до приписів лікаря, то зараження партнера, швидше за все, відбудеться навіть у тому випадку, якщо будуть використані такі захисні засоби, як презервативи. Гриби Candida не проникають через пори контрацептивного засобу, однак при статевому акті все ж присутнє зіткнення слизових оболонок. Звичайно, при використанні презерватива, шансів заразитися у партнера менше, ніж якщо б статевий акт був незахищений. Однак необхідно пам'ятати, що ризик інфікування все одно залишається.

Чи можна завагітніти при молочниці?

Щоб відповісти на питання про те, чи можна завагітніти, маючи кандидоз, необхідно знати, яким чином відбувається зачаття. Сперматозоїд проходить шлях від піхви до фаллопієвої труби, де йому необхідно запліднити дозрілу яйцеклітину. Тому перешкодити спермію дістатися до мети може хіба що спайковий процес у трубах або шийці матки. Але молочниця не може перешкоджати настанню вагітності. Єдина перешкода, яку вона може створити для сперматозоїда – підвищена кислотність цервікальної рідини і підвищена кислотність піхви, яка вб'є більшу кількість сперматозоїдів, ніж це відбувається зазвичай. Однак якщо ця обставина і знижує шанси на зачаття, то лише мінімально. Як правило, жінка, що має кандидоз, зберігає свої репродуктивні функції повною мірою, якщо мова не йде про якісь глобальні масштаби кандидозу.

Таким чином, завагітніти при молочниці можна. Інше питання, а чи варто? Природно, спочатку краще вилікувати захворювання.

Можна їсти кисломолочні продукти при молочниці?

При молочниці слід дотримуватися певних дієт, які обов'язково потрібно включати кисломолочні продукти. Вони будуть додатковим джерелом пребіотиків для організму, в них містяться живі лактобактерії, які допоможуть налагодити баланс мікроорганізмів. Однак необхідно пам'ятати, що деякі види кисломолочних продуктів під час молочниці краще виключити через високий вміст цукру. Справа в тому, що підвищений вміст цукру, навпаки, сприяє посиленню молочниці. В результаті лікування даного захворювання може істотно ускладнитися. Інші кисломолочні продукти (кефір, кисле молоко) стануть відмінним помічником у боротьбі з кандидозом, однак необхідно знати, що їх не слід застосовувати як самостійний вид лікування. Основним лікуванням захворювання мають бути традиційні протигрибкові препарати, а кисломолочні продукти – лише додаткове джерело боротьби з молочницею.

Читайте далі:

Симптоми молочниці у жінок. Фото.