Відповідальність за злочини у сфері IT-технологій в Україні

Кіберзлочини - це порушення кримінального законодавства, вчинені з застосуванням комп'ютерної техніки, інформаційних систем та мереж зв'язку. Як стверджує адвокат Андрій Турій, який в юриспруденції з 2004 року, цю категорію складають не тільки розділ XVI КК України, а й ще деякі інші суспільно небезпечні діяння, пов'язаних з цифровими технологіями, зокрема:

 • розкриття таємниці електронної кореспонденції та телефонних розмов (ст.163);
 • нелегальне відтворення, поширення об'єктів авторських прав (ст.176);
 • вимагання через програмне забезпечення, в тому числі обмеження інтересів і прав, загрози про пошкодження / знищення майна, насильство, поширення конфіденційної інформації про потерпілого або його близьких (ст.189);
 • шахрайство, вчинене шляхом незаконних операцій з технікою (ч.3 ст.190);
 • підробка, застосування, зберігання, збут платіжних карт, засобів доступу до банківських рахунків, нелегітимний випуск чи використання електронних грошей (ст.200);
 • виготовлення, публікація, збут порнографічних матеріалів (ст.301);
 • навмисне отримання доступу, придбання, зберігання дитячої порнографії (ст.301-1);
 • проведення або умисне відвідування видовищних заходів інтимного характеру за участю неповнолітніх, а також залучення в них осіб, молодше 18 років (ст.301-2);
 • злочину в сфері використання обчислювальних машин, мереж зв'язку та комп'ютерних систем (статті 361 - 363-1 включно).

Юрист з кіберзлочинів в Києві

Їх розслідуванням в Україні займається департамент кіберполіції, який входить до складу кримінальної поліції. У Києві та кожному обласному центрі створені спеціальні управління. Туди можуть звертатися особи, чиї інтереси були порушені шляхом злому паролів, несанкціонованого доступу до рахунків, поширення в електронному вигляді конфіденційної інформації, віддалене блокування програмного забезпечення, вимагання, шахрайства та інших перерахованих вище порушень.

Склад кіберзлочинів

Кримінальні порушення в IT-сфері розглядаються органами слідства і судами в стандартному порядку кримінально-процесуального провадження. За наявності підстав справа порушується за заявою потерпілого, під час надходження інформації з інших джерел, а також за фактом затримання зловмисника під час підготовки або реалізації протиправного наміру.

Для передачі обвинувального акта до суду має бути виявлений склад злочину:

Об'єкт - захищені законом права, свободи, інтереси громадян або юридичних осіб, на які здійснюється посягання. Це може бути таємниця особистого життя і кореспонденції, персональні дані, майно, порядок обробки і передачі захищених даних в комп'ютерних мережах, технічне і програмне забезпечення електронно-обчислювальних машин, суспільна мораль та ін.

Об'єктивна сторона - протизаконні діяння (дії або бездіяльність), вчинені з використанням інформаційних технологій, комп'ютерів, телефонів, електронних ключів і карт, інтернету та інших телекомунікаційних мереж.

Суб'єкт - осудна особа, яка досягла 16-річного, а у випадках, передбачених ст.22 КК - 14 річного віку (вимагання).

Суб'єктивна сторона - наявність явних або непрямих доказів провини підозрюваного / обвинуваченого. Вона може виражатися в формі прямого умислу, коли особа бажала заподіяння шкоди або збитків потерпілому, або непрямого - злочинна мета була відсутня, але винний усвідомлено допускав можливість порушення закону в результаті своїх вчинків.

Санкції за комп'ютерні злочини

Незважаючи на поширену думку, кіберзлочинці - це не тільки хакери або шахраї, які видають себе за банкірів. Від отримання такого статусу не застраховані ані рядові користувачі інтернету, ані власники сайтів, офісні службовці, програмісти, обслуговуючий персонал електронних систем і мереж. Притягнути до відповідальності за порушення в області комп'ютерних технологій можуть навіть тих, хто вважав себе цілком законослухняним громадянином, але разом з цим:

 • пересилав спам або посилання на шкідливі програми;
 • ділився інтимними фото без згоди своїх співрозмовників;
 • оплачував доступ до відео з дитячою порнографією;
 • поширював чужі персональні дані;
 • публікував інтелектуальну власність на своїх ресурсах без дозволу авторів;
 • намагався підібрати доступ до чужих облікових записів і т.д.

За такі порушення Кримінальним кодексом передбачені великі штрафи (до 68 тис. грн.), обмеження волі, тюремні терміни, позбавлення права вести діяльність або займати посади протягом 3 років, конфіскація техніки, за допомогою якої відбувалися злочини, а в разі шахрайства або вимагання на значні суми - всього майна.

Що робити, якщо вам пред'явили звинувачення за злочин у сфері IT

Якщо до Вас прийшли з обшуком, вилучили ноутбук / планшет / телефон / сервер, вручили повістку на допит (нехай навіть в якості свідка), необхідно діяти наступним чином:

1. Ознайомитися з документами співробітників поліції, сфотографувати їх посвідчення, перевірити повноваження слідчого, зберегти копію ухвали про проведення слідчої дії, протокол, акт з описом вилучених речей.

2. Під час обшуку вимагати присутності 2 незацікавлених понятих, можна вести відеозйомку того, що відбувається.

3. Скористатися конституційним правом не свідчити проти себе і своїх близьких.

4. Негайно викликати адвоката, провести з ним конфіденційну зустріч ще до першого допиту, або на будь-якому іншому етапі.

Професійний захист від кримінального обвинувачення може надати it-юрист. Щоб уточнити умови, отримати попередню консультацію або запросити адвоката з кіберзлочинів в разі затримання або обшуку, скористайтеся контактами, зазначеними на сайті.