Анорексія

АнорексіяДієти стали невід'ємною частиною життя сучасної людини. Лікувальні дієти рекомендують лікарі з приводу різних захворювань, рецептами всіляких дієт заполонені модні журнали, люди обмінюються один з одним своїми фірмовими способами схуднути. Хоч би раз в житті (а іноді і неодноразово) більшість людей намагались дотримуватись певних правил споживання їжі і сиділи на дієті.

Проблема дієти особливо актуальна для прекрасної статі. Мати струнку і красиву фігуру - мрія будь-якої жінки. І заради досягнення цього жінки готові стерпіти багато що. Іноді у своєму прагненні схуднути вони заходять занадто далеко. Якщо проблема зайвої ваги стала для Вас нав'язливою ідеєю, якщо Ви дуже часто думаєте про те, наскільки калорійна їжа, яку вживаєте, якщо підлогові ваги перетворилися на один з головних атрибутів Вашого життя, то, можливо, у Вас розвинувся один з видів розладів харчової поведінки. До цих розладів відносяться: нервова анорексія і нервова булімія.

Що таке анорексія?

Анорексія або нервова анорексія   (anorexia neurosa) - розлад харчової поведінки, що характеризується ірраціональними страхом повноти і непохитним прагненням до схуднення. Все може розпочатися з начебто нешкідливого бажання відповідати певним критеріям ідеального жіночого тіла. Проте в цьому прагненні пацієнти, що страждають анорексією, втрачають почуття реальності. Навіть формально погоджуючись з думкою оточення про значний недолік їх ваги, вони продовжують дотримуватися строгої дієти,  намагаючись схуднути "із запасом".

Більшість (90%) тих, що страждають на анорексією - це дівчатка підліткового віку і молоді жінки. Найчастіше, захворювання  починається у віці 13-25 років. Хоча поширеність анорексії на перший погляд невелика - 1-3 випадки захворювання на 1000 людей, враховуючи, що це важке, дуже небезпечне і потенційно смертельне захворювання, серйозність проблеми складно  переоцінити За статистичними даними різних країн, смертність від анорексії складає від 10 до 20%! Причиною смерті найчастіше є безповоротні зміни внутрішніх органів повністю виснаженого голодуванням організму.  Окрім цього, анорексія нерідко супроводжується депресією. Приблизно 15-20% пацієнтів, що страждають анорексією, здійснюють спробу суїциду. У деяких країнах анорексія є провідною причиною смертності серед дівчаток підліткового віку. Навіть вилікувавшись, колишні пацієнти часто страждають від наслідків перенесеного захворювання. Від третини до половини пацієнтів, що перехворіли анорексією, не можуть повністю відновити своє здоров'я. Для жінки найтяжчим наслідком цього захворювання є безпліддя. Tем не менше, анорексія піддається лікуванню. Чим раніше розпочата терапія, тим більше шансів на лікування, тим більше шансів, що молода жінка повністю відновить своє здоров'я.

Причини виникнення анорексії

До найбільш важливих причин, сприяючих розвитку анорексії, відносяться: біологічні чинники, психологічні чинники,Анорексія фото а також вплив соціального і культурного середовища.

Біологічні чинники.

Спадкова схильність: Результати досліджень, що проводилися серед близьких родичів, пацієнтів тих, що страждають на анорексію, показали, що якщо дівчинка-підліток хворіє на анорексію, ризик цього захворювання у рідних сестер кілька разів вище, ніж у одноліток. В той же час, говорячи про спадкові чинники анорексії, слід підкреслити, що тут йдеться про так звану спадкову схильність. Це означає, що спадкова схильність до анорексії зовсім необов'язково призводить до розвитку захворювання.

До біологічних чинників відносяться також характерні хімічні зміни. У головному мозку є біологічно активні хімічні речовини, які називають медіаторами. Різні нейромедіатори здійснюють передачу певних імпульсів між клітинами головного мозку.  При анорексії відзначається зменшення рівня деяких з нейромедіаторів, зокрема, серотоніна і норадреналіну.

Психологічні чинники

До психологічних чинників, сприяючих розвитку анорексії, відносяться особливості психологічного розвитку людини в дитячому віці, які призводять до формування специфічних рис вдачі. Характерною рисою пацієнтів, що страждають анорексією, є схильність до перфекціонізму (прагненням до досконалості в

До психологічних чинників відносяться сильний стрес, який може послужити "пусковим механізмом" початку захворювання.

Чинники соціального і культурного середовища

Важливим аспектом, що призводить до розвитку анорексії, є також вплив соціального середовища, в якому живе людина. Культурні стереотипи сучасного суспільства фактично нав'язують певні стандарти фігури, які повинна мати жінка. Цей соціальний і психологічний прес може вкрай негативно вплинути на ще незміцнілу психіку підлітка і сприяти, разом з іншими чинниками,  розвитку нервової анорексії.

 Симптоми анорексії, та її діагностика

  До основних симптомів анорексії відносяться:

-        Стабільне зниження ваги тіла на 15% і більше від мінімально допустимого рівня або індекс маси тіла складає 17,5 і нижче;

-        Втрата ваги викликається самим пацієнтом за рахунок уникнення їжі, яка "повнить", і одного або більше прийомів з наступних:

Анорексія-         викликання у себе блювоти;

-         прийом послаблюючих препаратів;

-         надмірні фізичні вправи;

-         використання засобів, що пригнічують апетит і/або сечогінних препаратів;     

-         спотворення образу свого тіла, при якому страх перед ожирінням зберігається в якості нав'язливої ідеї, і пацієнт вважає допустимим для себе лише низьку вагу;

-      Загальне гормональні порушення, що проявляються аменореєю та іншими симптомами;

* Індекс маси тіла визначається співвідношенням ваги тіла в кілограмах до квадрата зросту в метрах. Нормальні показники індексу маси тіла знаходяться межах між 18,5 і 25. Якщо Ваша вага 50 кг при зрості 1,65 м, індекс маси тіла складає 50 : 1,652 = 18,36. Цей показник нижче мінімально допустимого рівня, але вага тіла не дійшла до критичної небезпечної риси, що є ознакою анорексії. 
Скористуйтесь нашим онлайн калькулятором для розрахунку Індекса маси тіла.

Діагностика анорексії

Діагноз нервової анорексії визначається за сукупністю певних симптомів і міри їх вираженості. Якщо у Вас або у когось з членів Вашої сім'ї є окремі симптоми анорексії, описані вище, або Ви стурбовані, що Ваша дієта вийшла з-під контролю, Вам необхідно звернутися до лікаря, який повинен визначити точний діагноз і при необхідності негайно почати лікування.

Для попередньої оцінки свого стану Ви також можете скористатися тестами самооцінки. Заповнюючи тест відношення до їди, Ви відповідаєте на питання, відмічаючи наскільки часто у Вас бувають симптоми розладів харчової поведінки, і наскільки сильно вони виражені. По сукупності відповідей Ви набираєте певну кількість балів. Залежно від кількості набраних балів Ви можете з високою мірою вірогідності визначити, чи є у Вас розлад харчової поведінки.

Наслідки Анорексії

Анорексія чинить руйнівну дію практично на увесь організм.

При анорексії може порушитися концентрація уваги, погіршати пам'ять, з'являється сильна дратівливість і інші порушення поведінки, засмучується сон. 

Анорексія провокується прагненням до ідеального зовнішнього вигляду. В протилежність цьому прагненню, анорексія спотворює зовнішній вигляд пацієнта : волосся пацієнта стає тонкими і такими, що січуться;  шкіра суха, на якій легко утворюються синці, вона набуває жовтуватого  відтінку; нігті стають ламкими.

В результаті анорексії вражаються практично всі внутрішні органи. Відзначається  послаблення серцевого м'яза, порушення серцевого ритму, зниження артеріального тиску. Серцеві порушення, зрештою, можуть призвести до гострої серцевої недостатності. Анорексія завжди супроводжується анемією. Порушується обмін солей в організмі, в результаті якого можливе утворення каменів в нирках. У самих нирках відбуваються дистрофічні зміни, внаслідок чого може розвинутися ниркова недостатність. Порушення структури кісток може призвести до переломів. Відзначаються серйозні гормональні порушення: розвивається аменорея (припинення менструацій), одним з найпоширеніших наслідків анорексії є безпліддя.

Вказане вище є неповним списком порушень здоров'я людини, причиною яких є це дуже небезпечне захворювання.

Лікування анорексії

Щоб запобігти безповоротним наслідкам, які завдає організму анорексія, лікування необхідно почати якомога раніше.   У багатьох випадках вимагається почати лікування в стаціонарних умовах (в лікарні).  Комплексний  підхід, вживаний при лікуванні анорексії, повинен полягати трьох компонентів:

Лікувальне харчування

Здійснюється за допомогою спеціальних схем збільшення харчування. Основною метою є відновлення ваги тіла пацієнта. На початкових етапах цього компонента лікування може використовуватися внутрішньовенне введення лікарських препаратів для відновлення порушеного обміну речовин в організмі. Збільшення живлення здійснюється поступово для недопущення ускладнень у вигляді набряків, порушення обміну речовин, ураження органів травлення, які можуть виникнути у виснаженому організмі.

Психотерапія

Є одним з ключових аспектів лікування. До психотерапевтичних методик, вживаних при лікуванні анорексії, відноситься когнітивно-поведінкова і сімейна психотерапії. Метою когнітивно-поведінкової психотерапії є допомога пацієнтові виявленні і зміні помилкових уявних і поведінкових установок, що лежать в основі психічних проблем. Сімейна психотерапія спрямована на корекцію порушених в сім'ї взаємовідносин, які сприяли розвитку захворювання.

Лікарська терапія

 Цей елемент лікування включає застосування антидепресантів і інших препаратів. Лікарська терапія ефективна як для лікування безпосередньо найнервовішої анорексії, так і супутніх цьому захворюванню інших нервових розладів (найчастіше - депресії).